Nová možnost změřit výkon ARM versus x86 procesorů: PassMark (a MemTest86) pro ARM

1

Máme nový multiplatformní benchmark, kterým se dají poměřovat výkony procesorů ARM a x86. Ale k tomu PassMark pro ARM vydal také program na kontrolu paměti MemTest86, takže takové počítače už nebudou postrádat tuto vymoženost, na kterou jsme si na PC zvykli.

Vypadá to, že budeme mít k dispozici další benchmark, který bude možné použít k porovnání procesorů x86 s jejich novými vyzyvateli s instrukční sadou ARM. Testovací program PassMark PerformanceTest se teď totiž stává takových multiplatformním benchmarkem. Společnost, která ho vyvíjí, nyní oznámila vydání verze pro ARM Windows, takže teď bude možná srovnat výkon ARM procesorů Snapdragon přímo s klasickými PC.

Částečně pak bude možné porovnávat i s ARMy na dalších operačních systémech. Passmark jinak také vydal Memtest pro ověřování správného fungování paměti RAM pro procesory ARM, takže i v tomto teď tato platforma dožene možnosti klasických PC.

Nativní benchmark pro ARM i x86 Windows

Multiplatformnost je novinkou teď ve verzi Passmark PerformanceTest 10.0, která je dostupná jak pro klasickou x86 platformu Windows, ale také pro systém Windows 10 for ARM. Pokud máte licenci na verzi pro běžná Windows, je v ní teď ARM verze benchmarku automaticky také zahrnutá. ARMová verze je nativní, takže dovoluje srovnávat výkon bez zkreslení kvůli emulaci. Výhoda testování pod Windows místo třeba s Androidem je, že se zmírní vliv odlišného operačního systému na výsledek, což jinak vnáší určitou nejistotu. Je pravda, že už teď máme na ARM Windows dostupný Geekbench, ale lepší, když bude možné kontrolovat výsledky ve více nezávislých měřeních.

PassMark PerformanceTest nově podporuje počítače s procesorem ARM
PassMark PerformanceTest nově podporuje počítače s Windows běžícími na procesoru ARM (Zdroj: PassMark)

ARM verze PerformanceTestu 10 obsahuje nativně zkompilované verze všech CPU, 2D grafických a výkon úložiště měřících benchmarků, které aplikace poskytuje. U testů 3D výkonu (GPU) je podpora zatím jen částečná. Důležité je, že by výsledky x86 a ARM verze měly být vzájemně srovnatelné mezi sebou, protože jde o identickou úlohu a zřejmě také až na instrukční sadu stejný kompilátor, byť jeho kvalita se asi pro ARM a pro x86 se může lišit.

PerformanceTest v10 má ještě zjednodušenou verzi pro příkazovou řádku, která je dostupná pro 64bitový Linux na platformě x86 a také pro Linux na ARMu (32bit i 64bit) a pro MacOS, kde jde ale jen o benchmarky měřící CPU. Podle PassMarku nyní už i mobilní verze aplikace pro iOS a Android používají stejnou sadu testů CPU jako tato verze v10 pro Windows, takže by čísla naměřená desktopovou verzí snad teď měla být porovnatelná s výsledky mobilních čipů, i když zde už je i vliv odlišného OS.

M1 potvrzuje špičkový ST výkon

Díky podpoře instrukční sady ARM je teď tedy také možné v PassMark PerformanceTestu proklepnout Apple M1. Ten potvrdil vysoký jednovláknový výkon, který vychází lepší než u 5GHz Rocket Lake (Intel Core i7-11700K), i když na nejrychlejší procesor Rocket Lake (Core i9-11900K) nestačí – to teď žebříček vede.

Jednovláknový výkon Apple M1 v benchmarku PassMark PerformanceTest
Jednovláknový výkon Apple M1 v benchmarku PassMark PerformanceTest (Zdroj: PassMark via techPowerUp)
Výsledky Apple M1 a dalších procesorů ARM v benchmarku PassMark PerformanceTest
Výsledky Apple M1 a dalších procesorů ARM v benchmarku PassMark PerformanceTest, vícevláknový výkon (Zdroj: PassMark via techPowerUp)

Galerie: Výkon ARM procesoru Apple M1 ve světových recenzích

Kontrola pamětí na hardwarové chyby už je dostupná i pro ARM

Jak jsme zmínili na začátku, PassMark zároveň na platformu ARM portoval další nástroj, program MemTest86, jehož původní verzi vyvíjí a obohatil ji o nové funkce (verze MemTest86+ je open-source alternativa vzniklá z forku starší verze předtím, než PassMark vývoj převzal pod proprietární licencí).

PassMark MemTest86 nově podporuje počítače s procesorem ARM
PassMark MemTest86 nově podporuje počítače s procesorem ARM (Zdroj: PassMark)

Nová verze PassMark MemTest86 9.0 teď přináší podporu pro počítače s procesorem ARM, tedy přesněji s 64bitocou instrukční sadou ARM (ARMv8/Aarch64/ARM64). Testovací algoritmy detekující chyby byly portovány z x86 na tuto architekturu včetně ručně napsaného kódu v asembléru.

Samsung Galaxy Book S, notebook s Windows 10 poháněný ARM Snapdragonem 8cx (Zdroj: Samsung)
Samsung Galaxy Book S, notebook s Windows 10 poháněný ARM Snapdragonem 8cx (Zdroj: Samsung)

Podmínkou ale je, že počítač musí bootovat pomocí UEFI. S třeba Raspberry Pi a podobnými deskami byste tedy měli smůlu, pokud pro ně neexistuje napsaný UEFI firmware.

Toto je stinná stránka nestandardizovaného bootování na platformě ARM, MemTest86 asi nemá moc jiných možností než omezit podporu jen na systémy používající UEFI, protože jinak by musel mít explicitní podporu pro hardware a bootování každé jednotlivé desky či počítače, což je (ne úplně) úkol pro obecné operační systémy a ne jednoúčelovou utilitu.

Snad anti-x86 puristům nebude vadit, že se pořád program funguje MemTest86…

Zdroje: PassMark (1, 2), ComputerBase, techPowerUp

Nová možnost změřit výkon ARM versus x86 procesorů: PassMark (a MemTest86) pro ARM
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 7 hlasů

1 komentář