Prodeje Windows díky oživenému PC trhu rostou. Tržby Microsoftu zvýšila i Nokia

0

Microsoft oznámil první výsledky hospodaření, na které už měla i vliv dokončená akvizice mobilní divize Nokie. Společnost v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku 2014 utržila 23,4 miliardy dolarů (17,5% nárůst) a skončila s čistým ziskem 4,6 miliardy (7,1% pokles). Za celý fiskální rok 2014 firma utržila 86,8 miliardy (11,5% nárůst) a vydělala 22 miliard (1% nárůst).

Z toho je patrná klesající efektivita. Rostou tržby, ale zisk stagnuje nebo slábne. I proto dojde k další restrukturalizaci. Firma chystá velké propouštění a chce se více soustředit na cloud a mobility. Hlavně ve druhém oboru je se svým Windows Phonem stále pozadu. Microsoft počítá, že kvůli tomuto plánu bude muset během fiskálního roku 2015 zvýšit náklady 1,1 až 1,6 miliardy dolarů jako kompenzaci propuštěným zaměstnancům.

 

Zmíněná mobilní divize Nokie Microsoftu během uplynulých tří měsíců utržila 1,99 miliardy dolarů, ale způsobila provozní ztrátu ve výši 692 milionů dolarů. Firma během této doby prodala 5,8 milionu Lumií a 30,3 milionu ostatních telefonů řady X, Asha nebo Series 40. S těmi už Microsoft do budoucna nepočítá.

Tržby z Windows OEM vzrostly o 3 %, u verzí Windows OEM Pro dokonce o 11 %. Za což jistě může konec podpory Windows XP a s tím spojený nákup nových počítačů. S tím se svezl i 4% růst prodejů balíčků Office včetně cloudového Office 365. Spotřebitelská varianta Office 365 pro domácnosti a osobní použití má už více než 5,6 milionu uživatelů, za čtvrtletí přibyl další milion.

Bing má v USA již 19,2% podíl ve vyhledávačích. Tržby z jeho reklamní sítě vzrostly o 40 %. Microsoft během čtvrtletí prodal 1,1 milionu konzolí Xbox (One i 360). Na tržbách se Xbox a věci kolem něj projevily asi miliardou dolarů. Více než 400 milionů dolarů mají na svědomí tablety Surface.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!