Profesionálům vadí, že nové Macbooky Pro nejsou nástupci Macbooků Pro [komentář]

12

Apple koncem října uvedl nové Macbooky Pro, které se ale nesetkaly s příliš pozitivními ohlasy. Kritika však nepřichází nutně od lidí, kteří Applu nepropadli, nýbrž překvapivě z řad fanoušků a fanynek. Profesionální laptopy mají problém. Navzdory zvolenému jménu podle dosavadních reakcí nezapadají do rodové linie. Prakticky tak nejde o to, že by Apple vyrobil mizerné notebooky. Jedná se o luxusní zařízení vhodné pro určitý segment trhu. Pro který segment jsou ale skutečně určena?

Apple MacBook Pro 2016

Proč nové Macbooky Pro nenadchly?

V čem spočívá problém nových laptopů? Kritičky a kritici tvrdí, že tyto přístroje nenahrazují staré Macbooky Pro. Problémů s tímto označením uvádí více.

1. Hardware je relativně slabý

Respektive výkonnostní nárůst hardwaru považují za nízký, a to i ve srovnání s řadou z roku 2012. nejpatrnější je nárůst výkonu grafického čipu, dál to velká sláva není. Zatímco 16 GB paměti, což je maximum, jímž disponují také nové Macbooky Pro, může stačit spotřebitelstvu, profesionálové a profesionálky žádají více. Při vývoji aplikací považují za 16 GB za minimum, zdaleka ne za optimum. Více paměti by tedy bylo velmi žádoucí.

V tom si tedy nové Macbooky Pro oproti předchůdcům nepolepšily. Základní model má stále jen 8 GB paměti. Přitom bylo 8-16 GB paměti dostupné už v modelech z roku 2012. V tomto ohledu se na drahých počítačích čtyři roky evoluce neprojevily. Čtyři roky starý počítač přitom v současnosti bude chtít řada profesionálek a profesionálů vyměnit za mladší. Budou však ochotni nemalé peníze investovat do hardwaru, jenž nabízí jen o něco lepší parametry, nebo dokonce stejné jako před pěti lety?

2. Klávesnice není pro nejnáročnější

Apple nechce jít cestou dotykových obrazovek, místo toho představil jiný koncept ovládání. Touchbar rozebírat nyní nechci, jen bych nový prvek nad klávesnicí shrnul tak, že není považován za funkci pro profesionálky a profesionály. Tvrdí to mj. Vlad Savov z magazínu The Verge, o němž se ještě zmíním. Tato skupina by ocenila jednak stále přítomnou klávesu Escape, především však jiný typ klávesnice. Použitá klávesnice vychází z klávesnice, jež se objevila loni v v Macbooku s jediným konektorem.

Klávesnice má velmi nízký zdvih, konkrétně 0,55 mm. Ačkoli jako taková není špatná, pro daný segment není nejvhodnější. Savov argumentuje tím, že cílová skupina Macbooků Pro na parametry jako tloušťka těla tolik nehledí a mile ráda by vyměnila tenké tělo za klávesnici, kde je odezva kláves patrnější. (A za výkonnější hardware.) Redaktor tvrdí, že zvítězil design nad použitelností a oproti předchozím přístrojům z uvedené rodiny se jedná o jednoznačný krok zpět.

Apple MacBook Pro 2016

3. Pohroma s porty a sloty

S honbou za tenkým tělem souvisí rovněž odebírání konektorů. Kritika zaznívala už v případě iPhonu 7, jenž kvůli tenčímu tělu přišel o 3,5mm jack (aspoň tak zní oficiální verze). I v podcastu jsme říkali, že bychom ocenili, kdyby výrobci smartphonů přestali vymýšlet způsoby, jak telefony ztenčit. O pár milimetrů tlustší přístroje by nám nevadily, zvlášť kdybychom výměnou za to dostali např. delší životnost díky větším akumulátorům.

Podobné věci se dějí ovšem také u laptopů. Dávno nežijeme v době, kdy musíme na cesty tahat dva tři centimetry tlustá a těžká monstra a přejeme si, aby byla lehčí a kompaktnější. Žijeme dokonce v době, kdy už to někteří se ztenčováním přehání a zbytečně ubírají na portech. Tím ovšem počítačům ubírají na možnostech. Speciálně to zabolí u profesionálních nástrojů, kde je předkládáno náročné používání.

