Procesory Kaby Lake pro desktop a výkonné noteboky jsou tu

15

Ačkoliv se několikrát objevily zprávy, dle nichž měl Intel desktopové procesory Kaby Lake vydat 5. ledna, jejich odhalení nakonec nastalo o něco dříve, už včera. Intel zrušil informační embargo ještě před CES 2017 a uvolnil tak na trh sestavu čipů Kaby Lake pro socket LGA 1151. Ale nejen ty, zároveň jsou uvedené také čtyřjádrové Xeony pro notebooky a dvoujádra řady U s lepší integrovanou grafikou třídy Iris („GT3“) – respektive nově Iris Plus. Ty nebyly součástí letní premiéry mobilních Kaby Lake, během níž Intel vydal jen čipy se základní grafikou („GT2“).

 

14nm optimalizace

Příběh těchto novinek je vesměs stejný, jako ten první vlny dvoujader pro notebooky. Postup příprav jednotlivých čipů tvořících řadu Kaby Lake se Intelu poněkud rozešel, takže větší (zejména čtyřjádrové) varianty přicházejí až o pár měsíců později, což ale není až tak neobvyklé, podobně dopadl například Broadwell na přelomu let 2014 a 2015. Jak již víte, Kaby Lake je „refresh“ čipů Skylake jen s omezenými změnami, vyplývající z nově zavedeného třístupňového modelu vývoje (proces – architektura – optimalizace) nahrazujícího známý „tick-tock“. Zdalake ale není zcela bez novinek a nejde o stejný křemík.

Intel uvádí procesory Kaby Lake pro desktop, výkonné notebooky a pracovní stanice
Intel uvádí procesory Kaby Lake pro desktop, výkonné notebooky a pracovní stanice

Desktopové modely by stejně jako ty pro notebooky měly mít identickou architekturu jader CPU se stejným IPC a také stejnou architekturu GPU; inovovaný bude ale multimediální blok Quick Sync s akcelerací videa. Druhou velkou novinkou Kaby Lake je pak výrobní proces. Stále jde o 14nm technologii, ovšem vylepšenou, což Intelu umožnilo zvýšit takty čipů při zachování nominálních tříd TDP.

 

14nm+: FinFETovatější FinFETy

K tomu, v čem se přesně proces 14nm+ liší od toho, co Intel používá u Skylake, nemáme bohužel velké množství informací; také nevíme, jak moc využívá přístroje a technologie původního procesu a zda jej tedy Intel může snadno nasadit ve všech továrnách. Inovace, které Intel prozradil, se týkají stavby tranzistorů. Za prvé byla zvýšena jejich „FinFETovost“. Výčnělky, zformované na čipu jejich strukturou (ony“ finy“), by nyní měly být vyšší, čímž se vylepší vlastnosti, neboť se zvětší plocha hradla obklopujícího výčnělek. Tím pádem by tranzistor měl pracovat s nižším napětím a mít také dále omezeno nežádoucí unikání proudu, tzv. „leakage“, která zvyšuje spotřebu a zahřívání čipu.

Wafer s čipy Kaby Lake
Wafer s čipy Kaby Lake

Druhá změna se nemá týkat přímo tranzistorů, ale jejich hustoty. Intel ji údajně poněkud snížil zvětšením rozestupů, což může znít překvapivě (obvykle se výrobce snaží hustotu zvýšit, aby se na wafer vešlo čipů více). Zřejmě se tím však omezila koncentrace vznikajícího tepla a díky tomu se výsledné čipy dají taktovat výš. Šlo by tak o oběť na straně velikosti a ceny čipu výměnou za lepší výkon, který umožňuje za čip více utržit.

Zatímco architektonicky je procesorové jádro prakticky beze změn (mělo by mít identické „IPC“), výkon tedy zlepší to, že konkrétní modely Kaby Lake budou moci běžet na vyšších taktech. Nejlépe to demonstruje nejvyšší model Core i7-7700K. Zatímco jeho předchůdce (i7-6700K) měl základní takt 4,0 a turbo 4,2 GHz, Kaby Lake posunula na 4,2 GHz základ a turbo je na pro Intle rekordních 4,5 GHz, o 300 MHz dále a ještě o 100 MHz vyšší, než u Core i7-4790K, přezdívaného „Devil’s Canyon“, které podobně šponovalo možnosti 22nm procesu.

