Procesory Ice Lake: Intel prý v roce 2018 pošle „velká jádra“ do mobilů

9

Někdy v příštím roce má Intel vydat první 10nm procesory Cannon Lake. Ty mají ale zatím být jen „zmenšeninou“ Skylake/Kaby Lake na novém výrobním procesu, něco jako Broadwell vůči čipům Haswell. Větší změna má přijít až poté s procesory Ice Lake, které zřejmě přinesou novou platformu/socket a novou architekturu CPU (dříve by Intel mluvil o „tocku“, nyní v novém modelu je to stupeň „architektura“). O Ice Lake jsme zatím stěží měli nějaké informace vyjma jeho názvu, nyní se ale zdá se začínají první střípky vynořovat.

Přišel s nimi web The Motley Fool, který počítačový průmysl sleduje z investiční perspektivy. Nicméně úniky se (možná právě proto) zabývá také, měli jsme od něho například informace o připravovaných CPU Coffee Lake. Zdrojem by nyní měl být profil ex-zaměstnance Intelu v síti LinkedIn, na který ale bohužel nebyl dán odkaz (pokud mi něco neušlo).

Ice Lake má mít (jak již bylo řečeno) novou architekturu CPU a údajně také novou architekturu GPU, což by mělo vylepšit výkon a pravděpodobně i efektivitu (poměr výkonu a spotřeby). Ovšem zrovna o tom, v čem změny budou spočívat, detaily nejsou. Motley Fool ale píše, že Ice Lake by zároveň mělo jít cestou posilování speciálních hardwarových akcelerátorů pro různé úlohy, které budou obecná jádra CPU (a GPU) obcházet.

Procesor Intel

Intel údajně do procesorů plánuje integrovat speciální hardwarové jednotky pro akceleraci rozpoznávání řeči. Smyslem je realizovat tuto funkci s nižší spotřebou, ideálně i když je zařízení v režimu spánku. Ovšem nějaké DSP už Intel pro tyto účely používá (v čipové sadě), takže nevím, zda půjde o úplnou novinku. Možná však tyto funkce budou vylepšené a posílené.

Speciální hardwarová akcelerace má být použita i pro tzv. „počítačové vidění“, tedy pro zpracování a analýzu obrazu. Tato jednotka či jednotky („Engine“) by možná mohla také obnášet funkce dnešních DSP pro zpracování obrazu z kamery, běžných v mobilních SoC, ale asi také výpočetní prostředky pro analýzu těchto dat, rozpoznávání objektů, či pro aplikace virtuální a rozšířené reality. Intel spolupracuje s Microsoftem na vývoji zařízení HoloLens a možná i na VR brýlích, takže by nějaký specializovaný (a tedy úsporný) hardware pro tyto účely dával smysl.

Kromě toho by ale taková hardwarová akcelerace měla uplatnění v rozvíjejícím se segmentu samořídících vozů či asistenčních systémů. Intel si na tento obor také brousí zuby, minulý měsíc dokonce formálně založil divizi Automated Driving Group a spolupracuje s firmami Delphi (odštěpek General Motors) a Mobileye.

 

 

Ice Lake v mobilech?

Možná nejzajímavější detail je ovšem detail, podle něhož se architektura Ice Lake má dostat křivkou spotřeby na parametry, které budou umožňovat tato jádra použít ve větších telefonech a „phabletech“. Intel už sice měl mobilní SoC kompatibilní s architekturou x86, ale jen založené na jádrech Atom, s Ice Lake by se ale dle těchto informací mohla do mobilní oblasti poprvé dostat architektura velkých CPU Core. S vyšším IPC by se tak možná podařilo Intelu získat pozice, které Atomy v telefonech urvat nedokázaly.

Motley Fool spekuluje, že možná spíš než pod Androidem by se tyto procesory mohly uplatnit v telefonech s Windows, které by se tak staly plnohodnotně kompatibilní se všemi existujícími aplikacemi pro tuto platformu a tedy konečně naplnily ideu za technologií Continuum. Těžko ovšem říct, zda bude Microsoft ochoten tak dlouho čekat a zda už za dva–tři roky nebude tato příležitost passé. Mluví se totiž o tom, že chystá i softwarový překlad, jenž by kompatibilitu s x86 softwarem zajistil i pro ARMy.

Celeron N2820 (Bay Trail-M) na základní desce mini počítače NUC (Zdroj: ComputerBase)

 

Kdy Ice Lake přijde na trh, Motley Fool neuvádí. U první 10nm generace Cannon Lake by snad příchod na trh mohl nastat za rok v druhé polovině či poslední čtvrtině roku 2017. Tím pádem by pro následný 10nm tock (respektive krok „architektura“) dávalo smysl vydání o rok později, v Q3 nebo Q4 2018. Nicméně opět mohou přijít nejprve mobilní verze a desktopová CPU až poté. V každém případě by to už mělo být na nové platformě, ne na socketu LGA 1151.

Zdroj: The Motley Fool

Procesory Ice Lake: Intel prý v roce 2018 pošle „velká jádra“ do mobilů

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. Ha. Tak v roce 2018 přijdou ty telefony, co doma nějak spojíš s lcd a budeš mít PC. Tak podle toho by si měl člověk (ketrý nepotřebuje mega výkon ) plánovat nákupy telefonu a PC. Věřím, že z opačné strany se k tomu v tu dobu nebo i dřív přiblíží výrobci mobilů / ARm procáků.

  • jednou k tomu dojde, ale pochybuju ze v tom bude hrat nejakou roli Intel, bohate budou stacit emulace na x86, i Microsoft us to chape a snazi se to privest na svet, nejaky intel s jeho smesnym podilem v oblasti mobilnich zarizeni nikoho zajimat nebude, lidem je suma fuk co v tom telefonu vetsinou maj, ukazalo se to na tech levnotach o ktere se Intel pokousel v tabletech, hned jak “skoncil” s dotacema tak o nej zavadej jen ty firmy co si je uvazal i jinak

 2. Intel velká jádra do telefonů může posílat jak chce, ale dokud si za ně účtuje stejně, jako Apple za celý telefon, tak mu budou chybět kupci.:)
  I dotované Atomy byly pro 99 % trhu příliš drahé, tahle spekulace je prostě nereálná…

  • Dotované Atomy byly velmi populární v tabletech a v podstatě můžou za to, že bylo a je docela dost Windowsích 2v1 a tabletů (ale jsou i v Androidech). I teď je těch zařízení s nima vcelku dost.

   Nevím, jestli Intel někdy “dotoval” nebo zlevňoval Atomy pro telefony.