Programy ke stažení zdarma

0

Kde začít hledat, když sháníte programy pro svůj počítač? Ať už instalujete na čistý systém nebo svůj počítač učíte kousky s novými programy, odpověď je jasná: v internetovém vyhledávači, tedy pravděpodobně na Seznamu nebo v Googlu.

Zadejte prostě název programu (obohacený případně o hesla typu „stáhnout” nebo „download”) a mezi výsledky vyhledávání si vyberte ty, které vypadají nejpřívětivěji. Tahle metoda je nejjednodušší, ale má i své nevýhody. Velká část odkazů bude odkazovat na stránky v angličtině a při hledání exotických programů můžete někdy bloudit opravdu velmi dlouho.

Každopádně „gůglování” programů není tématem tohoto projektu. Tím je hledání programů na stránkách, které se věnují jejich shromažďování.

Začátek je jednoduchý

Začátky vašeho brouzdání mezi programy mohou být na českém internetu dva, buď Slunečnice, nebo Stahuj. Existuje několik dalších webů, které se snaží shromažďovat software, například Studna, Instaluj nebo Sosej. První dva jsou ale starší a bohatší na programy i uživatelské zázemí.

Otevřete si tedy jednu z výše uvedených stránek. První po ruce bude vyhledávací okno. Pokud tedy máte na mysli konkrétní program, napište jeho jméno sem. Vyhledávání nedosahuje kvality Googlu, ale díky malému množství dat je stejně účinné.

Většina uživatelů ale chodí na podobné stránky s tím, že nemají úplně přesnou představu, jaký program hledají. Vyhledávají spíš program pro nějakou činnost. Proto tu taky najdete spoustu různorodých kategorií, podle kterých se můžete orientovat: Multimédia, Komunikace, Ovladače, a podobně. Pokud tedy hledáte program, který umí to a to, zalovte tady. Vyberte si kategorii nebo přímo podkategorii, a podle popisků si najděte svůj program.

Kromě popisu se spousta užitečných informací skrývá v krátkém shrnutí relevantních dat. Všimněte si hlavně licence, jazyka, podpory operačního systému a velikosti souboru. Datum poslední aktualizace může napovědět, jestli vůbec má smysl program instalovat.

Plné verze? Spíš na anglických stránkách

Weby, sloužící ke stahování programů, vytvářejí návštěvnost, zajímavou zpětně pro softwarové firmy. Těžit z tohoto můžete vy. Díky tomuto jevu totiž na softwarových webech často najdete plné nebo jen vylepšené verze, které tyto firmy nabízejí jako promo. Občas si za to vyberou daň v podobě přidané reklamy, ale to je spíš vzácností.

Nabízení plných verzí je ovšem spíš výsadou zahraničních, než českých softwarových webů. Je to logické, u nás zatím působí v porovnání se zahraničím spíš méně nebo lokálně významné softwarové firmy (samozřejmě až na několik úctyhodných výjimek) a český web je vzhledem k počtu Čechů poměrně malý. Rozhodně neuděláte chybu, když se čas od času podíváte na zahraniční portály, jestli se neobjevila nějaká zajímavá verze. Doporučujeme hlavně server Softpedia, ale i Download a Cnet.

Stažené programy s vámi přitom vůbec nemusí komunikovat v cizím jazyce. Spousta nadšenců se totiž ve volném čase věnuje překládání nejznámějších nekomerčních programů. Pokud se vám tedy zalíbí nějaký program a nebude vám nabízet českou lokalizaci, nezatracujte jej. Podívejte se nejdřív, jestli není k dispozici amatérský překlad. Zdrojem, na kterém najdete většinu existujících překladů, je stránka Češtiny.

Další výhodou hledání programů na těchto portálech je jejich bezpečnost. Téměř stoprocentně se tu nesetkáte s viry nebo jiným škodlivým softwarem. Stránky se samy starají o bezpečnost programů, které nabízejí. Veškerý obsah je skrz naskrz proskenován vybraným bezpečnostním programem. Pokud se už nějaká nákaza objeví, mluví se o tom ještě dlouho poté.