 

 

Lepší Speed Shift

Intel údajně u Kaby Lake také vylepšil fungování technologie Speed Shift, která pod kompatibilním operačním systémem (v praxi tedy Windows 10 s patřičným ovladačem) přesouvá řízení frekvence z OS na samotné CPU. To dokáže reagovat rychleji na změny zátěže a tím pádem by měl být systém svižnější a dokázat i rychle ubrat plyn po skončení zátěže. U Kaby Lake by proti Skylake měly být ještě ukráceny tyto reakční doby, z nějakých 30 ms údajně až k 10–15 ms. Toto může být přínosné pro lepší uživatelský pocit u PC, i náročnější OS by díky rychlému vyškálování frekvence měl mít svižnou odezvu a nízkou latenci.

Schéma rozdělení čipu
Schéma rozdělení čipu

 

Nové schopnosti při přehrávání videa

O hlavní novince Kaby Lake se již vědělo dříve a byla potvrzena při uvedení prvních modelů v létě. Intel sice nezměnil samotnou grafickou architekturu, ale integroval do GPU aktualizované hardwarové dekodéry, přinášející podporu nových formátů, kterou se Kaby Lake dostává zcela na špičku toho, co dnes dokáží CPU nebo GPU akcelerovaně přehrát. Kaby Lake totiž plně podporuje 10bitové video v HEVC, ale také formát VP9.

V případě prvního z obou formátů již byla již dříve přítomná hybridní podpora 10 bitů, pokrok je tedy v tom, že čip jej nyní umí plně hardwarově. Hlavní „pecka“ je ale VP9. Intel podporuje také jeho 10bitový profil (také hardwarově), což je zcela unikátní schopnost; přitom tento formát by měly začít používat webové video služby včetně Youtube. Díky těmto zlepšením budou Kaby Lake dekódovat 4K video (včetně toho v HDR) s velmi nízkou spotřebou, při použití těchto bloků by se mělo výrazně odlehčit jádrům CPU i GPU, což má prodloužit dobu přehrávání na mobilních zařízeních. VP9 se jinak poprvé objevuje také mezi formáty, do kterých umí Kaby Lake video komprimovat, ovšem jen v 8bitovém profilu. HEVC pak čipy dokáží komprimovat i 10bitové, což je opět novinka. S vyšší bitovou přesností by snad v Kaby Lake měl fungovat také postprocessing, který tak bude podporovat širokogamutový/HDR obraz i v barevném prostoru BT.2020.

 

Podporovaná rozlišení se němení

Kaby Lake – minimálně v současné podobě – stále neumí HDCP 2.2 ani obrazový výstup HDMI 2.0, což je škoda, v tomto ohledu zůstal Intel na stejné technologické pozici jako u Skylake. Na deskách by ale podobně jako u Skylake mohly výstupy HDMI 2.0 být, jelikož jej lze implementovat konverzí z DisplayPortu 1.2 za cenu čipu navíc. Maximální rozlišení grafiky v Kaby Lake by pro desktopové procesory a čtyřjádra řady H pro notebooky mělo být 4096 × 2304 bodů na DP 1.2 nebo eDP 1.3. Nativní HDMI 1.4 zvládne stále jen 2560 × 1600 bodů při 60 Hz a 4096 × 2160 bodů při 24 Hz. Intel ale uvádí, že „účková“ mobilní řada může pro rozlišení nad 3840 × 2160 potřebovat o něco lepší chlazení (obrazový výstupní modul asi potřebuje vyšší takty).

Podporovaná rozlišení grafiky čipů Kaby Lake
Podporovaná rozlišení grafiky čipů Kaby Lake

 

OPI 3.0

Podle webu AnandTech přinesou konkrétně mobilní Kaby Lake v pouzdru BGA (toto se tedy týká 15W a 28W modelů s grafikou Iris, včera uvedených) ještě jedno zlepšení stran konektivity. Tato CPU nesou na pouzdru integrovaný čipset, který je připojen rozhraním OPI, které je podobné čtyřem linkám PCI Express. Kaby Lake toto rozhraní v mobilních čipech ve výchozím stavu provozuje na rychlosti PCI Express 3.0 ×4.

