Procesory Broadwell přijdou v létě a na podzim 2014, lowend bude až v roce 2015

0

V posledních letech jsme si u Intelu zvykli na model Tick-Tock a to, že nové generace procesorů přicházejí rok co rok se železnou pravidelností. Ačkoliv tedy asi všichni tak nějak čekáme, že zhruba v půli roku 2014 přijde zase nová architektura (tentokrát 14 nm tick Broadwell), doposud pro to vlastně neexistovaly nějaké podklady. V závěru uplynulého týdne se ale v tomto směru rozhovořil web Fudzilla, takže konečně máme nějaké informace o tom, kdy se čipy Broadwell přivalí do notebooků, počítačových sestav a vůbec do obchodů.

Celkově mají procesory generace Broadwell dle Fudzilly být nasměrovány na druhou polovinu příštího roku. Informace, ke kterým se Fudzilla dostala, ale konkrétně uvádějí, že Broadwellowské modely řady Core i3 půjdou na pulty obchodů až v posledním kvartále roku 2014. To by zapadalo do obvyklé strategie Intelu, který začíná uvedení dražšími Core i5 a Core i7 a do levnějších segmentů pouští nové generace čipů se zpožděním. Pokud by tedy Core i3 na bázi Broadwellu měla přijít v čtvrtém čtvrtletí, pak 14nm Core i7 a Core i5 pravděpodobně budou vypuštěna již v létě, ve čtvrtletí třetím (ačkoliv tuto informaci Fudzilla potvrzenu nemá).

Broadwell, mini verze (vlevo), Broadwell, standardní BGA pouzdro (uprostřed), Haswell (vpravo)
Broadwell, mini verze (vlevo), Broadwell, standardní BGA pouzdro (uprostřed), Haswell (vpravo)

Podobně bude obměna probíhat v lowendu. Pentií a Celeronů na bázi Broadwellu se prý do konce příštího roku na trhu nedočkáme, Intel bude místo toho doprodávat čipy generace Haswell. Pentia a Celerony s architekturou Broadwell se dle Fudzilly objeví až někdy v dalším roce, tedy léta Páně 2015 (i když je pravda, že v případě starších generací se Intel slitoval a už v září vydal nějaké modely Pentium založené na nových architekturách, tak uvidíme).

V čtvrtém kvartále roku 2014 se nicméně objeví Pentia a Celerony založené na rodině čipů Cherry Trail. Ty budou také vyráběné na 14 nm, půjde ale o čipy typu SoC odvozené od mobilních Atomů s architekturou Airmont. Tyto modely nahradí Pentia a Celerony založené na rovněž „Atomových“ čipech Bay Trail.

 

Fudzilla bohužel neuvádí, jestli se tyto informace týkají spíše notebookových procesorů, či také desktopu. To je docela důležité, neboť starší informace naznačovaly, že v oblasti stolních PC by Intel mohl generaci Broadwell v podstatě přeskočit, a prodávat místo toho dál jen facelift čipů Haswell (nazvaný Haswell Refresh). Broadwell by mohl být prodáván jen v provedení BGA, pájeném na základní desku. Na závěr roku 2014 jsou ale v novějších roadmapách také vedeny procesory Broadwell-K, což jsou zřejmě klasické procesory pro socket s odemčeným násobičem, určené zájemcům o přetaktování. „Obyčejný“ Broadwell se ovšem v těchto plánech neukazoval a poněkud pochybuji, že by Intel vydával odemčené Core i3.

Zdroj: Fudzilla

Procesory Broadwell přijdou v létě a na podzim 2014, lowend bude až v roce 2015

Ohodnoťte tento článek!