Blíž ke zdroji

Na softwarových portálech najdete většinu dostupných programů, ne však všechny. Pro některé z nich se budete muset vydat až na weby jednotlivých firem. Často je také nutná registrace, bez ní vás stránka nepustí ke stažení programu.

Při vyplňování registračních údajů musíte většinou zadat svou e-mailovou adresu, na kterou vám firma bude chtít posílat informační leták. Někdy se nabízí možnost odškrtnout zasílání tohoto letáku, někdy ne. Vyplatí se proto mít náhradní e-mail, který vám bude sloužit právě k registraci, nebo znát stránku 10minutemail.com. Ta vám nabídne vytvoření e-mailu, který hned vzápětí (po pár minutách, které potřebujete k registraci) zruší.

Přes tyto produktové weby se dostanete například k produktům firmy Adobe, které jinde jen tak nenajdete. Podobně se dostanete k některým produktům Microsoftu, tady ale budete u mnoha produktů muset podstoupit ověření, že máte legální Windows. Z českých firem sem patří třeba výrobce bezpečnostního softwaru Eset. Pokud se vám cvičné verze programů zalíbí, můžete si je tu rovnou koupit.

Hráči budou nadšení

Weby, shromažďující programy, se většinou zabývají hrami jen okrajově nebo vůbec. Můžou za to speciální herní servery, které naopak nabízejí ke stažení pouze zábavu. Obsahují vše, co ke hrám patří – demoverze aktuálních hitů, herní trailery a videa z her, fotky z vývoje, starší plné hry, hry vyvíjené jako bezplatné, a někdy i odkazy na flashové online hry. Kolem těchto webů se většinou rojí komunita aktivních hráčů a herních novinářů, takže nechybí ani recenze a další články.

Pro herní servery platí, podobně jako pro softwarové stránky, že se čas od času objeví plná verze. Proto má smysl sledovat zejména zahraniční servery, kam firmy odkládají své tituly častěji. Na nich ale nic nepořídíte bez alespoň základní znalosti angličtiny. Na českém webu je asi nejaktivnější herní stránkou Bonusweb, v zahraničí Fileplanet a Gamershell.

Přehled licencí

Trial – zkušební verze komerčního programu. Většinou se zároveň s tímto slovíčkem udává i číslo, které označuje počet dní, kdy můžete program zkoušet. Po uplynutí této lhůty program většinou odmítne nastartovat a odkáže vás na web, kde si jej můžete koupit. Častým omylem je názor, že po odinstalování a opětovné instalaci programu si znovu užijete zkušební dobu. Není tomu tak, záznam o začátku zkušební doby je uchovaný hluboko v registrech.

Demo – podobně jako Trial, i demo je variantou komerčního programu. Není však většinou omezena časově, ale funkčně. Do výsledných produktů například vkládá svou značku, abyste je nemohli používat bez zaplacení. Některé programy omezují také počet využití, třeba počet uložení.

Shareware – obecné označení pro komerční produkt, který je uvolněn pro šíření zdarma. Po vyzkoušení za něj ale musíte zaplatit (někdy sice funguje dál a bez omezení, licence ale mluví jasně). Sem spadá trial i demo.

Freeware – I když se všechno zdá jednoduché – freeware by měl prostě „být zadarmo”, jde o nejsložitější kategorii. Základní úvaha je správná, zadarmo opravdu je, ale zbytek je složitější. Rozdíl mezi jednotlivými podkategoriemi (GNU/GPL, opensource, atd.) je v tom, co přesně smíte s programem zadarmo provádět. Všechny takové programy můžete nainstalovat a používat, některé i pozměňovat, nebo dokonce prodávat.

Abandonware – anglicky znamená „opuštěné věci”. Sem spadají většinou staré, dávno opuštěné hry typu Civilization 1 nebo Golden Axe. To, že je někdo opustil, ovšem většinou neznamená, že by byly zadarmo. Jen se už tolik nelpí na zpoplatnění.