Již Skylake tuto rychlost teoreticky umí, ale na procesorech řady U a Y byla vypnuta údajně pro větší stabilitu. Intel ji ex post aktivoval skrze BIOS na některých NUCích, u většiny notebooků a počítačů ale procesor automaticky nastavuje jen OPI 2.0 s rychlostí PCI Express 2.0 ×4. To má neblahý dopad v tom, že propustnost limitovala NVMe SSD připojená přes PCI Express 3.0 ×4, jelikož maximální rychlost byla vinou OPI 2.0 limitována na polovinu. Tato slabina je u Kaby Lake odstraněna, tedy alespoň u většiny procesorů (některé modely Core i3 mají stále OPI 2.0 s poloviční rychlostí).

 

Desktopové Kaby Lake pro socket LGA 1151
Desktopové Kaby Lake pro socket LGA 1151

 

Nové čipsety

Desktop používá místo toho nadále externí čipsety. CPU Kaby Lake bude sice s aktualizací BIOSu podporovat i původní řada pro Skylake (H110, Z170, B150 a tak dále), ale současně s procesory Intel provedl i refresh čipsetů, takže na trh přicházejí nové verze. Na desktopu jsou to sady Z270 (umožňující přetaktování a rozdělení linek slotu PCI Express 3.0 ×16 na ×8/×8), H270, B250 a enterprise Q270/Q250. Zároveň přicházejí také nové verze pro notebooky s čipy řady H: HM175, QM175 a konečně CM238 – ta je specificky pro mobilní Xeony.

Výbava čipsetů zůstala víceméně stejná – USB je stále na generaci 3.0, od níž Z270 nabízí 10 portů, H270 osm, B250 pak šest. Čipset zvládá stále jen šest portů SATA 6 Gb/s. Zvýšil se však počet linek PCI Express 3.0, které jižní můstek (respektive řečí Intelu PCH, Platform Controller Hub) dodává základní desce. Z270 jich vyvádí 24, H270 umí 20, B250 ale jen 12. Mobilní CM238 pro pracovní stanice 20, HM175 pak nabízí 16 linek.

Desktopové Kaby Lake pro socket LGA 1151Desktopové Kaby Lake pro socket LGA 1151

 

Jak je to s „podporou“ Optane (3D XPoint)

Druhá velká novinka je explicitní podpora pro paměti 3DXPoint, neboli Optane. V čem spočívá? Týká se jedné specifické verze těchto úložišť. Intel plánuje tři třídy, z nichž jedna bude nahrazovat RAM a bude mít formu modulů DIMM kompatibilních s DDR – ty nás nyní nezajímají. Druhá třída, „Optane SSD“ bude klasickými úložišti, obvykle s rozhraním NVMe. Tato SSD by měla fungovat všude, neboť budou splňovat standardy tohoto rozhraní a nebude třeba specifické podpory. Co však bude potřebovat čipsety Intel řady 200, je třetí třída, tzv. „Optane Memory“. To jsou SSD s malou kapacitou (slyšeli jsme o nich již zde), které budou sloužit čistě na cachování ve spolupráci s jiným úložištěm, čímž vznikne hybridní úložiště.

Tato „Optane Memory“ by se asi měla dát koupit i samostatně, více je ale asi budou využívat jen velcí výrobci PC a notebooků. Při stavbě PC z komponent asi až tak atraktivní nebudou. Takže tato výhoda nových čipových sad vám asi příliš nebude chybět, pokud se rozhodnete koupit třeba za levnější peníze desku s čipovou sadou H110/B150/Z170.

Snímek čtyřjádra Kaby Lake
Snímek čtyřjádra Kaby Lake

14nm optimalizace

Modely: desktop, čtyřjádra pro notebooky, účka s grafikou Iris

Desktopové modely, které jdou na trh, možná není třeba až tak zevrubně představovat, jejich parametry už jsme často probírali v únicích. Přehledně je můžete vidět seřazené v tabulce níže. Jak už bylo řečeno, proces 14nm+ umožňuje zvednout takt při zachování TDP, což je přesně to, co Intel učinil. Znamená to především, že budou podstatně atraktivnější zamčené modely. Core i3 dosáhla taktů 3,9–4,2 GHz, Core i7-7700 běží na 3,6–4,2 GHz, 35W i7-7700T pak na 2,9–3,8 GHz.

