Procesory Apollo Lake se začínají objevovat v Mini-ITX deskách a noteboocích

0

Intel nedávno tak trochu tajně uvedl na trh lowendové úsporné procesory Apollo Lake, které nahrazují čipy Braswell novou architekturou Goldmont. Ta má údajně (v některých případech) zvednout výkon CPU až o 30 %. Jde ovšem o čipy typu BGA, takže se nám do rukou dostanou až v momentě, kdy se objeví hotová PC a desky, na nichž budou připájeny. Ty tu možná budou během jednoho až dvou měsíců, první se už totiž začaly objevovat.

 

Zřejmě vůbec první základní desku s procesory Apollo Lake odhalil na svých stránkách ASRock. Jedná se o „thin“ typ Mini-ITX, ovšem s tou potíží, že nejde o proudukt pro spotřebitelský trh, ale o průmyslovou/embedded základní desku. ASRock IMB-157 tak nedává úplně nahlédnout na to, jak budou vypadat běžné modely, obsahuje například rozhraní jako eDP a LVDS pro zabudovaný LCD panel a vývody pro GPIO, paralelní port a rovnou šest sériových portů.

ASRock IMB-157 s procesory Apollo Lake
ASRock IMB-157 s procesory Apollo Lake

Deska by patrně měla být k mání s různými modely Apollo Lake, SoC bude chlazen velkým plochám pasivem (přichystán je ale i konektor pro ventilátor). K tomu přiléhají dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR3L uložené naplocho, M.2 pro SSD, mini PCI Express (v pozici obvyklé pro Mini-ITX desky je pak i běžný PCI Express 2.0 ×1) a také jeden port SATA pro další disk. Grafika má výstupy videa HDMI a D-Sub (jeden fyzický, druhý má připraven vývod).

Podle ASRocku SoC podporuje naráz až tři obrazovky, zdá se ale, že ještě neumí HDMI 2.0, jelikož limit je stále 4096 × 2160 bodů při 24 snímcích za vteřinu. Zajímavé také je, že je uvedena kapacita RAM až 16 GB, ačkoliv podle specifikací Intelu procesory mají podporovat osazení jen 8 GB (což by tak snad nemuselo být definitivní).

 

V další výbavě jsou dva gigabitové Ethernety Realtek RTL8111G a z čipu jsou na zadní panel vyvedené rovnou čtyři porty USB 3.0 (čip ale podporuje i další USB 2.0). Není úplně jasné, zda ASRock počítá s 6W nebo 10W Apollo Lake, rozdíl ve spotřebě ale asi pro Mini-ITX není tak velký (i když první varianta půjde pasivem snáze uchladit). Deska je každopádně napájena externím či notebookovým zdrojem (12/19–24 V, použít by měl jít i interní čtyřpinový konektor), což je něco, což doufám častěji uvidíme i u spotřebitelských Mini-ITX desek.

ASRock IMB-157 s procesory Apollo Lake

 

 

11,6″ a 13,3″ notebooky od Aceru

Kromě této desky se objevily zprávy již také o prvních levných noteboocích, které mají být na čipech Apollo Lake (zde to asi bude 6W řada, tedy Celerony N3350/N3450 či Pentium N4200) postavené. Acer představil konvertibilní řadu Spin 1, jež má existovat jednak v obvyklé velikosti obrazovky 11,6 palce s vahou 1,5 kg, ovšem má přijít i 13,3″ varianta. Zajímavé by na nich mohlo být, že nabídnou displeje typu IPS (rozlišení 1368 × 768 či 1920 × 1080). Ty by měly být dotykové s úpravou Corning AntiMicrobial Glass 5, volitelně i s digitizérem podporujícím Microsoft Ink ve Windows 10. Displej má 360° panty, umožňující otočení dozadu.

Výdrž na baterie má být dúdajně až devět hodin a volitelně bude možno mít až 8 GB RAM a 64GB úložiště eMMC (nebo 1TB HDD). Cena základní konfigurace má být 249 dolarů či v Evropě 299 eur (8000 Kč), což je ale cena za základní konfiguraci bez Full HD displeje a tak podobně, s příplatky za lepší výbavu už to tak slavné asi nebude. V Evropě se tyto notebooky mají začít prodávat v listopadu.

Zdroje: ASRock (1, 2), Liliputing

Procesory Apollo Lake se začínají objevovat v Mini-ITX deskách a noteboocích

Ohodnoťte tento článek!