Prohlížeče přidané do Windows Storu nesmí používat vlastní vykreslovací jádro

Protože bezpečnost, stabilita a trvale dobrý výkon. Blink, Gecko a další mají smůlu.

18
Ilustrační foto

Včera jsem se věnoval tomu, že ve Windows 10 S nebude možné změnit výchozí prohlížeč a kupodivu ani vyhledávač v prohlížečích poskytovaných Microsoftem. Tuto politiku, která je s největší pravděpodobností motivována dodržením stanoveného chování zařízení (tj. aby zařízení na akumulátor vydrželo celý den), jsem přirovnal k Applu.

Nový operační systém Microsoftu se bude podobat tomu od Applu ještě v jednom ohledu. Jak upozornil Martin Suchan, dokumentace na MSDN stanovuje, že aplikace přidaná do Storu, která je používána k zobrazování webových stránek, musí pro zpracování HTML a JavaScriptu využívat technologie poskytnuté platformou Windows.

Výše uvedené pravidlo pro aplikace (oddíl 10.2.1) bylo do dokumentace přidáno již 17. ledna 2017, jak prozrazuje seznam úprav v pravidlech Windows Storu. Za upozornění na tento fakt děkuji svému kolegovi Lukáši Václavíkovi.

Pravidlo vynucuje použití technologií ve Windows
Pravidlo vynucuje použití technologií ve Windows

Šance na příchod Chromu snížena?

Uvedené kritérium tedy nemusí nutně splňovat jen plnohodnotné prohlížeče. Může jít i o jiné aplikace, které aspoň někdy zobrazují webové stránky. Těm by však uvedená nařízení vadit neměla. Největší dopad omezení má právě na cizí plnohodnotné webové prohlížeče, které musí používat vykreslovací jádro EdgeHTML a také domácí javascriptové jádro Chakra.

Jak to prohlížeče vyřešily na iOS? Musely se přizpůsobit. Microsoft má svůj důvod, proč pravidlo pro aplikace stvořil. Probírané pravidlo stojí v oddílu věnovanému bezpečnosti. Microsoft je tedy názoru, že se jedná o způsob, jak zajistit maximální stupeň zabezpečení systému. Respektive jak minimalizovat rizika. S čímž lze souhlasit. Existují ovšem i jiná stanoviska.

Ve Storu se dnes pár alternativních prohlížečů najde. Monument Browser patří k těm lepším, vlastní vykreslovací jádro mít ale nesmí
Ve Storu se dnes pár alternativních prohlížečů najde. Monument Browser patří k těm lepším, vlastní vykreslovací jádro mít ale nesmí

Z pohledu webu jako platformy není správně, když je potlačována diverzita vykreslovacích jader. Pro výrobce prohlížečů to pak znamená, že musí vyvíjet úsilí navíc, aby svůj prohlížeč ve Storu uvedli. Jak jsem dnes uvedl, Googlu chyběla motivace už dříve. Bude-li se muset snažit víc, aby ve Storu mohl uvést Chrome, těžko bude více motivován.

Neznamená to, že by ani dnes alternativní prohlížeče ve Storu nebyly. Přítomné jsou, z těch zajímavějších bych vypíchl Monument Browser nebo UCBrowser UWP. Tyto prohlížeče sice s přehledem strčí do kapsy domácí Edge, obávám se však, že publikum vyžaduje ponejvíce Chrome, dále Firefox a další. Bez nich nová platforma těžko přežije.

Nastíněný přístup není zcela nový, už na mobilech s Windows Phonem nemohly mít alternativní prohlížeče vlastní jádro. Windows 10 S má přitom povahou blíže k moderním mobilním platformám.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

  1. Windows RT mrtvé, Windows Mobile mrtvé a ani s další odnoží Windows to ještě před jeho vydáním začíná vypadat nevábně … M$ … M$, kdy se poučiš?
    I tak držím palce, ale vůči Chromebookum a, v této oblasti upadajicimu Apple, to bude mít dost náročné.

    • Ještě bych přidal Nokia mrtvá, Surface neprodejný, Windows neskutečně dlouho odlaďovaný, Skype osekaný, nejspíš taky časem umře. Kolik ještě Microsoft musí vyhodit miliard USD kvůli své neschopnosti…?

      • Mrkvosoft chyta ‚trendy‘ hodne pozde, pokud vubec. A pak je realizuje svou ‚beta‘ metodou vydani beta verze, kterou se snazi casem doladit a pridat potrebne funkcionality. Jenom nejak zapomina, ze konkurence ma vetsinou lepsi, etablovany produkt(y) a jeho monopol zde jak si nefunguje…

  2. Google už řadu let odmítá přidat do Storu jedinou aplikaci – s výjimkou tupého vyhledávacího řádku. Také si dobře pamatuji, jak se snažil zablokovat MS Outlooku přístup do Gmailu. Proč by na něj měl Microsoft brát sebemenší ohledy?

  3. Ten pravý důvod je jinde. MS pochopil, že z OS pro desktop už jim prachy nepotečou, že je potřeba investovat do cloudu a hlavně donutit co nejvíc lidí aby na cloud přešli, protože v cloudu se software krást nedá a dá se zpoplatnit měsíčním paušálem. Takže Widle směřují k tomu, že budou jen tenkým klientem pro cloud, jehož aplikace se budou pouštět v osekaném prohlížeči, jako třeba dneska už Solitaire, který nemá vlastní binárku, ale jede ze storu v procesu, který je odrbaným Edge. No a pokud by jim někdo instaloval jiná vykreslovací jádra, lidi by nadávali na nestabilitu MS a navíc by hrozilo reverzní inženýrství přístupu do cloudu apod.