Desktopové Kaby Lake pro socket LGA 1151

Slušně si pomohlo také nejlevnější čtyřjádro, což bude důležité pro sestavy stavěné s omezeným rozpočtem: Core i7-7400 má základní takt 3,0 GHz a maximální turbo 3,5 GHz, zatímco Core i5-6400 v generaci Skylake s trochou nadsázky testovalo, jak nízko ještě takty mohou být stočeny, než se klientela vzbouří. Základ mělo jen 2,7 GHz, turbo maximálně 3,3 GHz.

Kaby Lake by měla při přetaktování jako Broadwelly-E umožňovat nastavení hodnoty pro AVX Offset. To znamená, že při vytížení těmito náročnými instrukcemi, které obvykle umožňuje nižší takty, než jaké jsou stabilní jinak, se CPU automaticky podtaktovává a můžete tedy mít vyšší nastavenou frekvenci. Tato vlastnost by mohla být užitečná pro snahy dosáhnout vysokých přetaktování někde pod a okolo 5 GHz (pro což ale bude ideální odstranit rozvaděč tepla).

 

Kaby Lake desktop, LGA 1151 (čtyřjádra, 35, 51/60/65, 91 W)
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3 Grafika TDP Cena
Core i7-7700K 4 Ano 4,2 GHz 4,5 GHz
8 MB HD 630
95 W 305 $
Core i7-7700 4 Ano 3,6 GHz 4,2 GHz
8 MB HD 630
65 W 272 $
Core i7-7700T 4 Ano 2,9 GHz 3,8 GHz
8 MB HD 630
35 W 272 $
Core i5-7600K 4 Ne 3,8 GHz 4,2 GHz
6 MB HD 630
95 W 217 $
Core i5-7600 4 Ne 3,5 GHz 4,1 GHz 6 MB HD 630
65 W 199 $
Core i5-7600T 4 Ne 2,8 GHz 3,7 GHz 6 MB HD 630
35 W 199 $
Core i5-7500 4 Ne 3,4 GHz 3,8 GHz 6 MB HD 630
65 W 179 $
Core i5-7500T 4 Ne 2,7 GHz 3,3 GHz 6 MB HD 630
35 W 179 $
Core i5-7400 4 Ne 3,0 GHz 3,5 GHz 6 MB HD 630
65 W 170 $
Core i5-7400T 4 Ne 2,4 GHz 3,0 GHz 6 MB HD 630 35 W 170 $
Core i3-7350K 2 Ano 4,2 GHz 4 MB HD 630 60 W 157 $
Core i3-7320 2 Ano 4,1 GHz 4 MB HD 630 51 W 139 $
Core i3-7300 2 Ano 4,0 GHz 4 MB HD 630 51 W 129 $
Core i3-7300T 2 Ano 3,5 GHz 4 MB HD 630 35 W 129 $
Core i3-7100 2 Ano 3,9 GHz 3 MB HD 630 51 W 109 $
Core i3-7100T 2 Ano 3,4 GHz 3 MB HD 630 35 W 109 $

 

Odemčené dvoujádro

V oficiálních materiálech se nakonec neobjevují levná dvoujádra Pentium a Celeron, nabídka zatím končí modely Core i3-7100. Lowend snad ale v obchodech také bude už brzy, doufejme. Co je nicméně součástí oficiální soupisky, je Core i3-7350K, kterým se Intel také jako novinkou řady Kaby Lake chlubí ve slajdech. Jak už z názvu patrno, jedná se o dvoujádrový model s HT, odemčený pro přetaktování. Jeho základní takt je i bez toho poměrně vysokých 4,2 GHz, turbo jako pravověrné Core i3 nemá.

Tento procesor by měl teoreticky být docela atraktivní pro levnější sestavy a taktovače, kteří nechtějí utrácet za Core i5-7600K. Na rozdíl od Pentia G3258 z roku 2014 nebude také tak výrazně osekaný co do funkcí: měl by mít zachovánu podporu instrukcí AVX a AVX2, FMA, AES. Aktivní HT dovoluje zpracovávat čtyři vlákna, takže nehrozí nepodpora v některých hrách a zároveň se částečně sníží propad vícevláknového výkonu proti čipům Core i5. Model má TDP 60 W, tedy o něco vyšší, než běžná Core i3.