Apple MacBook Pro 2016

Právě nevybavenost je nepřekvapivě klíčovou částí kritiky nových Macbooků Pro. Osobně nejvíce chápu výčitky vůči chybějící čtečce paměťových karet. Jeho absence je neospravedlnitelná, protože ji daný segment vyžaduje. Navíc víme, že se paměťová média do důchodu nechystají. To, že někdo vytáhne paměťovou kartu z fotoaparátu a chce zpracovat fotky na počítači, je běžný scénář dnes a ještě dlouho bude.

Apple k novým laptopům nepřibaluje ani adaptér. Tento adaptér však nebude jediný, který si majitelky a majitelé nových Macbooků Pro případně musí pořídit. Kritika zasahuje Apple za to, že zařízení vybavil jen dvěma až čtyřmi porty Thunderbolt 3 s fyzickými konektory USB-C. Tradiční USB opomněl zcela, chybí také další porty. Zmíněné dva až čtyři porty Thunderbolt totiž zastupují všechny typy portů.

Vedle přenosu dat a připojování periferií, jako jsou např. myši, slouží k nabíjení i připojování monitorů. Pro stávající příslušenství je tedy nutné pořídit redukce. Mohou být drahé, jejich použití pak nešikovné. Když jste nuceni je nosit s sebou, protože je opravdu potřebujete, je vám málo platné, že je laptop sám o sobě tenký a lehký.

Sjednocení portů? Investice do budoucna

Úplné rušení kompatibility není v případě Applu – ale ani jiných výrobců – nové. Jde o jeden z mála bodů, kde bych se Applu aspoň částečně zastal. V určitém bodě je nutné komptabilitu zlomit, přičemž dočasné nepohodlí vyváží vyhlídka lepší budoucnosti. Windows Vista představoval nutnost vyměnit řadu periferií a jiného hardwaru, posloužil však jako robustní základ pro budoucnost.

Thunderbolt 3 nabízí vysoké přenosové rychlosti (až 40 Gb/s), navíc je možné skrze porty nabíjet celý počítač. USB-C je konektor malý a univerzální. Díky použité kombinaci si sice pro připojení stávajícího příslušenství dnes musíte pořídit pár redukcí, jedná se však o investici do budoucnosti. Dnes používáme různé konektory pro různá zařízení. V budoucnu ovšem může být všechno univerzální a skrze jediný port bude možné zařízení nabíjet, připojovat k němu monitory, externí disky, teoreticky také sítě apod.

Vždycky jsme u mobilů nadávali na to, že každý výrobce používá nabíječku s vlastním konektorem. Dnes má většina mobilů stejný port, takže nevadí, když necháte svou nabíječku doma. USB-C v kombinaci s Thunderboltem by mohlo pro svět počítačů udělat to, co kdysi microUSB pro smartphony. A ještě mnohem dříve USB (s konektorem typu A) pro počítače. Sloužilo nám dlouho a dobře, nastal však čas jít dál a sjednocení a možnosti konektivity posunout na další úroveň.

Macbooky jsou jiným směrem než iPhony

Jistě, starý konektor pro nabíjení MagSafe byl velmi pohodlný a zabraňoval nechtěnému vytrhnutí a poškození konektoru či portu při nabíjení počítače. Kompromis v podobě Thunderboltu a USB-C mi přesto připadá dlouhodobě výhodnější. Když Apple odebral z počítačů disketové mechaniky, rovněž to některým činilo dočasné potíže, byly avšak překonány. Nebo byste chtěli dodnes používat diskety?

V tomto kontextu dává smysl, že budeme skrze USB-C připojovat k počítačům a mobilům i sluchátka. Nové Macbooky Pro zatím 3,5mm jack překvapivě stále mají, i když ho iPhone už zahodil. Problematičtější je spíš to, že iPhone nedisponuje USB-C. V tomto bodě mi již jednání Applu tak promyšlené nepřipadá.

Nová technologie by dříve či později stejně přišla

Že je Thunderbolt kombinovaný s USB-C technologií budoucnosti? Ano, jenže někdo jí musí vyjít vstříc a přechodovým obdobím, kdy bude starší příslušenství s novou technologií nekompatibilní, budeme jednou stejně muset projít. Kdyby Apple laptopy osadil rovněž starými porty USB, hrozilo by, že výrobci nezačnou reagovat na nástup nového konektoru buď vůbec, nebo pomalu. Takhle je všem jasné, že je třeba začít jednat. Hledíme na revoluci v akcelerátoru.

