Prodeje GPU podle JPR: AMD sebralo pár procent nVidii, nejvíc ale roste Intel

0

Tak jako každého čtvrt roku, analytická firma Jon Peddie Research opět spočítala prodeje grafických akcelerátorů za uplynulý kvartál, tentokrát tedy za období od dubna do června 2012. Kdo si polepšil, kdo naopak tratil a které produkty se do statistik zapsaly?

Prvně uveďme data týkající se celého trhu. Za druhé čtvrtletí se prodalo dohromady o 2,7 % grafických akcelerátorů více než v předcházejícím období (v absolutních číslech 126 mil. ks oproti 123 milionům), přestože prodeje počítačů opět klesly, tentokrát o 1,5 %. Aby však mohli OEM výrobci prodávat více počítačů, museli nakoupit více komponent včetně grafických karet. Ty jsou tak podle JPR indikátorem budoucího růstu.

 

Vás ale nejvíce zajímá, jak si vedli jednotliví dodavatelé. Nejlépe se dařilo Intelu. Zejména zásluhou „dosluhujících“ procesorů Sandy Bridge zaznamenala firma růst o 13,6 % v desktopu a o 3,8 % v noteboocích, to jsou zřejmě čísla týkající se tržního podílu. Na prodané kusy si Intel polepšil v desktopu o 6,8 % a v noteboocích o 13,9 %, celkem o 7,8 %. Celkově Intel navýšil svůj tržní podíl z 59,1 % na rovných 62 %. Oproti předchozímu roku dodává Intel o téměř 20 % více procesorů s grafickým jádrem, v relativních číslech to činí 90 % všech prodaných procesorů vyjma těch serverových. U AMD činí tento poměr „pouze“ 68 %.

Prodeje GPU za druhé čtvrtletí 2012, zdroj: Jon Peddie Research

Mluvě o AMD, to si naopak o 2,5 procentního bodu pohoršilo. Může za to hlavně propad prodejů APU, o 13,8 % v desktopu a 6,7 % v noteboocích. Oněch pár procent zmíněných v nadpise společnost urvala na trhu samostatných akcelerátorů, kde svůj podíl zvýšila z 37,8 na 40,3 % zejména na úkor Nvidie, která sestoupila z 61,9 na 59,3 %. JPR tyto posuny připisuje brzkému vydání Radeonů HD 7000 a na druhé straně problémům s výtěžností výroby čipu Nvidia GK104. Ve stejném období minulý rok na tom však AMD bylo lépe, to drželo 41,2 % trhu.

Nvidia za druhý kvartál dodala o 10,4 % méně desktopových grafických karet než v předcházejícím čtvrtletí, nemusí ale zoufat, bohatě si to vynahradila růstem o 19,2 % v mobilním segmentu. Tam jí pomohly hlavně Ultrabooky s procesory Ivy Bridge a můžeme se domnívat, že za tímto úspěchem stojí hlavně GeForce GT 640M.

Ačkoliv na levné karty tlačí procesory s integrovanou grafikou, JPR pro samostatný segment očekává průměrný roční růst kolem 5 % až do roku 2015. Meziroční pokles o 7 % ve druhém čtvrtletí je tedy výjimka, kterou analytici vysvětlují jednak loňskými záplavami v Thajsku a výsledným zvýšením cen pevných disků, jednak makroekonomickými faktory a také rostoucí oblibou tabletů s procesory ARM (a grafické akcelerátory pro tato zařízení JPR nesleduje).

Zdroj: Jon Peddie Research

Ohodnoťte tento článek!