Problém je v tom, že Core i3-7350K je poměrně drahé. Oficiální cena (157 dolarů) je totiž 92,3 % částky za nejlevnější čtyřjádro (170 dolarů), již zmíněné Core i5-7400; Core i5-7500 se solidními takty 3,4–3,8 GHz pak stojí jen dalších 9 dolarů navíc. Při tomto srovnání bych raději přihodil pár stovek a koupit i5-7400, pokud absolutně nepožadujete vysoký výkon v jednom vlákně a nic jiného. Nicméně zde bude asi dobré počkat na testy. Core i5 totiž nemají HT a pokud by se podařilo i3-7350K vyhnat někam nad 4,5 GHz, pak by možná mohlo pomocí HT a podstatně vyššího taktu deficit ve vícevláknovém výkonu proti i5-7400 stáhnout (proti i5-7500 už to bude složitější). Ale jak říkám, zda tohoto bude čip schopen, ukáží až testy, a také to bude za cenu horší spotřeby a nutnosti investovat do lepšího chlazení.

 

 

 

Mobilní modely: CPU až na 4,0 GHz

Intel také nyní přidal nějaké modely do již uvedených 4,5W a 15W mobilních řad U a Y s obyčejnou grafikou GT2 (i5-7300U, i7-7600U). V tabulkách jsou novinky odlišené tučně, kdežto čipy odhalené již v Q3 2016 jsou běžně. Ale hlavní novinkou jsou mobilní dvoujádra vybavená lepší grafikou třídy GT3, která by měla mít 48 EU, zatímco základní HD 620 má jednotek jen 24. Tato CPU mají jako u Skylake TDP buď 15 W, nebo 28 W (tyto verze mají díky vyšší spotřebě vyšší takty, zejména by se jim mělo vést při současné zátěži CPU a GPU).

Kaby Lake s grafikou Iris Plus a integrovanou eDRAM
Kaby Lake s grafikou Iris Plus a integrovanou eDRAM

V generaci Kaby Lake pro tato GPU Intel používá označení „Iris Plus“ (místo jen Iris či Iris Pro) a existují ve dvou verzích. 15W modely, které poznáte podle čísla „60“ na posledních dvou místech modelového označení před písmenkem U, nesou grafiku Iris Plus 640. Jejím 48 EU by mělo doplněk tvořit 64 MB eDRAM (L4 cache) integrované na pouzdru. Výkonnější 28W modely mají grafiku označenou Iris Plus 650 a v těchto případech by již údajně měla být L4 cache 128MB. Kromě toho bude mít GPU také díky štědřejšímu TDP vyšší takty. Tyto výkonnější modely „účkového“ Kaby Lake se jinak dostaly i na docela vysoké hodnoty taktu CPU. Core i7-7567U (28 W) a i7-7660K (15 W) mají maximální turbo už na 4,0 GHz, což je na nízkospotřebové mobilní CPU docela dost.

 

Kaby Lake-Y/Skylake-Y, BGA (4,5 W)
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3 Grafika TDP Cena
Core i7 7Y75 2 Ano 1,3 GHz 3,6 GHz 4 MB HD 615 4,5 W 353 USD
Core i5 7Y57 2 Ano 1,2 GHz 3,3 GHz 4 MB HD 615 4,5 W 253 USD
Core i5 7Y54 2 Ano 1,2 GHz 3,2 GHz 4 MB HD 615 4,5 W 253 USD
Core m3 7Y30 2 Ano 1,0 GHz 2,6 GHz 4 MB HD 615 4,5 W 253 USD

 

Procesor Kaby Lake řady Y Procesor Kaby Lake řady Y
Procesor Kaby Lake řady Y

 