Stížnosti na nutnost vozit s sebou různé redukce je částečně oprávněná, nicméně ve světě redukcí žijeme od té doby, co počítače vznikly. Přesouvali jsme se mezi různými technologiemi a konektory. Jen jsme možná až příliš dlouho spoléhali na klasické USB, takže jsme zpohodlněli. Fakt, že se vlastně tolik nezměnilo, dokládá parodická reklama od Lenova, jež ve své době reagovala na Macbook Air. Podotýkám, že šlo o rok 2008. Prakticky stejná parodie by se však dala natočit i dnes. Ale klidně také před 20 roky.

Závěr

Pomiňme dílčí úspěch v podobě odvážného kroku vstříc univerzálnější konektorové budoucnosti, který je dnes ovšem přijímán rozporuplně, a ne každý ho přijme. Vraťme se k hodnotě nových laptopů. Jako celek podle reakcí bohužel selhávají v tom, aby zastoupily dosavadní počítače prodávané pod značkou Macbook Pro. Pokud noví zástupci této řady schytají negativní kritiku od magazínu jako The Verge, který jinak o čemkoli od Applu píše nadšeně, je to pro Apple jasný signál.

Tentokrát šlápl vedle a nedal profesionálům a profesionálkám stroj, jaký by chtěli. Jen dal světu luxusní počítač, který je spíše nástupce řady Air, případně jej můžeme brát jako vybavenější a výkonnější verzi základního Macbooku. Když odhodíme tedy očekávání spojené se značkou Macbook Pro, dostaneme luxusní laptop pro běžné spotřebitelky a spotřebitele, kteří jsou ovšem ochotní na počítači nešetřit. Není to málo, ale očekávání cílové skupiny Apple tentokrát nenaplnil. Macbooky Pro dříve slibovaly něco jiného než tyto nové přírůstky do jablečného portfolia.

Zdroj: The Verge | Michael Tsai | Mashable

Profesionálům vadí, že nové Macbooky Pro nejsou nástupci Macbooků Pro [komentář]

Ohodnoťte tento článek!

12 KOMENTÁŘE

 1. k cemu mi je macbook pro ke kterymu potrebuju 20 rozdvojek na usb?
  aneb jak si do toho pichnu klavesnici, mys, grafickej tablet, monitor, sluchatka, mikrofon, nabijecku, externi disk, pametovou kartu/popr. ssd z kamery pres dock a flash disk kdyz budu chtit neco nekomu prenest?
  fakt parada co to dneska vymyslej za hovadiny… jo usb-c je parada, ale kdyz pres to chtej pripojovat vsecho, maj jich tam nasazet aspon 8

 2. Vždycky jsme u mobilů nadávali na to, že každý výrobce používá nabíječku s vlastním konektorem. Dnes má většina mobilů stejný port, takže nevadí, když necháte svou nabíječku doma. USB-C v kombinaci s Thunderboltem by mohlo pro svět počítačů udělat to, co kdysi microUSB pro smartphony
  mám gt72 kde mám odběr 230W, kdyby to převedli na univerzální usb -c tak některé levným notebookům bych odpálil baterii, před tím jsem měl lenovo pouze integovaná grafika, a kamarád měl ten samí ale silnější procesor a měl dedikovanou grafiku, když nabíjel mou nabíječkou a hrál tak se baterie vybíjela. takže univerzální port pro nabíjení dobrá věc ale na zdroji by se muselo nastavovat output odběr.

 3. Můj poslední mac bude Mac Pro 5.1. Pak už s Applem skončím. Jsem zastánce stolních PC a popravdě ten nový Mac Pro stojí úplně zaprd. O pár procent vyšší výkon než MacPro 5.1 a rozšiřitelnost 0 (protože vnitřek je výkonný notebook).
  A honit všechno redukcema, modulama… jako u nových macbooků…
  Apple seřezává na svých strojích vše a vše cpe do mobilní platformy (iMac, Mac Mini, Mac Pro) A ty platformy začínají mít jen jeden konektor, maximálně tři. (USB, Thunderbolt, HDMI)a to ještě v takovém množství že adaptéry svítí po nocích jak lampičky…
  Za dva, tři roky prostě pokud MacOS tak Hackintosh.

  • tak to můžu Apple klidně hejtovat, vydám se asi podobnou cestou… Apple zkouší zákazníky, co zkousnou… no jen ať spláče nad výdělkem, tohle mu za to co předvádí škarohlídsky přeju 🙂