Prohra Nvidie v patentovém sporu o GPU: Podle ITC Samsung její IP neporušuje

0

Zhruba v tuto dobu loňský rok přišla zpráva o tom, že se výrobce grafických karet Nvidia pustila do patentových soudních sporů a podala žaloby na Qualcomm a Samsung. Ty vinila z porušování patentů týkajících se GPU. Po roce se tento spor dostává do médií opět, padlo v něm totiž předběžné rozhodnutí, které by mohlo naznačovat jeho výsledek. Pro Nvidii nevypadá dobře, žalovaní podle něj totiž nic neporušili.

Podle posudku soudce americké komise ITC Thomase Pendera Samsung dva z patentů neporušuje. Třetí z patentů sice pro jeho produkty relevantní je, ovšem zároveň byl tento patent označen za neplatný. Dle tohoto právního názoru totiž nepokrývá nic dostatečně inovativního oproti předchozím vynálezům a neměl tím pádem být udělen. Zda je z obliga i Qualcomm, není úplně jasné. Podle některých zdrojů ano, zdá se ale, že citovaný posudek se týkal jen Samsungu. Zneplatnění třetího patentu ovšem Qualcommu pomůže, i kdyby porušení druhých dvou patentů shledáno bylo.

Patenty, kterými Nvidia na obě firmy zaútočila, se mají týkat technologie grafických procesorů. Podle svého vyjádření Nvidia „moderní GPU“ de facto vynalezla a ohledně žaloby tvrdila, že Qualcomm a Samsung nemohou GPU ve svých čipech mít, aniž by patenty Nvidie neporušovali. Technologie použitá v jejich mobilních SoC přitom byla různá – u Qualcommu Adreno pocházející evolučně od ATi, u Samsungu Mali od ARMu a PowerVR od Imagination.

 

Že má Nvidia patentová práva aplikovatelná na jakékoliv GPU, je poměrně radikální názor, takže pro fungování trhu asi bude lepší, pokud neobstojí. Ostatně výrobců grafických adaptérů bylo na trhu už v době vzniku Nvidie (1993) mnoho. Řekl bych, že firma celou dobu působila v oboru, kde obdobné procesory se stejnou funkcí současně vyvíjelo několik společností a různé postupně se nabalující technologie tak přicházely ze všech stran. Že by existoval nějaký moment, který by se dal označit jako „vynález moderního GPU“ (a patřil by výhradně Nvidii), mi úplně realistické nepřijde.

Rozhodnutí je jen předběžné

Důležité ovšem je, že zatím jde jen o předběžné rozhodnutí jednoho z rozhodujících soudců. V následujícím procesu ho ještě musí potvrdit celá komise a může být přehodnoceno, nicméně znamená, že právníci Nvidie budou mít prosazení žaloby mnohem těžší. Pravděpodobnější varianta je asi, že finální výsledek bude odpovídat předběžnému.

Zatímco aktuální zpráva se týká jen tří patentů, Nvidia jich původně proti oběma konkurentům pozdvihla sedm. Co se stalo se zbylými čtyřmi, není jasné (patřičný dokument bohužel momentálně není online); nevíme, zda naopak sítem prošly a v žalobě figurují dál. Zpráva agentury Reuters hovoří o tom, že Samsung byl z narušení práv Nvidie „očištěn“, což by naznačovalo, že další patenty už ve sporu roli nehrají. Je možné, že rozsah případu byl mezitím zredukován právě na ony tři patenty. To americké soudy obvykle dělají, aby řízení urychlily a zjednodušily, takže v samotném projednávání obvykle běží o méně patentů, než které společnosti původně do žaloby zahrnuly. Ovšem mělo by jít o ty nejsilnější. Zda k tomuto došlo, se mi zatím dohledat nepodařilo.

 

Bitvu jsme prohráli, ale válku vyhrajeme

Nvidia o tomto neúspěchu poctivě informuje na svém webu, ovšem zdůrazňuje, že nejde o definitivní rozhodnutí, ale jen o „jeden krok v dlouhém právním procesu“ a že se předběžné rozhodnutí pokusí zvrátit v dalších fázích. V platnost patentů je údajně nadále přesvědčena, stejně jako o tom, že jimi pokrytou technologii Samsung a Qualcomm ve svých čipech používají, čímž patenty narušují.

 

Firma ale stojí ještě před jedním problémem. Pokud se jí nepodaří patentové žaloby udržet při životě, nepřijde možná jen o zbytečně vynaložené náklady na soud a právní zastupování. Jak je totiž obvyklé v podobných případech, Samsung zareagoval protižalobou, v níž pro změnu obvinil ze zneužívání patentů Nvidii a poté také požádal o opatření zakazující dovoz karet GeForce a zařízení s čipy Tegra. Pokud by soud patenty Nvidie nesestřelil, došlo by nejspíše k mimosoudnímu vyrovnání a obě strany by své žaloby stáhly. Jestli ale Nvidia úplně přijde o svou páku, tuto možnost mít nebude. Pokud pak soud nároky Samsungu uzná, mohlo by vše skončit tak, že Nvidia nedostane nic a ještě bude platit odškodné korejskému koncernu.

Zdroje: KitGuru, Reuters

Ohodnoťte tento článek!