Procesory Intel Arrow Lake pro notebooky prý mají velmi silné GPU, až 2560 shaderů

10

Minulý týden uniklá roadmapa Intelu se možná potvrzuje, teď se objevila další informace mluvící o procesorech Arrow Lake. Zřejmě přinesou velký upgrade integrované grafiky.

Minulý týden se objevily informace o roadmapě procesorů Intel, podle kterých po Alder Lake, Raptor Lake a Meteor Lake přijdou novinky Arrow Lake, Lunar Lake a Nova Lake. Tehdy jsme psali, že je to třeba zatím brát opatrně, o generacích Arrow a Nova jsme slyšeli poprvé. Ale už teď se o Arrow Lake objevují další informace, které by mohly její existenci dokládat. Mobilní Arrow Lake by prý mohlo hodně posílit integrované GPU.

Že minimálně Arrow Lake je z onoho úniku informací skutečné, teď tvrdí youtube kanál AdoredTV (opět je to samozřejmě nepotvrzená zvěst, s rezervou je to třeba brát pořád). Uvádí také, že sedí i uváděná jména architektury CPU, kdy velká výkonná jádra se mají jmenovat Lion Cove a malá energeticky efektivní jádra pro navýšení mnohovláknového výkonu mají mít architekturu Skymont.

Ovšem zatímco předchozí únik mluvil o tom, že Arrow Lake přinese vysoký mnohovláknový výkon, neboť procesor bude mít v maximální konfiguraci již 8 velkých a 32 malých jader (takže celkově 48 vláken), AdoredTV uvádí něco jiného: „Halo“ produkt založený na tomto čipu prý má obsahovat 6 velkých a 8 malých jader.

Tento rozdíl ale asi bude proto, že AdoredTV mluví o variantě čipu Arrow Lake-P, která je určená pro notebooky. Pokud Intel zachová členění notebookových procesorů, které má existovat v generaci Alder Lake, tak varianta P má pokrývat notebooky s TDP od 28 po 45 W a v generaci Alder Lake bude taktéž mít 6+8 jader, takže toto by zůstalo nezměněné. Tato varianta je odlišný čip proti křemíku, který se bude používat v desktopu a pro úplně nejvýkonnější notebooky (55W TDP).

Také u Arrow Lake by tedy asi mohlo být toto rozdělení a čip s 8+32 jádry by mohl být určený pro desktopová PC (TDP 65, 125 W), kdežto 28W a 45W (pokud se TDP nezmění) modely pro notebooky by měly jen oněch 6+8 jader. Proč se počet nezvýšil od Alder Lake, ačkoliv Arrow Lake má údajně přijít na trh skoro o dva roky později (prý v Q4 2023, i když to se nemusí nutně týkat notebookové verze)? Důvod by mohl být v tom, že se Intel u tohoto čipu zaměří na herní výkon integrovaného GPU.

Procesor Intel Meteor Lake
Procesor Intel Meteor Lake (Zdroj: Intel)

U toho jsou totiž naopak specifikace hodně zajímavé. AdoredTV uvádí, že má mít rovnou 320 EU. Jen nedávno Intel samotný odhalil, že procesory Meteor Lake, které by prý mohly vyjít okolo druhého čtvrtletí roku 2023, mají mít 192 EU, což by mohlo být 1536 shaderů (v nejvýkonnější variantě, má existovat i nižš s 96 EU), pokud se nezvýší počet shader ALU na jednu EU. Arrow Lake ale má výkon GPU navýšit ještě víc. Prý má totiž mít rovnou 320 EU.

Intel Arrow Lake má ve verzi pro notebooky mít integrované GPU s až 2560 shadery
Intel Arrow Lake má ve verzi pro notebooky mít integrované GPU s až 2560 shadery (Zdroj: AdoredTV, via: VideoCardz)

Pokud by Intel zase zachoval počet shaderů na jednu EU, znamenalo by toto už 2560 shaderů. Tato integrovaná grafika by tedy měla počet jednotek jako Radeon RX 5700 XT nebo nyní Radeon RX 6700 XT, což by dávalo hodně dobrý potenciál pro 3D výkon (ten ale může být nižší než u těchto samostatných karet vzhledem k omezenému TDP a nižší paměťové propustnosti integrované grafiky).

