
Tachyum zveřejnilo parametry svých procesorů Prodigy. Svébytná VLIW architektura slovensko-amerického startupu pojede až na 5,7 GHz, ale spotřeba potom bude skoro kilowatt.
Minulý měsíc jsme psali o procesorech Prodigy od slovensko-americké firmy Tachyum. Ta slibuje univerzální procesory, které budou mít zároveň vysoký výkon ve výpočtech FP64 a v AI akceleraci jako GPU. A zároveň mají být efektivnější než současná CPU díky optimalizované architektuře, která přivádí zpět do hry koncepci VLIW. Firma teď publikovala modely a parametry procesorů Prodigy, takže konečně víme frekvence. Ještě zajímavější jsou ale TDP.
Tachyum začalo přijímat objednávky prvních zkušebních systémů s procesory Prodigy, které by zřejmě měly být založené na ES vzorcích. Tapeout má na 5nm procesu TSMC proběhnout v srpnu (pro zahraniční čtenáře: august) a první funkční vzorky jsou očekávané v prosinci (decembri). Tachyum chce Prodigy masově vyrábět v první polovině roku 2023, ale ony zkušební kity pro zákazníky pojedou na vzorcích, takže by mohly být dostupné už na přelomu roku nebo v Q1 2023.
S oznámením těchto zkušebních systémů (Prodigy Evaluation Platform) se také dozvídáme parametry chystaných modelů, což je zatím nejkonkrétnější pohled na údajně „zázračné“ univerzální procesory. Možná největší překvapení je, že Prodigy bude pracovat s hodně vysokými spotřebami. Vypadá to dokonce na nejžravější hardware v této kategorii, jaký jsme tu zatím měli (i když není vyloučeno, že v tom křivdíme nějakému mainframe systému IBM nebo podobnému „velkému železu“).
Více: Slovensko-americké Tachyum uvádí své „zázračné“ procesory Prodigy. Výroba začne za rok
Modely a parametry Tachyum Prodigy
Tachyum bude nabízet Prodigy se 128 jádry, což je nejvýkonnější plnotučná konfigurace, ale také ořezané verze s 64 a 32 jádry, které můžete vidět hezky shrnuté v tabulce. Vypadá to, že firma má přichystané dvě skupiny procesorů. Modely se 128, ale i 64 a 32 jádry určené pro běžné servery, které jsou v tabulce níže, budou mít 300W TDP (tedy až na jeden „Low Power“ model se 180W TDP). Bude existovat jen jeden 128jádrový model s 300W TDP (T16128-HT), další už jsou jen 64jádra a 32jádra.

Vedle nich ale budou existovat také „HPC“ procesory Prodigy orientované na co nejvyšší výpočetní výkon, které by teoreticky mohly pohánět superpočítače (pokud by je Tachyum do nějakého dokázalo prosadit) a podobná určení. U těchto verzí firma popustí uzdu spotřebě, aby mohly běžet na vyšších taktech a dosahovat vyššího výkonu. Tyto modely Prodigy T16128 mají všechny 128 jader, ale podle frekvencí strmě stoupá jejich spotřeba.
Prodigy T16128-AIE má uváděný takt 4,0 GHz, což vede k TDP 600 W. Model Prodigy T16128-AIM zvedá takt na 4,5 GHz, což už stojí 700 W (stejná spotřeba, jako má výpočetní GPU Nvidia H100). A vůbec nejvýkonnější model, který nabízí frekvenci 5,7 GHz a měl by být vůbec nejzajímavější pro případné zákazníky, má TDP 950 W – jen těsně pod kilowattem. Není nicméně jisté, zda typická spotřeba bude také na této úrovni. Je možné, že bude níž a plná výše TDP bude vyčerpávána jen ve špičkách nejvyšší zátěže.

Možná to i vysvětluje, jak chce Tachyum výkonnostně konkurovat nejlepším CPU i GPU na trhu. S vyšším energetickým rozpočtem lze mít také vyšší výkon. Každopádně toto asi budou čipy s vůbec nejvyšší spotřebou (mimo přetaktování) ve světě procesorů, alespoň prozatím.
