Prodej části Toshiby může změnit počítačový průmysl, k výrobě NAND se může dostat TSMC

0

Velkým japonským značkám se v této dekádě příliš nedaří. Pro Toshibu to obzvlášť platí od doby, kdy se na ní provalil účetní skandál a skrývané ztráty. Letos jí ještě přitížily neúspěchy jaderné divize Westinghouse. Toshiba potřebuje sehnat peníze a zřejmě bude muset prodat přinejmenším část své polovodičové divize vyrábějící paměti NAND Flash pro nejrůznější úložiště. Tuto strategickou komoditu vyrábí jen omezený počet hráčů a vynucený odprodej by tím pádem mohl mít dalekosáhlé dopady. Zájem je totiž velký a v seznamu zájemců se objevují čím dál větší jména.

Na možnost profitovat z problémů Toshiby se stojí fronta

Toshiba na výrobě a vývoji pamětí NAND spolupracovala se SanDiskem, který byl koupen firmou Western Digital. Ta byla tedy považována za přirozeného partnera, kterému by Toshiba větší nebo menší díl své výroby NAND prodala. Rychle se ale ukazuje, že v této mimořádné situaci vidí příležitost i mnoho dalších. Zájem totiž údajně mají i konkurenti SK Hynix a Micron, kteří NAND sami vyrábějí. Partnerství s firmou, která už podniká ve stejném oboru, by ale bylo problematické, vyvstávalo by riziko, že investor bude upřednostňovat jen vlastní zájmy a zcizí důležitá výrobní a technologická tajemství.

Ačkoliv posílení některého z těchto výrobců formou této akvizice by také mohlo být významné, obzvlášť zajímavě by mohly dopadnout nabídky, které přišly od subjektů mimo obor. Prvním ze jmen, které avizovaly zájem, je tchajwanský gigant Foxconn (Hon Hai Precission Industry), který funguje jako výrobní závod pro velké množství firem včetně třeba Applu (mimochodem, i tato firma je prý mezi zájemci, ačkoliv do její strategie vlastnictví výroby komoditního hardwaru moc nezapadá). Foxconn vyrábí i velké množství hardwaru spojeného s úložišti a SSD, nemluvě už o mobilních zařízeních, které NAND používají.

Cleanroom továrny Toshiby vyrábějící paměti NAND
Cleanroom továrny Toshiby vyrábějící paměti NAND

Foxconn by podle svých představitelů měl zájem uzavřít s Toshibou nějakou formu partnerství, která by jí pomohla stabilizovat situaci. Foxconn již akvizicí zachraňoval jinou japonskou korporaci, Sharp. U toho měl zájem zejména o technologii displejů. Kapitálový vstup do Toshiby by dal Foxconnu zase vlastní zdroj NAND pro výrobu telefonů a dalších zařízení. Přitom by se Toshiba nemusela bát, že v partnerství dojde k nějakým konfliktům, protože pole působnosti se u těchto firem nepřekrývá, Foxconn slibuje, že jí „do zelí“ nepoleze.

TSMC jako výrobce NAND?

Partnerství s Foxconnem by bylo potenciálně velkou věcí z hospodářského hlediska, mohlo by mít velké dopady na situaci na trhu. Nicméně další jméno, o němž se mluví, by bylo naopak velmi zajímavé technologicky. Zájem totiž prý projevilo i tchajwanské TSMC. Podle dalších zdrojů by snad mohla jeho iniciativa být dokonce společná s před chvílí zmíněným Foxconnem. I zde by se jednalo o firmu, která Toshibě nekonkuruje, a tedy vhodného partnera. Zároveň je ale TSMC lídrem v pokročilé polovodičové výrobě. Spolupráce by tedy mohla Toshibě pomoci s „know-how“ a vývojem její vlastní technologie výroby čipů NAND.

TSMC má jednak zkušenosti s vývojem nejnovějších procesů (včetně FinFETů), kromě toho ale také širokou základnu továren. Bylo by hodně zajímavé, pokud by touto cestou TSMC vstoupilo do výroby pamětí NAND. Firma byla zatím vždy vůči svým klientům neutrální v tom, že své továrny nikdy nepoužívala k produkci vlastních čipů. Nicméně pokud by se pustila do produkce čipů nikoliv logických, ale těch paměťových, pak by se se zákazníky do konfliktu nedostávala, a stále mohla uplatnit své zkušenosti k expanzi na nový trh, kde by navíc mohla mít potenciál zahýbat usedlými poměry.

I vzhledem k tomu, že zájemců větřících příležitost je hodně, nelze asi momentálně říct, zda se některá z těchto variant realizuje. Toshiba by nakonec mohla upřednostnit i nudnější partnerství s nějakým finančním fondem, případně se na nějakých půjčkách dohodnout s japonskou vládou. Jasněji by ale mělo být poměrně brzo, Toshibu totiž tlačí čas a dohoda s možným prodejem části NAND divize by prý měla být uzavřena do konce března. Firma podle dřívějších informací měla v plánu pustit v podniku jen minoritní podíl. Bude to ale asi záviset na tom, zda prodej jen omezené části přinese potřebný objem investic. Pokud ne, mohl by nový vlastník získat i podíl majoritní a tedy kontrolu nad celou výrobní divizí.

Ohodnoťte tento článek!