Unikly procesory Intel Whiskey Lake-U. 15W Core i7-8565U má vysoké turbo 4,6 GHz

1

Tento týden se sešly zprávy o procesorech Intel Amber Lake, poté ještě o refreshi čipů Coffee Lake pro desktop, jenž se stane generací 9000 a aby toho nebylo málo, utekly zdá se také informace o Whiskey Lake. Tyto procesory se objevily v neoficiálních zprávách před časem a v červnu je Intel na Computexu oficiálně potvrdil coby novou generaci procesorů pro notebooky, kterou má vydat už letos na podzim. Podobně jako u Amber Lake nám nyní úniky těchto CPU ukázaly, co se od tohoto nápojového rybníku dá čekat.

Zřejmě první Whiskey Lake, respektive Whiskey Lake-U (domníváme se, že jde o 15W CPU) je procesor Core i5-8265U se čtyřmi jádry a HT, který byl nalezen v databázi benchmarku SiSoft Sandra. Podle označení by již mělo jít o sériový čip nebo kvalifikační vzorek, tedy parametry by měly odpovídat finálnímu modelu. Že jde o Whiskey Lake, by mělo ukazovat označení použité základní desky nebo počítače („WhiskeyLake U DDR4 ERB“), v kterém byl procesor testován.

Podle záznamu ze Sandry má Core i5-8265U mít zřejmě základní takt 1,6 GHz a turbo 3,9 GHz. Procesor je čtyřjádrový s HT (má osm vláken), jde tedy o procesory značně podobné loňským notebookovým modelům Kaby Lake Refresh. Proti modelu i5-8250U patřícího do této řady má i5-8265U z rodiny Whiskey Lake turbo o 500 MHz vyšší, nicméně základní takt zůstal stejný. To je asi důsledek toho, že 14nm výrobní proces je již vyčerpaný z hlediska energetické efektivity, ale vyšší maximum pro jednovláknové turbo, které nebývá limitováno TDP, z něj Intel vydolovat umí. Sandra ještě ukazuje, že CPU má stále 256KB L2 cache a 6MB L3 cache, což je stejné jako u Kaby Lake Refresh. Co neznáme, jsou takty podporovaných pamětí a to, zda třeba u těchto čipů Intel už nezahrne podporu LPDDR4.

Whiskey Lake Core i5-8265U v databázi Sandry (Zdroj: Tum Apisak)
Whiskey Lake Core i5-8265U v databázi Sandry (Zdroj: Tum Apisak)

Kromě Core i5-8265U unikl ještě další model, označený Core i7-8565U – tentokrát v 3DMarku. Zatímco předchozí čip asi nahrazuje i5-8250U, tento by mohl být nástupcem i7-8550U. Teoreticky to tedy ještě asi není nejvyšší model, nad ním by mohlo stát ještě i7-8665U (coby nástupce i7-8650U). Procesor testovaný opět v platformě WhiskeyLake U DDR4 ERB má rovněž čtyři jádra a osm vláken a jeho základní takt je údajně 1,8 GHz. To by opět bylo stejné jako u loňského modelu i5-8550U. Ovšem Intel i zde zvýšil turbo, a pokud CPU nebylo přetaktované, tak značně. 3DMark totiž u čipu detekoval maximální boost 4,6 GHz, což by bylo u notebookového CPU řady U hodně agresivní. A to obzvlášť pokud nad tímto modelem bude ještě další, který by třeba šel ještě výš.

Whiskey Lake Core i5-8565U v databázi 3DMarku (Zdroj: Tum Apisak)
Whiskey Lake Core i7-8565U v databázi 3DMarku (Zdroj: Tum Apisak)

Na screenshotu výše si jinak všimněte také Core m3-8100Y. Jde o dvoujádro s HT na základním taktu 1,1 GHz, patřící do 4,5W řady pro tablety a ultramobilní notebooky. Tento procesor by asi mohl být dalším modelem Amber Lake, soudě podle použití pamětí LPDDR3 a grafiky UHD 615. Cannon Lake by totiž mělo GPU novější generace a podporovalo by již LPDDR4, takže s ním asi zde tu čest nemáme.

Proč stále generace 8000?

Co je na těchto procesorech trochu zvláštní, je jejich zařazení do generace 8000, ačkoliv čip, na němž jsou založené, dostal své vlastní kódové jméno. Jak jsme probírali včera, u desktopových procesorů nakonec Intel refresh Coffee Lake přejmenoval z řady 8000 na řadu 9000, takže se vkrádá otázka, proč tomu tak není u modelů Whiskey Lake pro notebooky. Ty přitom asi vyjdou celý rok po čipech Kaby Lake Refresh, které už tak mají označení v rámci generace 8000.

Důvodem by mohlo být, že Intel možná stále ještě počítá s tím, že se mu podaří v příštím roce vydat opožděné 10nm procesory. Zatímco desktopová CPU Ice Lake jsou asi vzdálenější a tudíž dává smysl je rovnou vydat až jako generaci 10000 (nebo co bude následovat po 9000), u notebookových CPU Ice Lake-U asi Intel může počítat s tím, že by se je ještě mohlo povést vydat třeba někdy okolo poloviny roku 2019. Mobilní varianty totiž obvykle na novém procesu měl připravené dříve. Z takového důvodu by mohl chtít devítitisícová čísla v noteboocích rezervovat už pro čipy na 10nm (respektive 10nm+) procesu. Procesory Whiskey Lake by v případě úspěchu s Ice Lake-U měly zkrácenou životnost, a proto by je Intel zařadil do „staré generace“. Ze stejného důvodu je asi osmitisícové číslování zvoleno také pro čipy Amber Lake.

Ačkoliv jsou ale tato CPU stále 14nm a nominálně vypadají jen jako refresh čipů Kaby Lake Refresh, pokud se potvrdí vysoké takty turba, tak by v noteboocích mohly být docela zajímavé. Vysokým jednovláknovým výkonem by Intel také dále zvýšil svou výhodu v této disciplíně (mobilní Ryzeny mají totiž maximální boost podstatně nižší). Kromě toho ale asi Whiskey Lake stejně jako Amber Lake bude mít novější 14nm čipset, díky kterému by se mohla o něco snížit spotřeba a také přinese notebookům nativní řadič USB 3.1.

Unikly procesory Intel Whiskey Lake-U. 15W Core i7-8565U má vysoké turbo 4,6 GHz
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

1 komentář

  1. Pane Olsan…ja myslel, ze v otazce ST (potazmu ST turba) mame celkem jasno… „Vysokým jednovláknovým výkonem by Intel také dále zvýšil svou výhodu v této disciplíně (mobilní Ryzeny mají totiž maximální boost podstatně nižší).“ .. aby toto platilo, musite mit scenar, ktery to vyuzije, potazmo aplikaci, ktera to vyuzije tak, ze to vubec zpozorujete. Nemluve o tom, ze aspon na desktopu (notebook mam jen se starsim Haswellem), je ST boost neco jako mytus, ktery v reale temer nikdy nenastane a v noteboocich to muze byt jeste slozitejsi, protoze z duvodu thermal omezeni, vysoke boosty trvaji casto jen chvilku.
    Ono tech 10-15% rozdilu ve frekvencich neni zase az tak moc, aby jste to v bezne cinnosti vubec poznal. Tam se uplatni spise rychlejsi disk, aspol..