Project Tango: Google vyrobil telefon snímající okolí podobně jako Kinect

0

Jak pomocí mobilu navigovat nevidomé? Jak se v obchodě dostat ke správnému regálu? Jak v Ikei zjistit, jak by vypadal nábytek přímo ve vašem obýváku? Jak váš dům proměnit ve hru? Na všechny tyto otázky existuje jedna odpověď. Tango. Nový projekt Googlu vymyslela skupina ATAP (Advanced Technology and Projects), která už má na svědomí také návrh modulárního telefonu ARA. Je to ta část Motoroly, kterou si Google po akvizici Lenovem zachová.

ATAP spolupracovala s univerzitami, výzkumnými laboratořemi a špičkami v průmyslu v devíti zemích na technologii, která by dovolila smartphonům vidět svět stejně jako člověk. Aby telefon neviděl jen plochý svět, ale vnímal jej plně ve 3D. K tomu vytvořila prototyp smartphonu s 5″ displejem. To podstatné se však nachází na zadní straně a uvnitř. Tango obsahuje 4Mpx foťák, hloubkový senzor (jako Kinect) a snímač pohybu. To vše řídí dva obrazové procesory, které hlídají orientaci telefonu v prostoru a slepují zaznamenané informace do 3D modelu/mapy.

Google Project Tango Google Project Tango

Sám Google si ještě plně neuvědomuje, jaký má Tango potenciál. Vyrobil proto 200 prototypů, které rozdá vybraným vývojářům, kteří přijdou s nejlepšími nápady. Hledá přitom profíky, jenž dokáží prostorový snímač využít k indoor navigaci, mapování budov nebo hrám s využitím pokročilé rozšířené reality. A samozřejmě také revoluční nápady, o kterých zatím nikdo neslyšel.

Zatím nevíme, kdy se tato technologie dostane do koncových zařízení. Pár let to ještě možná potrvá, energetické a výpočetní nároky by u současné generace smartphonů nejspíš znamenaly rychlé vyždímání akumulátoru. Google se také pouští do boje s Applem. Ten koupil společnost PrimeSense, jež vytvořila první Kinect a připravuje i jeho variantu pro mobily. Má rovněž několik nápadů patentovaných, takže zde vzniká prostor pro případné další soudní spory.

 

Zdroj: Google via +Sundar Pichai

Ohodnoťte tento článek!