Ony vysoké frekvence ve specifikacích dost možná jsou boosty, které CPU nemusí udržovat trvale. Možná by to vysvětlovalo značné rozdíly ve frekvencích modelů se stejným počtem jader a TDP. Například od 64jádra T864 existuje verze „HT“ zaměřená na efektivitu s taktem 4,5 GHz, ale také verze „HS“ zaměřená na rychlost s taktem 5,7 GHz. Možná je to tak, že druhý model má vysoký maximální boost 5,7 GHz pro jednovláknové a málovláknové úlohy, ale při zatížení všech jader spadne vlivem 300W limitu na nižší takt, než jaký při tomto příkonu udrží nominálně 4,5GHz model T864-HT. Toto by mohlo nastat tehdy, pokud by verze HS používala křemík s vyšší „leakage“ (úniky proudu), který typicky zvládá maximální vyšší takty za ceny horší spotřeby v celém pásmu frekvencí, zatímco efektivní modely HT by měly křemík s nižší leakage. Takový obvykle má nízký frekvenční strop, ale lepší energetickou efektivitu, takže v určitém limitu spotřeby dosáhne na vyšší takt.
Toto ale zatím jenom spekulujeme. Zatím ani nevíme, zda boost a dynamické změny frekvence vůbec Prodigy bude používat. Jak bude Tachyum Prodigy reálně fungovat, uvidíme, až když budou testy funkčních vzorků nebo sériových kusů. To se stane nejdřív za nějakých 6–12 měsíců.
Zdroje: Tachyum, Tom’s Hardware, Golem.de
Nvidia to brzy trumfne .-)
Alebo ich nV kúpi miesto ARM a bude alternatíva k x86. Ďalší a lepší Apple Silicon 😉😂
Podle poslednich leaku navysuji TDP vsichni, ARM a AMD nevyjimaje. Nove CPU AMD maji TDP az 170W, RDNA3 gpu presahnou 400W, MLD pise az 450W. Konkurencni boj, nikdo si nemuze dovolit obetovat efektivitu ve prospech vykonu v recenzich, protoze na prikon drtiva vetsina kupujicich bohuzel kasle.
MLID toho nakecá …..
po tom zvednuti TDP u CPU neni zadny podlozeny duvod k nejakemu optimizmu. ten duvod tedy neexistoval nikdy, parametry noveho procesu byly znamy davno.
To bude záležet na segmentu. Stačí si přepočítat maximum energie na jádro u 64 j EPICů a Ryzenu 5800 a je jasné, že u serverů je stále moc důležitá efektivita. Tady jsou u Tachyum Prodigy ty nejvyšší spotřeby mimo realitu. Je to dané honbou za takty. Navíc jde o novou firmu s novou CPU architekturou, novým způsobem programování, který se už v minulosti moc neosvědčil. Pamatuji, že u starších prezentací mluvili o výkonu a efektivitě a zůstali jen u výkonu.
To je jeho taktika, řekne spoustu věcí a pak je velká pravděpodobnost že něco z toho je dostatečně blízko realitě
asi tak nějak ….
a vykon ste sem preco nenapisali? pri tej spotrebe ma dosahovat 90TFlops respektive 12 „AI PFlops“, co nestaci ani na vykony ponukane uz existujucimi produktami od AMD/nVidie pri nizsej spotrebe, takze uz na papieri to vyzera byt totalny prepadak, realita bude pravdepodobne este horsia.
Takisto ta podpora x86/arm/risc-v instrukcii nakoniec nebude hardwarova, ale iba cez qemu emulaciu so stratami 40% vykonu, ale to je aj tak jedno, pretoze nikto pricetny na tom nebude rozbehavat qemu virtualky, aby tam pustal binarky inych architektur so slabym vykonom. Takze v reali skoncime s procesorom s obrovskou spotrebou, podpriemernym vykonom a absolutne nekompatibilnym s akymkolvek existujucim softwarom.
Dead on Arrival
Furt může konkurovat cenou.
Marže v tomto segmentu jsou brutální. Prostor se určitě najde.
Fandím jim.
