Procesory Intel Kaby Lake-G prý mají mít grafiku Radeon RX Vega M, nikoli Polaris

1

Někdy v první polovině roku má Intel oficiálně odhalit procesory s integrovanými grafikami Radeon, jejichž potvrzení během listopadu by se asi dalo označit za překvapení tohoto už skoro uplynulého roku, jelikož v jejich existenci předtím málokdo věřil. Již jsme jednou psali o různých únicích, které se k těmto CPU vynořily a již něco naznačují o jejich parametrech. Nyní se na internetu objevila ještě jedna stopa, která by mohla vnést světlo do zatím nevyjasněné otázky, zda tyto procesory použijí grafickou architekturu Vega, nebo starší Polaris.

V databázi benchmarku 3DMark se totiž měl objevit nový záznam pro zdá se již třetí procesor z rodiny Kaby Lake-G. Zatím jsme měli informace o Core i7-8705G a Core i7-8809G, které se údajně liší výkonem grafiky (frekvencí GPU a kapacitou pamětí HBM2 integrovaných v pouzdru). Ve výsledcích 3DMarku se ale nyní objevil model nazvaný Core i7-8709G. Ten má podle detekce čtyři jádra a osm vláken (takže CPU je tvořeno asi stále křemíkem Kaby Lake-H), což je méně, než kolik úniky přisuzovaly předchozím modelům (které měly mít turbo až 4,1 GHz).

Grafika je ale zdá stejná jako v i7-8809G: GPU má totiž identické PCI-ID 694C:C0. Jeho takt je podle detekce až 1190 MHz, paměti HBM2 mají mít efektivní frekvenci 1,6 GHz a jejich kapacita dělá 4 GB na 1024bitové sběrnici. Propustnost tak bude přesně odpovídat polovině toho, co má Radeon RX Vega 56. Počet výpočetních jednotek 3DMark neuvádí, takže se můžeme jen dohadovat, že by to mohlo být 1536 shaderů (24 CU), jak tvrdily předchozí úniky.

Záznam pro Core i7-8709G v databázi 3DMarku (Zdroj: Tum Apisak)
Záznam pro Core i7-8709G v databázi 3DMarku (Zdroj: Tum Apisak)

Skoro nejzajímavější je ale ono jméno. Databáze 3DMarku totiž v tomto případě už ukazuje oficiální jméno GPU, které dřívější úniky nikde neměly. To má být Radeon RX Vega M. Logicky by se tedy nabízelo, že musí mít také stejnojmennou architekturu. Jde o poměrně významný „střep mozaiky“, protože doposud jsme měli jen informaci, že grafická architektura má interní označení GFX804, což by naopak ukazovalo na něco před generací Vega (GFX9), zejména asi Polaris. Onen údaj pocházel z databáze Geekbench.

Toto je podle všeho Kaby Lake-G, Procesor Intel s grafikou Radeon a grafickou pamětí HBM2 (Zdroj: Bits and Chips)
Kaby Lake-G, Procesor Intel s grafikou Radeon a grafickou pamětí HBM2. Grafika je na odděleném křemíku a připojuje se standardně přes PCI Express (Zdroj: Bits and Chips)

Jméno grafiky, které 3DMark ukazuje, by nemělo být nějak detekováno či odvozováno, místo toho by mělo jít o označení, které jí přiděluje přímo grafický ovladač (který by asi měl být od AMD a v předchozích verzích ještě pro GPU z Kaby Lake-G zřejmě tuto podporu neměl). Radeon RX Vega M by tedy asi mělo být finální označení pro toto GPU, které bude napsáno ve specifikacích a používáno pro propagaci. Je samozřejmě možné, aby se pod označením Vega nacházelo GPU, které tuto architekturu nemá, nebo by teoreticky mohlo jít o nějaký hybrid, který je napůl cesty a nese prvky jak Vegy, tak Polarisu. Nicméně za předpokladu, že se tu nejedná o falzum, je nyní dle této indicie použití Vegy nejpravděpodobnější scénář.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář