Prodeje desek a grafických karet: Asus vyklízí pozice, Palit a Sapphire rostou

0

Tchajwanský server DigiTimes zjistil, kolik základních desek a grafických karet dodali v prvním čtvrletí letošního roku největší světoví výrobci. Malé zemětřesení se odehrálo na trhu grafických karet, kde kdysi největší Asustek Computer předstihly hned dva soupeři. K tomu se ale dostaneme; nejprve se podívejme, jak se komu dařilo na trhu základních desek.

Jedničkou v deskách je stále Asus

Asustek Computer dodal za první kvartál rovných pět milionů základních desek a udržel si tak pozici největšího výrobce. Ta mu ale nemusí vydržet dlouho: druhý Gigabyte už mu povážlivě dýchá na záda s počtem 4,9 milionu kusů. Přesto když dva dělají totéž, není to totéž: zatímco Gigabyte boduje hlavně levnějšími deskami, Asus má dobře podchycený vyšší segment a díky tomu prodává s vyšší hrubou marží. To odráží i geografické rozdělení trhu: Gigabytu se daří zejména v latinské Americe a jihovýchodní Asii, Asus vede v Číně a Spojených státech.

Připomeňme ještě pořadí největších výrobců za celý rok 2012:

  • Asustek Computer, 22 mil. ks
  • Gigabyte, 19 mil. ks
  • Asrock, 7 mil. ks (podle staršího zdroje 7,7 mil.)
  • Micro-Star International, 6 mil. ks (podle staršího zdroje 5 mil.)
  • Elitegroup Computer System a Biostar shodně kolem 5 mil. ks
  • Intel, 5 mil. ks
  • Hon Hai Precision Industry (Foxconn) 2,8–3 mil. ks

Grafické karty ovládli specializovaní výrobci

Server DigiTimes bohužel prozradil pouze pořadí největších výrobců a nikoliv už konkrétní čísla. Není tomu tak dávno, co si prvenství i v této oblasti užíval Asus, nyní jej ale předběhli hned dva soupeři. Na první místo se probojoval Palit, a to navzdory tomu, že tento výrobce odebírá grafické čipy pouze od Nvidie (výjimkou byl pouze krátký románek s AMD v letech 2008 až 2009). Palit nabízí své karty pod několika značkami, z nichž na českém trhu je asi nejznámnější Gainward. Ty další jsou Galaxy, Yuan, Vvikoo, XpertVision a Daytona. Druhé místo uzmul PC Partner, neméně gigantická firma sídlící v Hong Kongu. Jeho produkty znáte pod značkami Sapphire a Zotac.

Třetí místo patří Asusteku, za něj se seřadily MSI, Gigabyte a Tul Corporation (PowerColor). Neplatí to však v Číně, kde je suverénně největším hráčem v retailu firma Colorful. Vysvětlení je poměrně jednoduché: Colorful totiž na rozdíl od dalších jmenovaných v Číně sídlí a nemusí tak platit vysoké dovozní clo, které prodražuje karty tchajwanských výrobců.

 

Padám, padáš, padáme

Výrobce grafických karet čekají krušné roky. Kromě toho, že se propadají prodeje PC obecně, samostatné grafické karty vytlačují stále výkonnější integrovaná řešení. Jásat ostatně nemohou ani výrobci základních desek, kterým se stále zmenšuje prostor pro diferenciaci: zatím poslední takový krok je integrace napájecích obvodů do procesorů rodiny Haswell od Intelu.

Zdroj: DigiTimes 1 | 2

Prodeje desek a grafických karet: Asus vyklízí pozice, Palit a Sapphire rostou

Ohodnoťte tento článek!