Procesory nové generace Intel Haswell budou ještě úspornější, než jsme čekali

0

Nedávno jsme vám říkali o plánovaném snížení spotřeby úsporných (nízkonapěťových) procesorů nové generace Intelu pod názvem Haswell. Zatímco současné stejně zaměřené čipy ULV Ivy Bridge mají TDP 17 W, v příští generaci by to mělo být o 2 W méně. Další úspora energie bude pramenit i z integrace PCH do jednoho „balení“ k procesoru nazvaného MCP; doposud byl čipset samostatný a TDP se počítalo bez něj.

Haswell

Nyní se objevila další, ještě zajímavější zpráva. Podle serveru The Verge totiž mezi úspornými procesory pro Ultrabooky příští generace bude minimálně jeden s ještě dále sníženým TDP; hovoří se o hodnotě 10 W. Tahle hodnota se přibližuje spíše superúsporným (a velmi slaboučkým) Atomům než „dospělým“ dvoujádrovým procesorům.

Procesor s TDP 10 W by samozřejmě těžko dosahoval výkonů svých silnějších a žravějších sourozenců s TDP o polovinu vyšším; pro spoustu zařízení jsou ale i nízkonapěťová dvoujádra současné generace Ivy Bridge v podstatě až zbytečně výkonná. Na prohlížení webu a práci v Office bohatě stačí i výrazně slabší procesory a s příchodem tabletů s Windows 8, jako jsou třeba nové Acery Iconia Tab W510 a W700 dost možná poroste zájem o zařízení opravdu jen na takovouto nenáročnou práci. Úsporný procesor by výrobcům ušetřil práci s návrhem podobných zařízení, která by pak mohla být lehčí a tenčí, protože by nepotřebovala tak robustní chladicí systém a baterii.

 

Více informací se možná dozvíme už za týden, kdy Intel pořádá každoroční událost IDF (Intel Developer Conference) 2012. Samotná architektura Haswell, respektive procesory na ní založené, by se měla dostat do prodeje během příštího roku, zhruba rok od uvedení současné architektury Ivy Bridge.

Zdroj: The Verge

Ohodnoťte tento článek!