Kaby Lake-U, BGA (15 W, 28 W)
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3
Grafika TDP Cena
Core i7-7660U 2 Ano 2,5 GHz 4,0 GHz 4 MB Iris Plus 640 15 W 373 USD
Core i7-7600U 2 Ano 2,8 GHz 3,9 GHz 4 MB HD 620 15 W 353 USD
Core i7-7567U 2 Ano 3,5 GHz 4,0 GHz 4 MB Iris Plus 650 28 W 373 USD
Core i7-7560U 2 Ano 2,4 GHz 3,8 GHz 4 MB Iris Plus 640 15 W 373 USD
Core i7-7500U 2 Ano 2,7 GHz 3,5 GHz 4 MB HD 620 15 W 353 USD
Core i5-7360U 2 Ano 2,3 GHz 3,6 GHz 3 MB Iris Plus 640 15 W 273 USD
Core i5-7300U 2 Ano 2,6 GHz 3,5 GHz 3 MB HD 620 15 W 253 USD
Core i5-7287U 2 Ano 3,3 GHz 3,7 GHz 3 MB Iris Plus 650 28 W 273 USD
Core i5-7267U 2 Ano 3,1 GHz 3,5 GHz 3 MB Iris Plus 650 28 W 273 USD
Core i5-7260U 2 Ano 2,2 GHz 3,4 GHz 3 MB Iris Plus 640 15 W 273 USD
Core i5-7200U 2 Ano 2,5 GHz 3,1 GHz 3 MB HD 620 15 W 253 USD
Core i3-7167U 2 Ano 2,8 GHz 3 MB Iris Plus 650 28 W 273 USD
Core i3-7100U 2 Ano 2,4 GHz 3 MB HD 620 15 W 253 USD

 

Procesor Kaby Lake řady U Procesor Kaby Lake řady U
Procesor Kaby Lake řady U

 

Čtyřjádra zvedají takty o 200–300 MHz

Intel už zároveň uvádí i mobilní čtyřjádra řady H, což jsou BGA CPU s vyšší spotřebou (TDP je obvykle 45 W), ale externím čipsetem. Nabídka prakticky přesně kopíruje to, co Intel uvedl v roce 2015 v generaci Skylake, včetně modelových čísel. Všechny tyto modely mají jen grafiku GT2 (HD 630), nikoliv Iris Plus. Proti Skylake se u Kaby Lake značně zvýšily takty CPU, jak ty základní, tak ty dynamické. Nárůsty jsou 200–300 MHz a nejrychlejší čtyřjádra v nabídce nyní mají nevídanou maximální frekvenci turba 4,2 GHz. Zdá se, že proce 14nm+ skutečně dokáže hodně, i když je třeba pamatovat na to, že TDP 45 W je už napůl desktopové. Model i7-7820HK by pak zase měl být odemčen pro přetaktování.

Součástí sestavy jsou opět i dva modely označené jako Xeon E3-15xxM, tentokrát „v6“ (což je odlišuje od Skylake, jehož modely mají přídomek „v5“). I zde je grafika jen třídy GT2, ale má profesionální certifikaci a ovladač, což je odlišeno označením HD P630. Mobilní Xeony by měly podporovat paměti s ECC, ale také vyžadují speciální čipovou sadu CM238. Uplatnění by mělo být hlavně v mobilních pracovních stanicích.

 

Kaby Lake-H, BGA (45/35 W)
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3 Grafika TDP Cena
Xeon E3-1535M v6
4 Ano 3,1 GHz 4,2 GHz 8 MB HD P630 45 W 560 $
Xeon E3-1505M v6
4 Ano 3,0 GHz 4,0 GHz 8 MB HD P630 45 W 390 $
Core i7-7920HQ 4 Ano 3,1 GHz 4,1 GHz 8 MB HD 630 45 W 510 $
Core i7-7820HK 4 Ano 2,9 GHz 3,9 GHz 8 MB HD 630 45 W 340 $
Core i7-7820HQ 4 Ano 2,9 GHz 3,9 GHz 8 MB HD 630 45 W 340 $
Core i7-7700HQ
4 Ano 2,8 GHz 3,8 GHz 6 MB HD 630 45 W 340 $
Core i5-7440HQ 4 Ne 2,8 GHz 3,8 GHz 6 MB HD 630 45 W 225 $
Core i5-7300HQ
4 Ne 2,5 GHz 3,5 GHz 6 MB HD 630 45 W 225 $
Core i3-7100H 2 Ano 3,0 GHz 3 MB HD 630 35 W 210 $

Kaby Lake řady H v BGA ouzdře pro notebooky
Kaby Lake řady H v BGA ouzdře pro notebooky

 

 

Vypuštěno jest…

Tyto procesory by již měly být formálně vydané a tedy teoreticky v obchodech, nicméně u nás zatím vyhledávače cen nic nenalézají – což však může být jen dočasné. Výjimkou je Core i3-7350K, které údajně hned tak na prodej nebude. V souladu s pokoutními zprávami se má na pultech objevit až během února. V případě nově uvedených mobilních variant pak zase jako obvykle budete muset počkat, až se do obchodů dostanou jako součást nových notebooků. Těch by se asi mohlo slušné množství objevit nyní na CES 2017 a některé by se snad mohly i krátce na to začít prodávat, byť v řadě případů asi bude reálná dostupnost také chvíli trvat.

