Prolimatech Armageddon: trůn krále chladičů se zatřásl

0

 

Konec světa obrazem a v parametrech

 

Trůn našeho žebříčku chladičů se výrazně zatřásl a přední příčky doznaly změn. Další výtvor od Prolimatechu se hodně povedl.

Výrobce vyzdvihuje především následující:

  • Tenký, ale stále vysoce výkonný
  • Ideální pro osazení 14cm ventilátorů, možnost použít i 12cm
  • I se dvěma instalovanými ventilátory je tenčí, než konkurenční výrobky
  • Efektivita při malém průtoku vzduchu
  • Snadná a bezpečná instalace přes systém Armaclip
  • Šest vysoce kvalitních heatpipes

Balení

Bílá kartonová krabice mě zprvu překvapila. Vzhledem k názvu chladiče bych očekával tmavý potisk plný ohně a satanů. Potisk a logo se v tomto duchu už nesou, ale jednoduše mi to k té bílé nějak nesedí. Pokud by se vám poštěstilo na chladič narazit při samoobslužném prodeji, objevíte pouze základní informace v angličtině. Výrobce na to šel chytře a osmijazyčně vás odkazuje na web. Nechybí ani tradiční průzor, v tomto případě je umístěný na horní straně krabice.

Systém otevírání krabice mě mile překvapil. Místo klasického otevírání vás čeká odklopení papírových zámků na bocích balení a vysunutí horního víka. Uvnitř už naleznete samotný chladič, zakleslý mezi dva pěnové výlisky, vypadne na vás i krabička s příslušenstvím a manuál.

Celkem mě zarazila tloušťka použitého kartonu, nemá daleko od tradiční čtvrtky. Heatsink je přitom pěnou chráněný jenom z boků. Z jedné strany je mezi stěnou krabice a chladičem sice ještě krabička s příslušenstvím, ale to není materiál, co bych použil na absorpci nárazů. Druhá strana je pak dodatečně chráněna jen manuálem. Celkově si myslím, že ochrana chladiče mohla být lepší, na druhou stranu nejde o syrová vejce, ale o kus solidního kovu.

Příslušenství

Jakmile se dostanete do menší krabičky, která je mimochodem ze stejného materiálu jako balení, vypadne na vás slušných pár deka kovu. Ochuzeni nebudete o pevný backplate pro LGA 775/1156/1366, opravdu masivní montážní spony, čtveřici šroubů s maticemi, dva menší šroubky s pružinami a drobnosti jako podložky, nebo zajímavé spony na uchycení dvou ventilátorů. