Prodeje grafických karet klesly nejvíc od krize roku 2009, Radeony na historicky nejhorším podílu

25
Zdroj: ExtraHardware

Zpráva o aktuálních tržních podílech výrobců GPU ukazuje hlubokou krizi v celém trhu s počítači. Největší problémy z toho ale momentálně má AMD.

Jsou to zase tři měsíce a je čas na kvartální zprávu o tržním podílu grafických karet, respektive GPU v osobních počítačích, kterou zpracovává analytická firma Jon Peddie Research. Nyní byly zpracovány statistiky za třetí kvartál (červenec až září), tedy léto před vydáním nové generace karet. V této době zároveň naplno udeřila krize a spolu s prasknutím bubliny kolem kryptoměn se drasticky snížila poptávka po herních grafikách. Tento kvartál kvůli tomu byl hodně mimořádný.

JPR uvádí, že v třetím kvartálu letošního roku prodeje všech GPU, které jeho statistika sleduje (což znamená samostatná GPU Intelu, AMD a Nvidie a také integrované grafiky v procesorech AMD a Intelu) klesly o 25,1 % proti tomu, co ve stejném období firmy měly loni. Propad prodejů je vykázán i proti předchozími druhému kvartálu – proti tomu dodávky GPU na trh klesly o 10,3 %.

Temné čtvrtletí pro notebooky a samostatné grafické karty

Propad zájmu byl zejména o samostatné grafické karty, které klesly ještě o víc, než uvádí tento průměr. Přímo prodeje CPU, které jsou indikátorem pro prodeje celých počítačů, totiž meziročně klesly „jen“ o 18,6 % (a o 5,7 % z kvartálu na kvartál). To znamená, že se v prodávaných PC stala samostatná GPU vzácněji přítomnou součástí. V Q2 2022 připadalo na jedno PC statisticky asi 1,21 GPU (tím, jak v některých počítačích je jak integrovaná, tak samostatná grafika), ale v Q3 2022 už to prý bylo jen 1,16:1.

Největší meziroční propad byl ale, zdá se, v prodeji notebooků (zde už nevíme, zda se to týkalo hlavně těch s integrovaným GPU v procesoru, nebo těch herních se samostatným GPU). Podle JPR klesly dodávky notebookových GPU rovnou o 30 %. Je pravděpodobné, že notebooků se může nejvíc týkat problém, kdy po předchozím covidovém boomu zůstali výrobcům a prodejcům velké neprodané zásoby na skladech, které teď musí zlikvidovat, takže zastavili nové nákupy. Tento velký propad prodejů notebooků dokládá ještě jedna statistika – podle JPR tvořily desktopové procesory v druhém kvartálu 28 % prodaných CPU. V třetím kvartálu jejich podíl stoupl na 38 %, což dává představu, jak moc musely prodeje notebooků jít celkově dolů. Celkové počty prodaných CPU byly v Q2 70 milionů a v Q3 jen 66 milionů kusů.

Prodeje procesorů pro PC podle Jon Peddie Research
Prodeje procesorů pro PC podle Jon Peddie Research (zdroj: Jon Peddie Research)

V desktopech bylo zhoršení celkově jen o 15,43 %, což je však se započítáním všech integrovaných grafik. Pro samostatné karty do slotu PCI Express to dopadlo o dost hůř, jejich prodeje byly dle JPR horší o 33,5 %, což není meziroční srovnání, ale zhoršení proti předchozímu kvartálu. Přitom třetí kvartál bývá v roce normálně časem, kdy jsou prodeje sezónně silnější.

Tržní podíl AMD se výrazně propadl, Intel vystřelil

Teď už ale k samostatným tržním podílům. Z těch vychází, že nejvíce v tomto kvartálu ztratilo AMD, které tak asi stálo za lvím podílem z onoho poklesu prodeje notebookových procesorů a tím také integrovaných GPU v Q3. Firma samotná oznámila výrazné zhoršení prodeje PC procesorů a to, že se potýká s nutností zredukovat naakumulované skladové zásoby v distribuční síti, což může být z velké části právě o notebookových Ryzenech. Totéž ukazovaly i statistiky tržního podílu procesorů.

Podle Jon Peddie Research AMD v třetím kvartálu prodalo o 47,6 % méně kusů GPU (samostatných a iGPU v procesorech Ryzen) proti druhému čtvrtletí. A tím ztratilo celých 8,5 procentního bodu tržního podílu. Jeho tržní podíl v Q3 2022 tak byl jenom 12 % oproti 20 % v Q2 2022 (a 18 % před rokem v Q3 2021).