Zatím není jasné, jakou architekturu GPU tyto jednotky budou používat. U Meteor Lake by to snad pořád měl být derivát architektury Gen 12 (Xe LP) z nynější generace Tiger Lake, v uniklých dokumentech se objevilo, že architektura GPU v Meteor lake je Gen12.7 a až generace Lunar Lake by měla mít novou architekturu Gen13. Je ale možné, že Arrow Lake, které je mezi nimi, už také přinese (jako první) tuto grafickou architekturu Gen13. To by pak mohlo dál vylepšit herní výkon.

Výrobní proces Arrow Lake není úplně jasný. Předchozí únik uváděl, že následující Lunar Lake má používat 3nm výrobní proces TSMC, ale protože Arrow Lake má stejnou architekturu CPU, mohlo by teoreticky být na stejném procesu (ale nutné to není). Ovšem integrované GPU asi bude na samostatném čipletu, takže jeho výrobní proces bude na jádrech CPU nezávislý. Tato grafika bude pravděpodobně také vyráběná TSMC, ale zda na 5nm, 4nm nebo 3nm procesu, to je zatím neznámé.

Galerie: Roadmapa a nové značení výrobních procesů Intelu (červenec 2021)

Zdroje: AdoredTV, VideoCardz

Procesory Intel Arrow Lake pro notebooky prý mají velmi silné GPU, až 2560 shaderů
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.73%) 11 hlasů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.

10 KOMENTÁŘE

 1. Alder Lake, Raptor Lake a Meteor Lake …. A neni teda cokoli po techto trech dost daleko na to, aby se tam dalo jeste cokoli zmenit, natoz predikovat, jak to tam bude vykonne?
  Proste plany, jak bude Arrow Lake nabuseny, jsou hezke, ale realita muze byt uplne jina.

  • jsem zvědavý, když tady měsíc nebude ani článek o hardwaru, kdo začne šílet první … to se budou psát články jen když akorát něco vyjde? Pokud tě tyhle věci nezajímají, nečti, nekomentuj … pokud ano, dá se to napsat i jinak … samozřejmě, v podstatě máš pravdu, ale …

   • Tak ja to nemyslel smerem k Honzovi, ze by jako mel psat o necem jinem, ale ze to jsou opravdu jen spekulace, ktere maji vypovedni vahu tak tech 50%, teda pouhy tip.

    Klidne bych uvital i nejaky clanek, ktery by nebyl z budoucnosti. Proste neco z pritomnosti nebo minulosti, dejme tomu dalsi clanek o tom, jak spatna ta Raketa je, kolik toho tam Intel podelal, klidne jeste prectu. 🙂

    • Sa zda že 2500SP je vela ale už buduci rok maju doraziť GPU s 15000SP, a ako si podotkol kym intel tuto vec vyda, čakaju nas ešte 3 generacie to je minimalne 2024-2025.
     Osobne by som radšej rozoberal refreš GPU čo sa chysta na tuto zimu, alebo nove 7000 od AMD či 4000 od Nvidie čo pridu na buduci rok, to je blišie aj info o nich je viacej.

  • Myslím, že zas tak často se tyhle plány nemění – tedy pokud jde o specifikace. Ono to trvá hodně dlouho připravit, poslední rok už se změnit nic nedá (jenom už zbývá rozhodnutí, jaké takty a spotřebu tomu nastavit).

   Když jsou v těch plánech změny, tak nejčastěj jde o zpoždění, zrušení celého toho produktu, nebo nastane to, že se ukáže, že ty uniklé informace byly chybné. To je asi největší riziko těchhle drbů. Že by nějaká informace z legitimního úniku (tj. ne fake/omyl) prosákla a pak výrobce ještě ty specifikace změnil, je spíš méně častý případ.

   I když – stává se to třeba v případech, kdy hardware má plánovanou nějakou funkci, ale pak se jí nepodaří rozchodit, tak se musí deaktivovat a čeká to na opravení v příští generaci. Nebo se výrobce rozhodne z jiného důvodu , že ji nebude „produktizovat“. Třeba podpora LPDDR4 v prvních revizích Comet Lake-U.

   Tady je samozřejmě hlavní otázka, jestli je to info od AdoredTV opravdu správné a není to ta kategorie fake/omyl.

 2. Ne tak tohle už mě vážně s prominutím sere. Spíš by to mohli označovat jako dedikovanou grafiku, ke které milostivě přilepí nějaká CPU jádra aby se neřeklo. K čemu to jako je? Do notebuku ať si vyrábí co chcou ale proč pořád do výkonného desktopu cpou zbytečně výkonné grafiky co překonají RX 480 ? Kdyby se raději vrátili zpět do dob Xeonů a odemkli je pro taktování.