Project Quantum od AMD: unikátní vodou chlazené mini PC s dvěma GPU Fiji

0

AMD včera na herní výstavě E3 poprvé odhalilo svou letošní řadu grafických karet, do představení Radeonů založených na čipu Fiji se ale vloudila ještě jedna netypická záležitost. AMD totiž s tímto GPU předvedlo i vlastní herní počítač v kompaktním balení, nazvaný Quantum či Project Quantum a určený například k obývákovému hraní na 4K televizi. Quantum má speciálně navržené šasi, v němž se skrývají čipy Fiji rovnou dva – ano, věc, kterou vidíte na fotografii, má uvnitř komponenty se spotřebou, která v zátěži nejspíš přesahuje 400 W. V daném rozměru asi po stránce grafického výkonu moc velkou konkurenci mít nebude.

AMD Quantum

Quantum je tvořen dvěma černými kvádrovitými segmenty, mezi nimiž je jen jakýsi spojovací sloupek. Tím uprostřed vzniká volný prostor vytvářející vzdušnější dojem, jenž je za chodu navíc iluminován červenými LED. Tento prostor má ovšem účel, spojený s konstrukcí tohoto stroje. Veškeré komponenty – tedy procesor a dvojice GPU Fiji s pamětí HBM – se nachází ve spodním segmentu stroje, zatímco vrchní část je určena čistě jen k chlazení. Všechno teplo spodní části je absorbováno vodními bloky a hadice vedou kapalinu středovým sloupkem do části horní, v níž se nachází radiátor, pumpa a velký ventilátor. Chladný vzduch je nasáván právě onou iluminovanou mezerou mezi oběma patry a vyfukován ven vrchem.

AMD Quantum

Zajímavé je, že Quantum je zřejmě založen na standardních komponentách. Desku, s kterou se pracuje na videu, identifikoval jeden z čtenářů webu PC Perspective jako ASRock Z97E-ITX/ac s upravenými nebo odstraněnými konektory. To znamená, že by asi měl být osazen nějaký procesor Intel (Core i5 či i7 řady Haswell nebo Broadwell). Také ona dvě GPU Fiji budou sedět na standardní grafice do slotu PCI Express. Zřejmě by tedy mohlo jít o stejné PCB jako v standardním duálním Fiji. Na videu, které AMD vydalo, můžete vidět rozložené bloky a také výkresy, takže se o odbornou analýzu můžete podělit v diskusi.

Zdá se, že deska a grafika budou uložené nad sebou s chladícími bloky umístěnými uprostřed; jako úložiště bude použito 2,5″ SSD (v laboratoři lze vidět disk AMD Radeon R7), vyvedeno bude šest portů USB, dva audio výstupy a také Ethernet. Z PCB grafiky pak budou vycházet tři displayporty a HDMI. Napájecí zdroj je externí a z fotografií se zdá, že půjde o docela masivní cihlu. To je škoda, jelikož vzhledu by asi prospělo, kdyby byl počítač vyšší, ale měl zdroj uvnitř. Nicméně adaptér by mělo být možné schovat z dohledu a pak už vzhled místnosti či herního doupěte moc kazit nebude.

 

Přímo při prezentaci z AMD bohužel nevylezlo, kdy a za kolik by toto PC mohlo být na prodej. Samotná duální karta s čipem Fiji má být vydána na podzim (pravděpodobně v říjnu nebo listopadu), takže Quantum by také mohlo přijít v tomto období. Zda ho chce AMD nabízet samo, nebo zda jde spíše o koncept a případně by ho vyráběli nějací další výrobci highendových herních PC, také nevíme. Doufám, že v tomto případě se stroj skutečně bude prodávat, a nezůstane jen u propagačního konceptu.

Zdroje: PC Perspective, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!