Procesory Alder Lake a Z690 desky vyjdou až v listopadu, v říjnu jen odhalení. Víme už i den

14

Tak se zdá, že už víme přesný den, kdy si budete moct koupit next-gen procesor Intelu pro desktop, 7nm Alder Lake (Core 12. generace), a LGA 1700 desky (s čipsetem Z690) pro něj. Je to o trošku později, než jsme mysleli, ale tento podzim Intel stihne.

Intel už začal odhalovat procesorů Alder Lake, které za pár měsíců přinesou konečně i do desktopových PC 10nm 7nm proces, novou platformu LGA 1700 s pamětí DDR5 a zejména také nové architektury jader CPU – Golden Cove a Gracemont v hybridní kombinaci. Intel už architekturu představil, ale CPU vyjdou nakonec trošku později, než jsme dříve informovali, ale nebude to o víc jak měsíc, už zřejmě máme i přesné datum.

Tak kdy?

Předchozí informace o datu vydání Alder Lake jsme měli takové, že by ho Intel měl odhalit 27. 10. nebo 28. 10., kdy bude pořádat akci nazvanou Intel InnovatiON. Je pravděpodobné, že na ní skutečně dojde k odhalení procesorů, ale jak se teď dozvídáme, bude jen tzv. papírové. Intel zřejmě odhalí specifikace, jména procesorů a tak podobně. Zřejmě se dozvíme i ceny, ale ještě nevyjdou recenze a jen bude oznámeno datum, kdy se začnou procesory reálně prodávat, což bude až o nějakou dobu později po této akci.

Web WCCFtech teď totiž píše, že od svých zdrojů získal také datum, kdy se procesory začnou skutečně prodávat a které je proti onomu prvnímu odhalení v říjnu posunuté. Ne o moc, ale bude mezi nimi mezera skoro čtyř týdnů. Podle WCCFtechu je reálné vydání, kdy si Core i9-12900K nebo jiný procesor Alder Lake budete moci koupit, naplánované na 19. listopadu (novembra).

Procesor Alder Lake s osmi jádry Golden Cove a osmi úspornými jádry Gracemont
Procesor Alder Lake s osmi jádry Golden Cove a osmi úspornými jádry Gracemont (Zdroj: Intel)

Toto datum platí pro desktopové modely procesorů Alder Lake („Alder Lake-S). Zatím zůstává nejasné, kdy by Intel mohl vydat mobilní variantu pro notebooky, je asi stále ve hře, že se dostane ven až v roce 2022. V samotném desktopu bude Alder Lake používat novou platformu LGA 1700, takže bude logicky potřebovat nové desky. 19. listopadu ale zřejmě nevyjde celá nabídka, zatím to vypadá, že Intel tento měsíc vypustí jenom nadšenecké modely s odemčeným přetaktováním a se 125W TDP (které stejně jako nyní nebude znamenat maximální spotřebu, ta možná opět v boostu půjde i přes 150–200 W). Další modely s 65W a 35W TDP budou vydané asi až v novém roce.

Tip: Máme fotky a kompletní dokumentaci socketu LGA 1700 pro Alder Lake

Také u desek bude podle toho, jak se informace rýsují, letos omezený výběr jen na modely s čipsetem Z690 umožňujícím přetaktování. Levnější modely s čipsety H670, B660 a H610 vyjdou až později se zbytkem procesorů. Z690 desky by měly z velké části už používat nové paměti DDR5, ale mají existovat i modely používající DDR4. Toto tedy bude příležitost, jak pořídit novou platformu a procesor, ale ušetřit za RAM.

Jaké modely Intel vydá?

Máme už zřejmě uniklé i částečné specifikace procesorů, které Intel chystá (berte je ale s rezervou, ještě nejsou úplně potvrzené). Vrchol nabídky bude Core i9-12900K s 8 velkými jádry Golden Cove a 8 malými jádry Gracemont. Boost pro velké jádro bude maximálně 5,3 GHz pro jednovláknové aplikace (předpokládáme velmi vysoký jednovláknový výkon) a pro všech osm velkých jader 5,0 GHz. Malá jádra mají prý maximum 3,7 GHz (všech osm) nebo 3,9 GHz (když bude aktivní jedno až čtyři). L3 cache bude 30 MB (10× 3MB blok na prstencové sběrnici).

