Programy z Windows poběží na Androidu i Chrome OS. Potřebný nástroj již vyšel

0

Vývojáři z CodeWeavers již dokončili první funkční verzi CrossOveru pro Android. To je nástroj, pomocí něhož lze na mobilech nebo tabletech s Androidem spustit programy napsané pro Windows. Ve světě Linuxu a OS X jde o placené řešení, pro Android však bude k dispozici zdarma. Zatím se můžete postavit do pořadníku na této stránce, CrossOver zatím není dostupný pro všechny.

Má to své důvody. Jednak to není a nebude software pro začátečníkya a jednak nikdy nebude fungovat spolehlivě. CrossOver zatím vyšel jen pro zařízení s procesory od Intelu, na většinovém ARMu nepoběží. CodeWeavers ale tvrdí, že příští rok by se to mohlo změnit.

 

CrossOver nepodporuje software/hry vyžadující OpenGL. Uživatelé musí počítat se zvýšenými nároky na RAM i úložiště. A ani tak nemusí veškerý software fungovat, případně nepoběží plynule. Tvůrci dokázali rozjet například Microsoft Office 2010 a několik her ze Steamu jako například Limbo nebo Wizard101.

Vývoj CrossOveru pro Android trval bezmála tři roky, mezitím se stačilo změnit i potenciální využití nástroje. Intel ohlásil, že již nebude dělat procesory Atom pro smartphony a tablety. Programy z Windows by ale stejně byly na malých obrazovkách těžko použitelné. Kdo má některé ze starších zařízení s Atomem, ten se o tom bude moci přesvědčit na vlastní kůži.

Tipy na čtení:

Lepší využití se naskýtá v Chromeboocích. Levné laptopy s omezeným operačním systémem Google letos vylepšil tak, že na nich umožní spouštět aplikace pro Android. Takže ty, které běží na Intelu, budou kompatibilní s CrossOverem a tedy i Windows. Chromebooky mají pro desktopové programy více výkonu, klávesnici, touchpad i vhodnější displej. Takový funkční Office 2010 bude vždy lepší než Office Online nebo Google Dokumenty. V prostředí Chrome OS bude CrossOver (zatím) fungovat jen po přepnutí do vývojářského režimu.

Zdroj: CodeWeavers

Ohodnoťte tento článek!