Také firmy Nvidia se dotklo značné snížení prodejů, ale ne tak vysoké. V jejím případě jde samozřejmě jen o prodeje samostatných GPU a podle Jon Peddie Research se její prodeje snížily o 19,7 % proti minulému kvartálu. Podle JPR ztratila 1,87 procentního bodu tržního podílu a měla v Q3 2022 tržní podíl 16 %. Pro srovnání: před rokem v Q3 2021 držela 20 %.

Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2022 Jon Peddie Research
Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2022 (zdroj: Jon Peddie Research)

V této situaci, kdy se výrazně propadly obecně prodeje grafických karet a také prodeje notebookových procesorů AMD, měl svoji chvíli Intel. Tomu se podařilo naopak prodeje zvýšit o 4,7 %, přičemž v tom asi mohly figurovat už i nějaké samostatné grafiky Arc, ale převážně šlo určitě o integrovaná GPU v procesorech. Tržní podíl Intelu kontrakcí obou konkurentů stoupl rovnou o 10,3 procentního bodu, z 62 % v Q2 2022 na 72 % v Q3 2022.

Jon Peddie Research zatím nemá údaje o prodejích jen čistě samostatných grafických karet Nvidia GeForce, AMD Radeon a Intel Arc. Tato statistika by byla o něco relevantnější pro herní trh a obvykle bývá publikována o několik dní později. Až tato čísla budou, podíváme se na ně také. O tom, jak se tržní podíly vyvinou ve zbytku roku (Q4 2022), by měla firma JPR vydat zprávu zase za tři měsíce, tedy někdy koncem února.

Zdroj: Jon Peddie Research

Prodeje grafických karet klesly nejvíc od krize roku 2009, Radeony na historicky nejhorším podílu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 14 hlasů

25 KOMENTÁŘE

   • Ja nesúhlasím. PC využívam aj na spústu iných veci, ako len na hranie a nejaká rozumná grafika tam musí byt vždy. Konzola mi v tomto smere príde úplne zbytočná.

    Navyše mne stačí jedna z tých nižších tried grafik na nejakú novinku, ktorá ma zaujme a nepotrebujem hnať grafiku na maximálne možné nastavenia. Nevyjadroval by som hneď takéto radikálne riešenia. Čo myslite, žeby sa stalo z cenami konzol, keby prestal existovať trh so samostatnými grafikami? A ak nie konzoly, tak určite by vyleteli ceny hier niekam do šlaka…

    • Mam to podobne, ale konzoli mam taky. Hraje se mi na tom s Gamepadem lip treba Grand Tourismu, nez na PC s mysi. Ted pokoukavam po nove grafice do PC, kde mam dnes uz obstarozni AMD 580. A minimalni volba pada na neco jako je 6700XT nebo 3060Ti i vzhledem k 1440p monitoru. Akorat je to porad min. 12k..coz je cena skoro cele Next Gen konzole.. Vyhazovat 12k ciste za grafiku na ktere si zahraju a rok par let, se mi jednoduse nechce. Kdyby stala pod 10k, tak bych se nechal asi zlomit. Nejde o penize jako takove, spis o princip.
     Kdo primarne hraje hry, tak si s konzoli vystaci a hlavne cenove a kompfortem, je to jinde, nez skladat dneska PC.

      • Ne, není. Vyjeté cartridge je tak max na recyklaci, jinak neprodejná. Inkoustovka nemá ani game pass, ani smart deli ery. Na cartridge nebývají masivní a opakované slevy.

      • RemMes : Jj, vlastně se jim nepovedl obchodní model. Podle tebe. 🙂 🙂

      • RemMes: záleží na pohledu na gamepass, pokud ti vyhovuje, tak máš pravdu. Pokud ne, tak to ten model tiskáren připomíná. Na PC ty slevy většinou přichází dříve a bývají vyšší, takže pokud člověk nekupuje ty hry v day-one, tak má většinou mnohem lepší ceny.
       A pokud na PC dělám i jiné věci a mám v knihovně stovky her, které hraju ve chvíli kdy mám chuť a ne když jsou k dispozici v passu, tak se mi ta investice do karty vyplatí. Stejně bych musel investovat do pracovního stroje a pokud chci aspoň trochu GPU výkonu, tak jsem omezen na 8c a pokud chci více, musím koupit nějaký šrot za polovinu ceny konzole…
       Takže pokud rapidně nestoupne výkon igpu, tak by bylo hodně špatně, pokud by zkolabovala výroba a trh se střední a nižší třídou (což už se stalo) dGPU.