Intel uvádí procesory Kaby Lake pro desktop, výkonné notebooky a pracovní stanice

Zdroje: Intel, AnandTech

Procesory Kaby Lake pro desktop a výkonné noteboky jsou tu

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

15 KOMENTÁŘE

 1. …ako pozeram na ten obrazok: Snimek ctyrjadra Kaby lake… je mi kua proti srsti kupovat kus kremika za ?350€, z ktoreho by som pouzival menej nez polovicu. to je ako kupit hybrid a vypnut elektromotor.

  • Ale možnost používat celý čip tu je (i když s nutností lepšího chladiče). Někdy dříve jsem zde v cnews četl, že grafická část Kaby Lake X (socket 2066) bude deaktivovaná… Předpokládám spíše, že Kaby Lake X nebude mít na křemíku grafickou část, protože pouhá deaktivace, by byla ještě horším plýtváním křemíkem….

   • Plýtváním křemíkem to bude, ale to je stejné jako že Intel u velkého procenta čipů (Pentia, Celéry, část i3 a všechna i5) deaktivuje kousek L3 cache, který jen v některých případech třeba bude chybný (případy, kdy to umožnilo zachránit zmetek budou asi menšina).

    Kdyby byl Kaby Lake-X nový křemík, podtřeboval by komplet vývoj, vlastní masky a tak, to se nemusí vyplatit, jelikož je to CPU pro užší segment trhu. IMHO to bude křemík stejný, jinak by mu třeba dali čtyřkanálovou paměť a lepší řadič PCIE (a nebyl by pak zmatek, kdy na deskách s KL-X asi nebude fungovat půlka slotů DIMM a konetkivita slotů PCI Express bude taky docela drsně omezená)

 2. Kolik generací CPU bude trvat než Intel nativně implementuje HEVC/HDMI2.0+/HDCP2.2? Je to obraz technologické stagnace, že na nejvýkonější x86 platformě nejde realizovat to co snad zvládá poslední XBox (BD UHD).

  • To vies INTELICKU ide veeeelmi dobre vyhadzovanie takzvanych `zbytocnych` a `zastaralych` funkcii (napr. nativna podpora USB 2.0 – ktora je uplnou nahodou velmi vhodna pre instalaciu W7),

   ale tym sracom vraj `panom modernym` robi obrovsky problem implementovat tebou spominane technologie!!!!

   proste banda sracov, ak by AMD nebolo tak neschopne tak by po nich nikto rozumny ani nestekol ako v r. 2000 az 2005…

   • v roce 2017 plakat nad špatnou instalovatelností tři generace starého OS je jako naříkat v r.2012 nad tím že hw přestal podporovat XP. A nejde jen o jednu věc, i další nový hw prostě Sedmy nepodporuje a už se s ním do budoucna nepočítá. Život jde dál, tak už se s tím smiřte…

 3. Nevím proč, ale zdá se mi, že se od nikud nikam ani nehnuli…
  Ty největší věci opomenuli a rozhodně nějaký výrazný pokrok tam není. Jen žvásty..
  To je muj názor, ale počkám na nezávislé testy.

 4. Muj nazor na I7 7700K je,ze je to spatny vtip od intelu.Vcera jsem mel dva kousky z alzy a ani jeden z nich by nesel s normalnim chladicem na 5Ghz pouzivat dlouhodobe.Nejlepsi nabidka od Intelu momentalne je: Intel Xeon 2620 V4 Broadwell 8 jader 16 vlaken za 11400kc ktery jde pretaktovat na 3150Mhz a hry na tom bezi luxusne,procesor se nehreje a staci Vam obycejny chladic a nemusite ani resit napeti na procesoru.A nebo pockat na Ryzen,ktery vypada nadejne…

 5. Škoda, že jste zapomněli na to nejzajímavější z této „generace“ a to sice fakt, že řada Pentium má nově 2 jádra a 4 vlákna, čímž je v podstatě stejná jako řada i3 (až na pár instrukcí). Cena ovšem zůstává „Pentium“, takže za 2.000 Kč se dá koupit Pentium G4560, který je defakto i3, ovšem téměř s poloviční cenou.