Adware, spyware, malware – tyhle tři kategorie souhrnně označují viry a podobnou havěť. Podobné označení na sebe žádný software nevezme dobrovolně, většinou je tímto termínem označen. Každopádně se těmto záležitostem snažte vyhýbat. Něco jiného je myware, tedy software, který transferuje vybraná data z vašeho počítače s vaším souhlasem. Příkladem může je internetové rádio Last.fm.

Cardware, beerware – občas narazíte na exotické licence. Jsou většinou míněny naprosto nevážně. Po instalaci cardware byste měli autorovi aplikace poslat pohlednici, autora beerware byste měli pozvat na pivo, atd.

Výběr softwarových webů

Stahuj

Jeden ze dvou největších českých webů, shromažďujících software. Je o dva roky mladší než Slunečnice, oproti ní má ale výhodu v propojení s portálem Centrum. Díky tomu Stahuj provozuje i softwarový magazín Digitálně. Programy pro Windows doplňuje sekce pro mobily a odkaz na internetový obchod www.sw.cz. Poradna neboli uživatelské fórum poskytuje platformu pro přímou komunikaci uživatelů a řešení problémů s programy touto cestou.

www.stahuj.cz

Slunečnice

Druhý velký český web. Chlubí se sto nasdílenými gigabajty, přehledně rozdělenými do jedenácti tematických kategorií. Kromě klasické sekce pro Windows obsahuje ještě programy pro PDA a barevnou mobilní sekci. Příjemná jsou i dvě další rozšíření – v sekci recenzí si program můžete prohlédnout a v e-shopu vzápětí koupit. Hodí se i velmi živá a aktuální diskuze. Jde o nejstarší český web dedikovaný softwaru, jak naznačuje i jméno z předgůglovské doby – Slunečnice je doménou českého webu od roku 1998.

www.slunecnice.cz

Softpedia

Pokud se nebráníte angličtině, rozhodně se po zajímavých programech vydejte právě sem. Softpedia je totiž jeden z největších softwarových webů, jen pro Windows tady najdete přes sto tisíc programů. Pro hráče je připravena rozsáhlá sekce, věnovaná pouze hrám, jak demoverzím, tak bezplatným. Vzhledem ke své velikosti a prestiži má Softpedia privilegovaný přístup k plným verzím velkých i malých firem. Kategorie se neomezují na Windows, svou sekci si tu najdou i Mekaři a Linuxáři, samozřejmostí je sekce pro mobily, bonusem sekce o počítačových „hračkách” neboli gadgetech.

www.softpedia.com

Bonusweb

Teď hry. Tady můžeme s klidným srdcem doporučit pouze jeden český web. Bonusweb patří k impériu kolem deníku iDnes, a zapadá dokonale: novinek v herním světě si všímá deníkovým tempem. Demoverze nadcházejících trháků se tu objevují téměř stejně rychle jako za hranicemi, pravidelně přibývají i články v sekcích věnovaných bezplatným a online hrám. K daným hrám tu najdete i multimédia, češtiny a příjemně vyvážené recenze.

www.bonusweb.idnes.cz

Fileplanet

Serveru Fileplanet patří mezi herními servery podobná pozice, jako Softpedii mezi programy. Problém pro české uživatele může představovat angličtina, zvlášť v kombinaci s divokým designem, typickým pro herní průmysl. Pokud ovšem překonáte tyto potíže, výsledek stojí za to. Fileplanet bývá naprosto aktuální, co se týče demoverzí; často je má dokonce v předstihu před ostatními. A co je vůbec nejlepší, často tu najdete v rámci promo akcí plné verze poměrně drahých her.

www.fileplanet.com

Gamershell

Další zahraniční herní web, který si nárokuje přízvisko „největší”. Ať už je nebo není, oproti Fileplanet má jednu značnou výhodu: je mnohem přehlednější. Jinak patří do stejné kategorie, tedy zahraniční obří web s aktuálními demoverzemi a častými plnými verzemi. Na každém webu ovšem najdete jiné plné verze, takže se vyplatí sledovat oba.

www.gamershell.com

Článek najdete v časopisu PC Rady 2/2009, spolu s mnoha dalšími užitečnými radami pro práci s počítačem.

PC Rady 2/2009

Ohodnoťte tento článek!