Projekt Taara: Google v Africe vyzkoušel laserovou 20Gb/s internetovou přípojku

2
Google Projekt Taara obr6
Google Projekt Taara
-
Zdroj: Alphabet

Google úspěšně otestoval laserovou přípojku o rychlosti 20 Gb/s. Po zrušeném projektu balónového internetu Loon se nyní soustředí na jiné způsoby, jak dostat internet mimo civilizaci do tzv. rurálních oblastí, kam běžné sítě nedosahují.

Inženýři z Alphabetu zprovoznili přípojku pomocí laserové technologie na vzdálenost 5 kilometrů. Konkrétně v Africe přes řeku Kongo mezi městy Brazzaville a Kinshasa. Cílem je dosáhnout rychlostí podobných optickému vláknu do oblastí, kde by vybudování infrastruktury nedávalo ekonomický smysl. Optický kabel by totiž musel vést po břehu v délce 400 kilometrů.

Některé optické technologie využil Alphabet právě ze zrušeného Loonu. Ten měl poskytovat připojení pomocí stratosférických balónů. Projekt Taara byl zapojený po 20 dnů a vykazoval dostupnost signálu po 99,9 % času.

Laserový systém je vybaven technologií, kdy se umí sám přenastavit podle výkyvů počasí. Buď zesílit výkon laseru nebo upravit náklon paraboly. Přesnost je prý srovnatelná, jako když trefíte pěticentimetrový cíl z desetikilometrové vzdálenosti. Během provozu došlo k přenosu 700 TB dat.

Google project Taara 2
Google project Taara (zdroj: Alphabet)

zdroj: AlphabetTechpowerup

Projekt Taara: Google v Africe vyzkoušel laserovou 20Gb/s internetovou přípojku
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98%) 10 hlasů

2 KOMENTÁŘE