Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel

63
Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake

Při včerejším odhalení prvních (mobilních) procesorů řady 8000 Intel zklamal ty, kdo už doufali v nějaké ohlášení nebo dokonce uvedení procesorů Coffee Lake pro desktop – tedy šestijader a čtyřjader pro levnější segmenty (Core i3) na platformě LGA 1151. To podle některých dřívějších zvěstí mohlo nastat už v srpnu, nakonec ale podle všeho takto časné nebude a posunulo se dál.

Intel se včera procesorům Coffee Lake nevěnoval a nesdělil ani nic o tom, kdy by měly být vypuštěny, tedy alespoň formálně. Takové oznámení dopředu (které není příliš častou věcí) firma zřejmě ještě neschválila. Mimo záznam a neoficiálně ale asi přece jen něco prosáklo, jelikož už včera se začalo objevovat na různých webech (například japonském PC Watch, německém ComputerBase), že uvedení Coffee Lake nastane až v říjnu, tedy za měsíc a půl až dva měsíce.

Určité potvrzení říjnového uvedení máme paradoxně i z Intelu. Marketing totiž do videa, v kterém byla představována ona Core osmé generace pro notebooky, zamíchal vtípek, který vypuštění Coffee Lake zřejmě naznačuje v „kódové řeči“. Na videu totiž účinkující měli papírové kelímky s kávou, přičemž označení čipů Coffee Lake je samozřejmě odvozeno od ní. Na těchto kelímcích ovšem byly nápisy – v jednom případě, kterého si všimla média, bylo na kávě napsáno „10 2017“. Gregory Bryant, viceprezident divize PC v Intelu, měl dokonce na kelímku napsáno „October“.

Čeká se na desky?

Toto čekání může možná mít spojitost i s tím, že zatím zřejmě nejsou připravené desky s čipovou sadou Z370, které mají s Coffee Lake jít na trh. Intel totiž včera také ukázal obrázky krabic procesorů Core i5 a i7 generace 8000 – založených na „jezeru kafe“ – které potvrdily, že Coffee Lake nebude možné instalovat do současných desek s čipovými sadami H110 až Z270. Tyto procesory podle popisku „vyžadují čipovou sadu řady 300“. Je tudíž možné, že samotná CPU by Intel k uvedení tento měsíc třeba i měl, ale výrobcům desek se jejich vývojový cyklus (který původně mířil na uvedení v Q1 2018) takto urychlit nepodařilo.

intel-coffee-lake-procesor-core-i5-8000-krabiceZda bude Coffee Lake uvedeno spíš začátkem nebo spíš koncem října, to už bohužel nevíme. V každém případě by mělo stihnout předvánoční prodeje, pokud tedy nebude problém s malou dostupností. Pokud předpokládáme, že Intel originálně zamýšlel nové procesory vypustit na CES 2018 v lednu, jako to učinil s Kaby Lake, znamená to, že Coffee Lake nakonec na trh přijde o čtvrt roku dříve, než původně mělo.

Ohodnoťte tento článek!

63 KOMENTÁŘE

  1. Je vůbec nějak ověřené, že skutečně půjde o stejný socket LGA 1151? Všichni řeší čipovou sadu, ale bude vůbec Coffee Lake využívat totožnou patici? Co se dívám tak na tych krabicích není uveden socket. Většinou je to již na krabici napsané o jaký socket jde.

    • Nejsem si jist, jestli na nějakejch materiálech 1151 explicitně není zmíněná. Ale pokud by to byl novej socket, tak na té krabici IMHO nebude ten text „requires Intel 300 series chipset motherboard“.