Bez SW podpory to v segmentu, kde je velká setrvačnost, neprosadí.
Myslím, že bude super úspěch, když vůbec dostanou na trh funkční produkt, který sice nebude oslňovat ve všech směrech, ale stačí, aby byl konkurenceschopný prozatím v jednom segmentu.
Semínko se musí nejprve ujmout, nelze čekat statný strom hned v prvním roce.
Z konkurencniho webu:
„Dále se dozvídáme, že spotřeba tohoto procesoru má být oproti „tradičnímu hardwaru“ jen desetinová a celkové náklady pak jen třetinové, ale to jsou jen velice obecná a nic neříkající čísla, když nevíme, k čemu přesně se vztahují. Nic moc se nedozvíme ani z tvrzení, že Prodigy je čtyřikrát výkonnější než ten nejlepší Xeon na trhu. Vedle toho se ale výrobce chlubí i tím, že má mít v HPC aplikacích třikrát vyšší hrubý výkon. “
Prestoze je to marketing, velmi pochybuji, ze by vydali produkt, ktery +- ramcove neodpovida jejich tvrzenim v danych aplikacnich scenarich, Nejsme ve svete x86, takze mozne je vse, i zazrak.
ved ale tieto klamstva uz neplatia, podla poslednych oficialnych informacii to ma mat obrovsku spotrebu a vykon nizsi ako dnes dostupne riesenia, pricom dostupnost je najskor v polke buduceho roku…
12.5.2022:
https://www.tomshardware.com/news/tachyum-128-core-all-purpose-cpu
9.6.2022
https://www.tomshardware.com/news/tachyum-teases-128-core-cpu-57-ghz-950w-16-ddr5-channels
a aj tento druhy clanok su len cisto marketingove informacie, realny produkt nikto nikdy nevidel a s velkou pravdepodobnostou ani neuvidi
pochopitelne ze realny kremik nikdo nevidel, tachyum sama uvadi ze prvni kremik ma byt mid-august, a soucasne vykony jsou emulace na FPGA, nicmene i na tech emulacich uz jede linux.
rozjet vyrobu v tomto stadiu je jen otazka nemalych penez. spise monstroznich nez nemalych, pri tak velkem cipu. ale technicky problem to dneska neni. Cadence s knihovnama od TSMC ti sam rekne jestli to pojede nebo ne.
mimochodem, k tem TFLOPS, ktery existujici CPU ma +-90 TFLOPS ve FP64?
k tomu jestli to bude nebude se nevyjadruju, nevim, pokud mas nejake info, dej sem klidne odkaz. vyvoj novych platforem mne velmi zajima.
este to nevyslo, a vy uz viete, ze to je prepadak 🙂
ved si pockajme, co to bude, ked to bude.
ja im fandim.
a mimochodom, uz to davali vediet aj predtym, ze maju zmluvu o mlcanlivosti, takze nemozu dat vysledky a ine veci verejne..
vid napr. v rozhovore:
„NDA (non-disclosure agreement – zmluva o mlčanlivosti, pozn. red.) je také prísne, že nemôžeme povedať mená a ani to, že s nimi vôbec máme podpísané NDA.“
zdroj: https://zive.aktuality.sk/clanok/vZEW4D9/museli-sme-nahradit-hotovy-blok-cipu-inym-vykon-nasho-procesoru-bude-este-vyssi-tvrdi-sef-tachyum-rozhovor/
alebo:
„Výsledky sú aktuálne stále predmetom zmluvy o mlčanlivosti. “
zdroj: https://zive.aktuality.sk/clanok/4p291ly/preco-intel-ci-amd-nedokazu-to-co-slubuje-slovensky-tachyum-vysvetluje-jeho-sef-rozhovor/
Takže jestli to chápu dobře, další článek založený na tom, co jedna paní povídala. Firma nic takového neprezentovala, každý chápe, že když neexistuje fyzický procesor, těžko mohou být jasné frekvence včetně spotřeb při konkrétních frekvencích, ale stejně se o tom napíše článek, protože o čem taky pořád psát, že?
Takže konečně procesor co se vyrovná spotřebou grafice?