      • oldass, obchodní model se povedl v obou případech, jen to srovnání je nesmysl. Já pouze tvrdím, že pokud jsi hráč, který není zaměřený na klikací strategie a MMO a zaroveň nohoní každý FPS, tak konzole se jednoznačně vyplatí mnohem více (čas, peníze).

     • To je presne dôvod, prečo zatiaľ grafiku nekupujem. Tie ceny sa mi nepáčia a keďže zábava sa dá vždy odložiť, tak ma to ani netrápi a mam čas počkať. Vidím to na nové Radeony, pripadne lepšie zľavy staršej generácie.

     • to tombomino: ehm, jen detail… nevím jak jsi to přesně myslel, ale z toho napsaného mi vyplívá… prozradíš nám jak se dá hrát Gran Turismo na PC na myši?
      1. pokud vím, tak GT je pouze na PS. Nebo třeba se mýlím a už i na PC?
      2. hrát auta na myši to musí být dobrá úchylárna.
      3. na PC taky existují gamepady a funguje to dobře

      • Tak to bylo mineno „obecne“. Samo,ze herni tituly se mysi na PC hrat nedaj.
       Ano GT je jen na PS.
       Mam i XOX gamepad na PC..ale uz ho nepouzivam. PSkovy s tim, ze si sednu k 55“ telce, mi na jezdeni auty vyhovuje vic.

    • “nejaká rozumná grafika tam musí byt vždy”
     Nesouhlasím a takto obecné tvrzení je nesmysl. Na PC se dá pracovat v pohodě i s iGPU, záleží od typu práce. Nehledě na to, že hrát se dá dnes už i na iGPU (Navi)
     Já jsem šel cestou konzole na hry a PC (s iGPU, nebo levnou eGPU) na práci už dávno. Maximální spokojenost, ušetřil jsem peníze i čas.
     Pokud tobě to funguje jinak a PC s herním 300+W GPU nenažrancem potřebuješ, beru. To ale neznamená, že pracovní PC s iGPU a konzole není lepší varianta pro nezanedbatelné % lidí.

     • To ja predsa ani nikde netvrdím. Uznávam, že som odpoved neformuloval zreteľnejšie, ale písal som konkrétne o svojom prípade.

      Žiadne 300W karty nemám v pláne, skôr max do 200W (záleži od ceny).

      No a samozrejme výkonu igpu dobre rozuniem, pretože už asi rok bežím na 5700G a zaoberám sa väčšinou hrami z rokov 96-03, ale občas by som si zahral aj niečo nové, ako napr. AoE IV, alebo Control a pod.

      Konzola ma význam, ak to človek mysli s hraním vážne, ale kvôli pár novším hrám za rok, ktoré podľa mna za ten čas aj stoja, mi investícia do konzole + PC nepríde dva krát výhodná. V takom prípade radšej siahnem po grafike do 300eur a nemám s tými hrami problém.
      Popravde… vlastne možno ešte aj ušetrím;)

  • Ja som pred rokom na Vianoce za najdrahšie love predal RTX (mám aj AMD RX 570) a kúpil načipované Nintendo Switch (hry zdarma 😛 ). Od vtedy tiež max. spokojnosť , takže novú grafiku vôbec neplánujem. Nech sa Jensen a Lisa aj zadusia od zlosti 😀

 1. Tak pokial uzivas konzolu len na hranie , tak je to ok, ale ak ma PC na pcacu a este nanom hrajes je to +.
  Dalej, technicky nie je problem k akej kolvek konzole pripojit klavesnicu mys etc. a co aplikacny SW?
  Zmierte sa stym, ze konzola je jednoucelove zariadenie a nic viac.
  PS: este by som sa chcel panov konzolistou opytat na com pracuju, ak vobec pracuju….

 2. A nebude ten propad prodejů AMD jen tím, že je ohlášená nová generace grafik RX 7000 ? Kdo by nyní kupoval předešlý model, když za pár týdnů bude mít za stejné peníze mnohem lepší produkt? Porovnával bych prodeje, až bude vše dostupné v obchodech. Až tehdy se ukáže, co jde na odbyt a jak si který výrobce vede. To je podobné, jako jsem nedávno četl, že se těsně po uvedení neprodávají nové Ryzeny do AM5 a pak jsem se dočetl, že desky byly dostupné později. Kdo by si kupoval procesor, když ho nemá kam dát a nejlevnější deska je za 10000.