Projektory za hubičku: 4× Full HD na domácí kino (vyzkoušeno)

Projektory testujeme na Cnews poprvé, přesto není složité vymyslet, co od nich chtít. Od projektoru čekám, že mi nahradí zařízení pro sledování filmů a seriálů v domácím prostředí. Full HD je základ, nízké rozlišení už můžete klidně ignorovat.

3
Předchozí
Následující

Projektory

Projektor může nahradit televizi jen jako hloupý zobrazovač, tuner ani HD přehrávač v běžných modelech nečekejte. Dostat do něj signál znamená připojit zařízení nejlépe přes HDMI. Starší rozhraní D-Sub či kompozitní cinche spíše nevyužijete, a pokud máte doma tak starou elektroniku, možná se ani nevyplatí kupovat projektor s Full HD. Nebo projektor vůbec.

Nižší rozlišení sice na zdi nemusí vadit tolik jako na displeji, přesto bych níže nešel. Přeci jen půjde o úhlopříčku třeba dva metry a obraz by měl být kvalitní. 4K projektory jsou vzhledem k vysoké ceně hudbou budoucnosti. Při pohledu na aktuální nabídku zjistíte, že Full HD projektory jsou na trhu od 15 000 Kč výše. Za podobnou cenu už koupíte také slušnou televizi, jen nebude mít dva metry úhlopříčku.

Přes HDMI připojíte počítač, notebook nebo třeba Chromecast. Ale také HD přehrávač nebo IPTV set-top-box. Pro běžné TV vysílání, za které platíte koncesionářskou daň, byste museli připojit externí tuner s výstupem přes HDMI, což je vlastně také set-top-box. A pokud třeba máte nějakou herní konzoli, už se hodí, když má projektor více vstupů HDMI.

img_5040

Co se týče zvuku, tak integrované reproduktory jsou většinou jen pro případ nouze. Žádný z testovaných modelů nehraje ani zdaleka tak, aby se vyrovnal i jen základním televizím. K projektoru je proto třeba pořídit ještě nějaké kvalitní reproduktory.

Velká úhlopříčka obrazu je základní vlastnost projektoru, naopak věrnost barev i vysoký kontrast při současně nízké spotřebě a hlučnosti už tak samozřejmé nejsou. Podpora 3D je vcelku nadbytečná, i televize už od 3D ustoupili a kvůli brýlím si projektor nekupujete. Přesto u všech projektorů v menu najdete i možnost zapnutí 3D.

DLP a LCD ve zkratce

Projektory se liší v technologii zobrazení LCD, nebo DLP. LCD preferuje pouze Epson. Funguje tak, že světlo rozdělí na červenou, zelenou a modrou složku (každá má svůj LCD panel) a logika pak rozhodne, kdy propustí konkrétní barvu. Po průchodu LCD panely se všechny složky znovu zkombinují a promítnou skrz čočku.

img_5111

DLP znamená, že nejprve světlo projde přes tzv. barevné kolečko a odráží se od DLP čipu, na kterém jsou stovky tisíc miniaturních zrcátek. Výhodou DLP je obecně lepší podání černé a vyšší kontrast, ale může na něm vznikat duhový efekt, na který jsou někteří lidé citliví. LCD má zase obecně ostřejší obraz a nižší spotřebu, ale horší kontrast, více viditelné pixely a vadí mu prašné prostředí. Cenově se projektory obou technologií téměř neliší a výše zmíněné rozdíly jsou markantnější až u dražších projektorů.

Výhody a nevýhody projektoru

Projektory mají proti televizi vysokou spotřebu (klidně čtyřikrát) a ventilátory chlazení jsou slyšet vždy. Vyplatí se tedy ponechat zapnutý eco režim, který za cenu trochu nižší svítivosti znamená podstatně nižší hluk, přesto zcela tichého provozu nedocílíte. Projekční lampa projektoru má omezenou životnost okolo 5000 hodin v závislosti na používání a nová není zrovna levná. Podívejte se proto na tabulku srovnání jednotlivých lamp.

Ve dne si obraz moc neužijete – projektor je pro lidi, kteří se chtějí dívat jen večer, nebo mají kvalitně zatemněnou místnost. Jen záclony opravdu nepomohou, takto se dá dívat možná na zprávy, ale ne na filmy nebo sport. Večer je to ale o něčem jiném. Ani velké drahé televize nebudou mít tak velký obraz, jako získáte i z levnějšího projektoru. Černá sice nikdy nebude dokonalá, ale pokud nemáte doma OLED televizi, není to zase takový rozdíl, který byste nějak řešili. Obraz přes celou zeď je zkrátka skvělý zážitek.

Ideálním umístěním pro projektor je strop, to ale může vyžadovat stavební úpravy. K projektoru musíte dostat nejen napájení, ale také jeden či více kabelů HDMI. A ty mají také omezenou délku. Jako ideální se jeví projektory s krátkou projekční vzdáleností, které postavíte před zeď jako televizor, ty jsou ale zatím velmi drahé.

Vybíral jsem Full HD projektory s nízkou cenovkou a zaměřením na domácí kino. V testu se mi sešly čtyři kousky od Optomy, Aceru, BenQ a Epsonu. Aby nabídka byla kompletní, k tomu chybí pouze Dell (který se testu s jediným možným modelem Dell 1850 za 18 690 Kč nechtěl zúčastnit) a ViewSonic PJD7720HD za 15 290 Kč. Další značky nabízejí buď jen nízké rozlišení, nebo jsou podstatně dražší (Panasonic, NEC), specializují se na přenosné projektory (Asus), nebo jsou profesionální a hodně drahé (Sony).

