Prohlížeč Edge zlepšil vykreslovací jádro. Podporuje nové funkce, ale na nejlepší pořád ztrácí

0

Microsoft se na blogu pochlubil vylepšeným prohlížečem, který už mají v systému všichni, kteří si nainstalovali podzimní aktualizaci Windows 10. Edge pokračuje v číslování zavedeného Internet Explorerem. Zatímco IE skončilo ve verzi 11, první Edge v letním vydání Windows 10 měl číslo 12, aktuální je třináctka.

Skóre aktuálního EdgeHTML 13
Skóre aktuálního EdgeHTML 13

Vykreslovací jádro EdgeHTML 13 podporuje nová rozhraní i funkce. Dle HTML5Testu má 453 bodů z maximálních možných 555. To je stále méně než vedoucí Chrome 44 (526), Opera 31 (525) nebo Firefox 42 (468), ale Edge už hodně utíká jablečnému Safari, jehož devátá verze získala 400 bodů.

 

Body se udělují za dostupné technologie. Edge hodně ztrácí v multimediální oblasti, protože nepodporuje googlovský kontejner WebM ani videokomprese VP8/VP9 (v budoucnu bude). Ignoruje také formáty Theora, Vorbis a Opus nebo obrázkový formát WebP (rovněž od Googlu). V budoucnu by mohla mrzet chybějící podpora Service Worker, což je rozhraní pro vývoj offline aplikací využívající webové formáty.

Edge se nicméně stále vyvíjí a ještě další verze jistě bude bohatší. Microsoft také aktualizoval javascriptový engine Chakra, který podporuje více technologií než konkurence. Zaměřuje se totiž na nové – letos ratifikované – specifikace jazyka označené jako ES2015. To jsou ale jen čísílka ne moc důležitá pro běžné uživatele. Ty zajímá, kdy se Edge naučí praktické funkce jako možnost instalace rozšíření nebo plnohodnotnou synchronizaci.

Zdroj: Microsoft

Prohlížeč Edge zlepšil vykreslovací jádro. Podporuje nové funkce, ale na nejlepší pořád ztrácí
Ohodnoťte tento článek!