Levnější alternativu budete mít v Core i7-12700K, které má pořád 8 velkých jader (maximální boost 5,0 GHz, 4,7 GHz all-core boost), ale malých jader je jenom čtveřice. Jejich maximum je 3,6 GHz pro všechna aktivní, pokud pojede jen jedno nebo dvě, bude možný takt 3,8 GHz. Procesor má 25 MB L3 cache (asi 10 × 2,5 MB).

A do třetice pak ve 125W řadě odemčených procesorů bude model Core i5-12600K, který bude mít šest velkých jader (maximum 4,9 GHz, maximální all-core boost 4,5 GHz) a čtyři malá jádra (maximum 3,6 GHz, pro všechna čtyři jádra maximum 3,4 GHz). Procesor má 20 MB L3 cache (asi 8 × 2,5 MB).

Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake Zdroj Zhihu
Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Zhihu)

Modely KF by také mohly být k mání v listopadu

Vedle těchto tří modelů Intel chystá také verze, v nichž bude deaktivována integrovaná grafika Intel Xe (ta by v desktopových modelech měla mít 32 EU/256 shaderů, takže asi nebude o moc lepší než UHD 750 v procesorech Rocket Lake). Tyto modely budou opět označené písmenem F: Core i9-12900KF, Core i7-12700KF a Core i5-12600KF. Mohly by vyjít ve stejný den jako Káčkové modely.

Údajné ceny (asi ještě jen předběžné)

Objevily se i údajné, ceny, kdy Core i9-12900K má prý s daní stát až okolo 740 € (model bez GPU pak cca 705 €), i7-12700K okolo 525 € (12700KF bez GPU 490 €) a i5-12600K možná už 365 € (12600KF bez grafiky 330 €). Ale je opravdu otázka, zda těmto částkám věřit. Mohou totiž obsahovat přirážku proti doporučené částce, pokud pocházejí od distributora, který by chtěl rýžovat na předobjednávkách.

Předběžné ceny procesorů Intel Alder Lake
Předběžné uniklé ceny procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Momomo_us)

A Intel také ještě ani v tuto chvíli nemusel o cenách definitivně rozhodnout. Zatím tedy asi nemá smysl částky (které jsou hlavně u top modelu dost vysoké, Intel v podstatě dorovnal AMD s jeho velmi drahým Ryzenem 9 5950X) zase moc obšírně řešit.

Schéma desktopovové platformy Intel Alder Lake-S s čipsetem řady 600 Zdroj: VideoCardz

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech, Momomo_us

Procesory Alder Lake a Z690 desky vyjdou až v listopadu, v říjnu jen odhalení. Víme už i den
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 10 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. docela síla jak se po letech ten vývoj nakopnul – a zrovna k vzteku když PC komponenty intenzivně zdražují… Já pořídil Rocket i7 11700 v dubnu a v listopadu už to bude zastaralé? Tohle už tu hodně dlouho nebylo.

  • „docela síla jak se po letech ten vývoj nakopnul!

   Pletes si slova nakopnul a pokopal.
   Jinak to, ze by Alder Lake mel byt nakopnuty k vyssimu vykonu zatim nic moc nenaznacuje. Takze bych zustal v klidu. Nakonec tvuj i7-11700 je v nekterych testech pomalejsi nez predchozi i7-10700, takze bych po minulych zkusenostech brzdil s optimismem. Kdyz uz jsme u toho, tak ten Rocket Lake byl v dubnu proto, ze mel pul roku zpozdeni, takze vyvoj ma stale stejne intelacke tempo, akorat se jim to tentokrat mozna neopozdi.

  • Tak ja pocitam ze IPC na hlavni jadro bude vyssi. Uvidime co AMD kdyz prida tu pamet. Ale u obojiho bude zalezet na zatezi a testech. Ne vsude u AMD pomuze ta pamet a ne vsude budou perfektne skalovat velka mala jadra.

   • Ano Intel IPC je pro Intel poslední mantra co jim zbyla a to si nemohu dovolit aby i zde byli pozadu. Přiznávám, že té paměti od AMD moc nevěřím. Myslím si, že budou muset přidal plyn i jinde.

    Obávám se, že až ten nehomogenní jádrový chuchvalec od Intelu začnou testovat tak to bude pěkný mazec. Slepit rozdílná jádra je veliký problém který dá zabrat kolektivům které jsou stabilizované a v klidu. Situace u Intelu je vše jenom ne klidná. Hodně zaspali. Čeho mají přebytek je počet kravaťáků kteří tlačí techniky aby z nich něco rachle vypadlo. To jim fakt nezávidím.