Jak jsme měřili

Kdybych měl na recenzi jeden projektor, dalo by se o něm napsat mnohé. Jenže když tu mám čtyři a zase tolik se neliší, musím na to jít jinak. Kromě různé kvality obrazu hodnotím i to, jak drahé jsou lampy, kolik má projektor vstupů HDMI, jak velký obraz dokáží na zeď zobrazit nebo jakou mají spotřebu. Až na Acer mají všechny dva konektory HDMI a když nepočítám analogové vstupy, jinou cestou do nich signál nedostanete. Bezdrátové připojení ani LAN testované projektory nenabízí, ale pro tuto funkci je vhodnější do projektoru připojit Chromecast. Vždy alespoň jeden HDMI má označení MHL a můžete k němu připojit i smartphone.

Všechny testované projektory jsou podobně hlučné (44 až 50 dB) a vyplatí se u nich používat režim eco. Všechny podporují 3D, který ale v reálu moc nevyužijete. Všechny mají (digitální) korekci lichoběžníku, což ale ubírá kus obrazu (není to Lens Shift), vyplatí se proto projektor nainstalovat opravdu rovně. Funkce zoomu osciluje okolo hodnoty 1,1×. Hodí se jen, když už nemůžete posunout projektor a potřebujete obraz o pár centimetrů zmenšit nebo zvětšit.

x-rite
Kolorimetrická sonda X-rite není na projektory ideální, pro základní měření ale dostačuje

Oproti televizi se nedíváte do zdroje světla, ale na plochu, na kterou je obraz promítán. Pro měření jsem použil kolorimetrickou sondu X-Rite ze vzdálenosti 2,5 metru od projekční plochy a zatemněnou místnost. Plátno nahrazovala zeď natřená barvou Primalex Polar, což asi nejlépe odpovídá domácím podmínkám. Referenční Optomu jsem pak změřil ještě jednou napřímo přes difuzor ze vzdálenosti 1,5 metru, ale výsledky se příliš neliší. Výsledky nejsou zcela přesné, i drobné pohnutí sondou při střídání projektorů způsobí odchylku klidně 20 %. Pro orientační měření to ale dostačuje.

kino2
Čtverečky znamenají standardizované hodnoty jednotlivých barev. Kolečka pak skutečné naměřené hodnoty.

U každého projektoru najdete vyfocený obraz z tmavé scény seriálu i obraz barevných přechodů. Na nich lze pozorovat i slévání odstínů. Oboje jsem vyfotil v zatemněné místnosti i při rozsvíceném světle a vždy se stejným nastavením fotoaparátu. Níže potom naměřené jednotlivé barvy a porovnání se standardním trojúhelníkem sRGB.

Hodnocení

Právě tyto čtyři projektory jsou pro Full HD domácí kino tou nejvýhodnější volbou. Cenově vychází nejlépe Optoma a Acer (ten nejméně odpovídá barevnému prostoru sRGB), nejlepší barvy i kontrast poskytuje BenQ W1090 (který je také nejdražší). Epson EH-TW5300 má zase nejlépe zpracované šasi.

Zkuste si vedle sebe otevřít jednotlivé vyfocené obrazovky – na barevné škále je vidět, kdy už dochází ke slévání barevných odstínů a kdy je projektor ještě dokáže odlišit. Na tmavé filmové scéně zase úroveň kontrastu a podání tmavých odstínů.

Všechny čtyři projektory jsou hodně vyrovnané, přesto bych za vítěze označil BenQ, s přihlédnutím k ceně by to byla Optoma.

Předchozí
Následující

3 KOMENTÁŘE

 1. 1) „LCD preferuje pouze Epson.“ to je nějaká reklama nebo co? Dělají to i jiné značky.
  2) projektory mají různé režimy ve kterých promítají, chybí informace v jakých režimech byl měřen poměr barev.
  3) chybí zásadní informace o zoomu, bez toho totiž projektor je jen krám, který se velmi blbě šteluje. (lens shift už je jen třešnička na dortu kterou chápu u levných projektoru nenajdeme).
  4) chybí zásadní informace o hluku v normálním a eco módu a srovnání mezi projektory napříč.
  5) chybí zásadní informace a to inputlag a v jakém režimu.
  6) LCD-LED projektory jsou na vzestupu a doufám že časem nahradí (LCOS zatím zabíjí vlastní cena). Sám jsem chtěl LG s LED lampou. Nabízeli ho za 27.000Kč s 30.000hodinovou svítivostí a nízkým příkonem. bohužel ho přestali pro Evropu vyrábět a dodávají ho jen do dubaje.
  7) DLP je prehistorie a tyčkou po hlavě majzněte kohokoliv kdo o něm bude mluvit. Je to jako srovnávat disketu 3’11 a SSD disk.

 2. Umíte číst a hledat na internetu?
  Pak zjistíte, že jsou to vlastně nejlevnější FullHD projektory na trhu, tím pádem za hubičku.
  Projektor za 5tis určitě chtít nebudete. Možná tak z bazaru s nejasnou životností lampy.