Prodeje základních desek pro PC výrazně klesají, menší výrobci kvůli nim končí

0

Pokud vám chyběla nějaká zpráva o tom, jak jde všechno od deseti k pěti, dnes vám posloužíme. Určitě víte, že prodeje osobních počítačů přes občasné naděje na oživení stabilně klesají, letošek pro toto odvětví začal také velmi špatně. Tento trend má pochopitelně vliv i na výrobce jednotlivých komponent a údajně teď obzvlášť neblaze začíná dopadat na výrobce základních desek, což asi vyústí v další zúžení výběru.

Podle webu DigiTimes byla v právě skončeném druhém čtvrtletí letoška pro výrobce situace ještě horší, než předpokládali. Podle informátorů zevnitř firem se prý mezičtvrtletně prodeje v některých případech zhoršily o 20–30 %, navíc údajně mají nízké objednávky i pro aktuální kvartál. Počet firem, které se v tomto oboru dokáží udržet, od devadesátých let kontinuálně klesá, a podle DigiTimes momentální situace opět nějaké značky vymaže.

V prodejích jsou nejvíce bity menší značky, zatímco hlavní dvojka Asus a Gigabyte se relativně drží. Tyto firmy údajně zatím předpokládají pokles prodejů jen asi o 5 %, počítáno za celý letošní rok, a měly by letos prodat kolem 17 milionů základních desek. Loni přitom Asus udal 17,8 a Gigabyte 17,1 milionu kusů, což už byl poměrně velký propad proti roku 2014, kdy byly prodeje okolo 19 milionů, předtím se firmy dokonce dostaly přes 20 milionů. Podle DigiTimes výrobci bojují se špatnou poptávkou snižováním cen či bonusy pro prodejce, na což mají prostor hlavně tito velcí výrobci a zejména Asus.

Mini-STX deska ECS H110SU-02 (Zdroj: PC Watch)
Mini-STX deska ECS H110SU-02 (Zdroj: PC Watch)

To, že si velké značky svůj byznys v podstatě drží, je však na úkor těch menších. Podle DigiTimes jsou ve velkých problémech ECS a Biostar, které nejsou v naší distribuci běžné. ECS má letos prodat méně než 2 miliony desek a údajně plánuje přestat prodávat pod vlastní značkou (stala by se tedy OEM výrobcem pro jiné firmy). Dlužno však dodat, že podle DigiTimes toto mělo podle DigiTimes nastat již loni a zatím firma stále má portfolio aktuálních desek pro procesory Intel (LGA 1151, Braswell), zprávu tehdy i oficiálně popřela. Je tedy možné, že tento scénář je spíš pro dlouhodobý horizont, pokud dokonce nejde odezinformaci.

K odchodu má prý ale nakročeno Biostar, který je z globálních značek momentálně nejslabší. Už loni se mu prý prodeje zhoršily o 44 % a skončil jen s 1,71 miliony desek, což má bohužel pokračovat a letos se prý již očekávají prodeje čítající méně než milion. I tato firma stále představuje nové modely, podle DigiTimes je to s ní ale jako se značkou PC desek nahnuté a v současnosti se přeorientovává na výrobu desek a počítačů typu embedded. Prakticky všichni výrobci desek se také snaží jako náhradní plán uchytit na trhu barebonů a minipočítačů.

Aktualizace (12. 7. 2016):
Webu The Tech Report poslal Biostar vyjádření, v kterém úmysl vycouvat z výroby základních desek pro běžná PC vyvrací. Tato značka by tedy měla zůstat dostupná (ale ta část zprávy, že firma hledá vzhledem k slabým prodejům PC náhradní trhy, bezpochyby pravdivá bude). Nicméně zde zůstává možnost, že odchod nastane v střednědobém horizontu, pakliže se situace nezlepší. Oficiální popření by totiž přišlo i pokud by takový plán výhledově byl sledován, ale ještě by podle firmy toliko nenastal čas jej oficiálně oznámit či připustit.

 

Biostar A70MGP

 

Konec lokálních čínských desek

Podobné tlaky prý působí také na výrobce působící v Číně. Zůstává tam aktivní firma Colorful, která by prý letos mohla prodat 1,9–2,0 milionu desek, čímž by se měla dotáhnout na ECS (to očekává méně než 2 miliony). Další značky ale také ustupují – Onda, o které jste možná někdy slyšeli, se údajně přeorientovává na monitory, tablety („2v1“) a opět minipočítače. Výrobu desek údajně úplně opustila u nás neznámá firma Jwele, což by měla být značka J&W.

 

Pokud definitivně skončí Biostar a ECS, pak to spolu s odchodem některých čínských hráčů aspoň dočasně posílí velkou dvojku Asus/Gigabyte a umožní jí částečně odolat celkové recesi, k níž přispívá ekonomická a politická nejistota a výkyvy v kurzech měn či drahý dolar. Mělo by jít o přesun prodejů zejména levných desek.

DigiTimes neuvádí, zda jsou v podobných problémech také ASRock a MSI coby výrobci sice menší, ale stále ještě v pomyslné první lize. Odchod menších konkurentů by ale asi mohl ulehčit i těmto značkám. MSI by letos prý mělo prodat okolo 4,5 milionů desek a ASRock čtyři. Oba hráči si tedy vyměnili místa, neboť ASRock se dříve před MSI vyšvihl na třetí místo, které mu ale zdá se nevydrželo.

Zdroj: DigiTimes

Prodeje základních desek pro PC výrazně klesají, menší výrobci kvůli nim končí

Ohodnoťte tento článek!