Procesory AMD „Snowy Owl“ potvrzeny. Poloviční BGA Epycy coby konkurence Xeonů D?

0
Procesor Epyc pro servery (Zdroj: AMD)
-
Zdroj: AMD

AMD letos v létě uvedlo procesory Epyc, představující návrat do oblasti výkonných CPU pro servery. Tvoří řadu Epyc 7000 a instalují se do socketu SP3 s 4093 kontakty. Ovšem zdá se, že firma nakonec nebude mít pro oblast serverů a podobných aplikací jen tyto procesory. Patrně příští rok se k nim totiž zřejmě přidají další, které zatím nebyl oznámeny. Jmenují se také Epyc, ale řady 3000, a podle všeho budou používat odlišnou platformu a provedení, pojmenované „SP4“.

O tom, že se tato CPU chystají, se dozvídáme díky databázi USB.org, v níž lze najít různé produkty, které prošly certifikací. Web ComputerBase nyní upozornil na to, že se tam vynořila položka označená jako „AMD Snowy Owl SP4r2 SoC/Epyc Embedded 3251“. Kromě toho, že čip musí obsahovat řadič USB 3.0 (což všechny Ryzeny a Epycy splňují), se mnoho dalšího přímo nedozvídáme, nicméně zmíněno je, že testovaný čip má revizi B2.

Jméno Snowy Owl ale již známe, což nám dovoluje doplnit další detaily. Takto pojmenovaný produkt totiž byl obsažen v embedded roadmapě ze začátku roku 2016. Podle té mělo jít o procesor s čtyřkanálovým řadičem pamětí DDR4 a čtyřmi až šestnácti jádry Zen. Patrně by stále byl skládán ze stejných čipů jako Ryzeny a velké Epycy, takže v tomto případě by šlo o dvoučipové řešení. Snowy Owl by vlastně byl něco jako poloviční řez ze standardního Epycu (co do konektivity i počtu jader). Podstatný rozdíl ale je, že tento procesor má mít pouzdro typu BGA a pájet se přímo na desku. Ono označení SP4r2 tedy neznamená socket, ale jen typ pouzdra.

Epyc 3000 neboli Snowy Owl v databázi USB.org
Epyc 3000 neboli Snowy Owl v databázi USB.org

Jelikož ony uniklé plány jsou už hodně staré, nebylo dosud jasné, zda tyto procesory skutečně přijdou na trh. Klidně totiž mohly mezitím být zrušeny. Díky úniku z USB.org to ale teď vypadá, že se na nich uvnitř AMD skutečně pracuje a budou pod oním označením Epyc 3000 reálně vypuštěny na trh. V nabídce AMD by zřejmě mohlo jít o protiváhu serverových čipů Atom (od nichž Intel nedávno vydal novou verzi C3000) a Xeon D, které se také pájejí rovnou na desku a jsou v řadě oblastí docela populární. BGA verze Epycu by tak dávala AMD naději, že bude moci konkurovat i v této kategorii.

amd-data-center-presentation-12_vc
Slajd představující procesory Snowy Owl ze začátku roku 2016 (Zdroj: VideoCardz)

Přímo označení „Snowy Owl“ by mělo pokrývat jen embedded produkt, neboť jen pro ně AMD používá jména ptáků. Epycy 3000/Snowy Owl (či možná „Epycy Embedded 3000“) tak možná budou směřovány zejména tímto směrem, jako procesory pro síťovou a telekomunikační infrastrukturu nebo třeba NAS. Zda bude i nějaká separátní verze „ne-embedded“ určená pro čistokrevné servery, to těžko říct. Původní plán procesorů Snowy Owl počítal s tím, že budou mít také přímo integrovaný 10Gb/s Ethernet, což by bylo pro tento trh užitečné. Zatím ale nevíme, zda se to AMD podařilo implementovat, jelikož u Epyců řady 7000 se tato schopnost nenabízí.

Kdy by tyto procesory mohly přijít na trh, zatím nevíme. Budou patrně založené na stejném 14nm základu jako první generace Epyců a Ryzenů, takže by jejich vydání asi nemělo být v nějak výrazně vzdálené budoucnosti. AMD by je asi mohlo představit někdy během první poloviny roku 2018.

Ohodnoťte tento článek!