Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň

6
RISC procesor IBM Power7 zespodu s ploškami kontaktů (Zdroj: IBM)

Loni jsme tu měli zprávu o projektu pracovní stanice Talos, což byl pokus nabourat ekosystém Windows a mainstreamových procesorů x86 (Intel/AMD) a zároveň s tím také dostat na trh počítač s maximálně otevřeným kódem nejen operačního systému, ale i firmwaru a ovladačů. Tento projekt tudíž nadchl milovníky exotických procesorových architektur (měl stavět na výkoném procesoru IBM Power8) a také ty, kdo touží po otevřeném počítači kvůli příslibům větší bezpečnosti. Stanice Talos měla ale bohužel velmi vysokou cenu a nezískala dost prostředků v crowdfundingové kampani, takže z projektu sešlo. Dobrá zpráva je, že jen přechodně – tvůrci se totiž nyní pokusí počítač na RISC architektuře Power uvést podruhé.

 

Power9 s pomocí od IBM

Firma Raptor Engineering na svém webu publikovala první prezentaci stoje, který se bude jmenovat Talos II a jenž má tentokrát asi větší šanci – když už ne rovnou uspět, tak se alespoň „zúčastnit“. Firma totiž sdělila, že tentokrát půjde stroj rovnou na trh a start výroby už nebude záviset na úspěchu crowdfundingu. Je to zřejmě díky tomu, že se pro projekt podařilo získat větší podporu přímo od IBM, s jehož pomocí má údajně být vyvinuta deska (případně je možné, že bude použit společný základ s nějakou deskou, kterou IBM vyvinulo pro servery). Toto by mohlo vše zlevnit a Raptor uvádí, že by Talos II měl být podstatně dostupnější než neúspěšný Talos I, u nějž se počítalo s cenou 3700 dolarů jen za samotnou základní desku.

To ale neznamená, že tentokrát půjde o vyloženě levnou záležitost. Hardware bude docela výkonný, jelikož cílem je opět postavit bona fide pracovní stanici a použitá jsou serverová CPU. Cenovka ale má být „konkurenceschopná“. Selhání původního projektu ještě možná bude mít pozitivní efekt – tentokrát totiž už Raptor Engineering počítá s procesory Power9, což je zcela aktuální generace s novou architekturou jader (detailům jsme se věnovali zde), vyráběná 14nm procesem a chystající se k uvedení teprve letos. Základní deska stroje bude navíc dvouprocesorová, takže pro náročné uživatele potřebující maximálně otevřenou (a auditovatelnou) platformu bude k mání skutečně hodně výkonu.

Upoutávka na otevřenou pracovní stanici Raptor Talos II s procesory Power 9
Upoutávka na otevřenou pracovní stanici Raptor Talos II s procesory Power 9

K jednomu či dvěma procesorům Power9 (které mají být dostupné s až 24 jádry) bude deska poskytovat pět slotů PCI Express (teoreticky by dokonce mohlo jít o nové PCIe 4.0), dva sériové porty, dva gigabitové Ethernety a USB 3.0 pro periférie. USB 3.1 nebo 10Gb/s Ethernet bohužel v konektivitě chybí, asi by se ale měly dát řešit rozšiřující kartou. Pro základní nouzové zobrazení bude poskytnuta „2D grafika“, což bude nejspíš nějaký čip Aspeed používaný pro správu v serverech. Pro běžné používání se ale budou osazovat Radeony, ke kterým jsou otevřené ovladače a hodí se tedy do otevřeného rázu hardwaru (ale podle webu Phoronix se však počítá i s výpočetními GPU Nvidia).

Na webu lákajícím k předobjednávkám je na monitoru zobrazeno v jakémsi CAD programu PCB nějaké desky, která by možná mohlo budoucímu Talosu II odpovídat. Pokud je skutečné, bude mít celkem 16 slotů pro paměti DDR4, osm pro jedno CPU. S běžnými 16GB moduly se tedy dostanete na kapacitu 256 GB. Nejsou podle všeho použité bufferové čipy Centaur zvyšující cenu a spotřebu jako u Power8, což znamená, že Talos II poběží na levnější „scale-out“ verzi procesorů Power 9, která přímo komunikuje s klasickými paměťovými moduly. I toto by mohlo přispět k lepší konkurenceschopnosti.

talos_ii_eda_teaser_prerelease_small

Otevřená platforma

Hlavním tahákem (pomineme-li romantickou touhu mít CPU s neobvyklou architekturou) bude ale softwarová stránka. Počítá se samozřejmě s operačním systémem Linux a přístroj má být „plně pod kontrolou uživatele“. Firmware („BIOS“) by tedy měl být otevřený bez binárních bloků, do kterých „není vidět“. To je něco, co dnes procesory architektury x86 – ale v podstatě ani nic na platformě ARM – nenabízí a nejde čistě jen o uspokojení různých paranoidních jedinců. Uzavřené BIOSy vyvolávají obavy zejména v kombinaci s uzavřenými systémy pro správu počítače, do nichž není vidět a dle kritiků mohou obsahovat zamýšlená nebo nezamýšlená zadní vrátka a nebezpečné chyby. V AMT systému na platformě Intel byla taková taková závažná bezpečnostní chyba zneužitelná vzdáleně objevena letos na jaře. Uzavřený kód a utajení vnitřního fungování sice také může mít na bezpečnost pozitivní vliv, příznivci open source řešení ale věří, že otevřený kód je nakonec bezpečnější, přesto a právě proto, že jej může číst kdokoliv.

Na trhu ještě letos?

Kromě toho, že výroba nemá být závislá na nejistém crowdfundingu, bude Talos II také na trhu docela brzy, a to až překvapivě. Předobjednávky totiž mají začít už někdy začátkem srpna a stroje se prý budou expedovat ještě letos, někdy ve čtvrtém kvartálu. Přitom původně plánovaný Talos na bázi Power8 měl být k mání na konci listopadu 2017. Pokud by se tedy slibované termíny a nižší cenu podařilo splnit, vlastně by zrušení první generace mělo jen samé výhody.

Talos II bude zřejmě dostupný jednak v hotových konfiguracích se skříní, pamětmi, disky a další potřebnou výbavou, ale Raptor Engineering už potvrdil, že se bude dát koupit i jen samotná deska. To by mohla být k tomuto stroji levnější cesta, protože zbývající komponenty se vám patrně podaří nějak poshánět výhodněji. Ceny údajně bude oznámené během srpna, kdy Raptor Engineering stroj oficiálně představí.

Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

6 KOMENTÁŘE