Prohra Nvidie ve sporu o 3,5 GB u GTX 970: dle dohody bude platit 30$ odškodné

0

Kromě dnešního odhalení Radeonů RX 460 a RX 470 přišla dnes (respektive včera v noci) ještě jedna zpráva z oblasti grafik. A to poměrně překvapivá, týká se totiž ukončení soudního sporu s hromadnou žalobou za kartu GeForce GTX 970, do kterého se Nvidia namočila teprve loni a většinou se tudíž nečekalo, že bude hotov tak rychle. Stalo se však. Nvidia ve sporu přistoupila na mimosoudní vyrovnání, v rámci kterého bude zákazníkům vyplácet odškodnění.

Pro připomenutí: základem pro tento soudní spor (respektive spory, jelikož soud údajně sloučil 15 hromadných žalob, které byly proti chování Nvidie s touto kartou vzneseny) byla aféra z loňské zimy, kdy se ukázalo, že GTX 970 má svou avizovanou 4GB paměť řešenou jako 3,5GB hlavní segment a pomalý 512 MB segment, do kterého nelze přistupovat zároveň s prvním a má jen 32bitovou sběrnici. Tento výkonnostní problém (s nímž také souvisí to, že ani oněch 3,5 GB nemá udávanou propustnost, jelikož sběrnice je reálně 224bitová místo papírových 256 bitů) nebyl ale nikde přiznán, a tak byly udávané 4 GB paměti vlastně ošizené.

Referenční GeForce GTX 970
Referenční GeForce GTX 970

Nvidii navíc přitížilo, že toto nebyla jediná nesrovnalost. Karta měla zároveň neaktivní část rasterizačních jednotek a L2 cache, ovšem specifikace, které Nvidia poslala recenzentům, tento detail nezohledňovaly: byly tudíž zavádějící. To je samozřejmě problém, který navíc trval od uvedení v září 2014 až do února 2015, kdy byla skutečnost rozmáznuta v médiích a Nvidia uveřejnila omluvný dopis, dle kterého byly dezinformace způsobeny chybou při komunikaci v rámci firmy.

 

 

Odškodné: 30 dolarů

Hromadné žaloby požadovaly odškodnění za klamání zákazníka a minimálně některé také za to, že jednání podle nich bylo záměrné. O tom, zda se v této věci dělo nějaké dokazování, bohužel zatím nevíme, jelikož na internetu se objevily teprve jen předběžné informace bez větších detailů. Z těch ovšem vyplývá, že Nvidia v celkovém sporu v podstatě „prohrála“. Přesněji řečeno: firma jen rok a půl po podání žaloby přistoupila na mimosoudní vyrovnání. Dle toho má údajně vyplácet zákazníkům, kteří GeForce GTX 970 zakoupili, kompenzaci ve výši 30 dolarů, což je necelých 10 % prodejní ceny.

Zatím bohužel neznáme podstatné detaily o tom, jakého časového období se nárok na odškodné bude týkat (logicky to musí být minimálně do ledna 2015, kdy se věc provalila, či do února, kdy Nvidia věc přiznala). Neznáme ani případná další omezení, patrně ale odškodnění bude platit jen pro obyvatele Spojených států, kvůli dané legislativě a jurisdikci soudu. Pokud jste tedy kartu nekoupili v Americe, mát smůlu a odškodnění se vás netýká.

3,5 GB paměti u GeForce GTX 970 podle vtipálků (odkaz na přelepky 4/8GB Radeonů RX 480, Zdroj: Imgur)
3,5 GB paměti u GeForce GTX 970 podle vtipálků (odkaz na přelepky 4GB Radeonů RX 480 s fyzickými 8 GB, Zdroj: Imgur)

 

Pozice Nvidie byla patrně slabá

Pokud jde o otázku, zda je toto rozhodnutí prohrou, pak striktně vzato ne, jelikož soud skončil dobrovolným vyrovnáním, na kterém se Nvidia s žalující stranou nějak dohodla. Jeho součástí je také obvyklá formulace, že firma tímto nepřiznává žádné pochybení či zodpovědnost, oficiálně se tato odškodnění vyplácejí jen „aby už byl pokoj“.

Pokud ale čteme mezi řádky, přece jen věc vypadá spíš jako kapitulace. Hlavní indicií je především rychlost, s jakou bylo vyrovnání dosaženo. Ta naznačuje, že fakta byla příliš jasná a obhajoba zřejmě viděla jen minimální šance, jak žalobu odrazit bez dohody. Vyrovnání totiž obvykle mívá příznivější podmínky včetně toho, že nedojde k verdiktu, který by mohl být špatným PR, otevřít prostor pro další soudy nebo dokonce stíhání. Pokud se podíváme na také nedávno skončený spor Intelu ohledně klamavého marketingu Pentií 4, vyplacení odškodnění v něm přišlo po deseti letech, proti 17 měsícům u Nvidie. Odškodnění v něm také bylo poloviční, ačkoliv o ovlivňování benchmarků v této věci se asi nedalo tvrdit, že jde o nedopatření.

Z těchto skutečností to tedy vpadá, že pod tlakem na dohodu byla Nvidia a situace s GTX 970 se nedala uhájit. Jde tedy o prohru v tom smyslu, že průšvih bude stát peníze (kromě výplat zákazníkům také 1,3 milionu dolarů pro zastupující právníky) a dojde k určité ztrátě tváře. Realisticky se ale spor asi vyhrát nedal; problém byl samozřejmě hotový a nevratný už před okamžikem, kdy byla žaloba podána.

Zdroje: VideoCardz, TopClassAction, Imgur (ilustrace)

Prohra Nvidie ve sporu o 3,5 GB u GTX 970: dle dohody bude platit 30$ odškodné

Ohodnoťte tento článek!