Prodeje GPU: samostatné grafiky stále táhnou, nVidia oslabuje nadvládu Intelu

0

Analytická společnost Jon Peddie Research jako každé čtvrletí zveřejnila odhad prodejů grafických akcelerátorů, do nichž započítává samostatné karty i integrovaná řešení. Z prvního kvartálu roku 2013 vyšla nejlépe Nvidia, jako jediná totiž prodala více kusů než v předešlém období. AMD nepatrně zvýšilo svůj tržní podíl, ale prodalo méně kusů a u Intelu šly dolů oba ukazatele.

Prodeje elektroniky mají sezónní charakter a první čtvrletí bývá po bohatém vánočním období vždy o něco slabší. Není tedy divu, že prodeje PC celkově poklesly o 13,7 %. Grafických akcelerátorů se ale prodalo jen o 3,2 % méně, což znamená, že lidé pořizují nové grafické karty do starších počítačů i mimo hlavní nákupní sezónu. To je dobrá zpráva pro Nvidii a AMD, hlavně Nvidia z toho ale dokáže profitovat. Potvrzuje to i další údaj: grafických akcelerátorů se celkově prodalo o 2,9 % méně, samostatných karet ale o 1,1 % více.

 

Meziročně (tedy oproti prvnímu čtvrtletí roku 2012) ale prodeje PC poklesly o 12,6 % a prodeje grafických akcelerátorů rovnou o 12,9 %. Že by to souviselo s vydáním Radeonů HD 7700 loni v únoru a naopak s absencí nových produktů letos? Navzdory tomu analytici předpovídají, že segment PC ještě v příštích letech poroste, v průměru o 2,6 % ročně do roku 2016. Stejná předpověď platí i pro GPU.

APU stále na vzestupu

AMD prodalo oproti poslednímu čtvrletí roku 2012 o 30 % více APU určených pro stolní počítače, v noteboocích si naopak pohoršilo o 7,3 %. V mobilním segmentu ale padal i Intel, o 6,3 %, a naopak Nvidia si zde polepšila o 7,6 %. Obrovský propad ale zaznamenalo AMD v meziročním srovnání: letos totiž prodalo o 29,4 % méně čipů a tržní podíl spadl o pět procentních bodů. Mohou za tím být klesající prodeje Radeonů HD 7000, které se AMD vší silou snaží podpořit přibalováním her zdarma. Větší vliv má ale asi skutečnost, že v noteboocích byla tentokrát úspěšnější Nvidia se svou architekturou Kepler. Možná proto je Nvidia jediná, komu prodeje meziročně rostou (+ 3,6 %), zatímco Intel a VIA utrpěly pokles o 8,8, resp. 8,4 %.

Zdroj: Jon Peddie Research

Ohodnoťte tento článek!