Poprvé od osmdesátých let se prodalo více vinylových desek než Audio CD

1
Gramofon a vinyl
Gramofon a vinyl
-
Zdroj: Pixabay

Mít doma elpíčka a gramofon je dnes o něco více zajímavé, než vlastnit přehrávač kompaktních disků (máte jej ještě vůbec?). Americká organizace nahrávacího průmyslu RIAA zveřejnila statistiky za první pololetí, ze kterých vyplývá postupný konec CD. Nebo chcete-li návrat vinylu. Ten sice trh s digitální hudnou nezvrátí, zato se narozdíl od CD drží svých čísel.

Audio CD (kompaktní disk) je na trhu od roku 1979, kdy jej vyvinulo Sony spolu s Philipsem. První hudební deska na cédéčku vyšlo v roce 1982 a šlo o album The Visitors od skupiny Abba. Prodeje CD disků brzy překonaly vinylové desky, což se teď po necelých 40 letech zase otočilo. Čísla platí pro Spojené státy, ale pro Evropu to bude obdobné.

CD jsou na ústupu již mnoho let, za což může nejdříve nástup formátu mp3 a později streamované digitální hudby. Vinylové desky si však svou popularitu udržely nejen mezi audiofily.

Prodeje vinylových desek
Prodeje vinylových desek

Prodeje CD navíc letos poznamenala i pandemie a zisky meziročně poklesly téměř o polovinu. I minulý rok byl vinyl relativně blízko CD. Letos za první polovinu roku přinesl vinyl prodeje v hodnotě 232 milionů dolarů, zatímco CD jen 130 milionů.

Používáte ještě Audio CD?

V celkovém měřítku hudebního průmyslu jde stále o marginální čísla, streamovaná hudba totiž za stejné období vydělala 4,8 miliard. Vinyl se ve statistice drží na zhruba 4 %, CD na třech a zbytek je čistě online (85 % streamovaná hudba, 6 % legálně stažené nahrávky).

zdroj: RIAA, Techspot

Poprvé od osmdesátých let se prodalo více vinylových desek než Audio CD
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

1 komentář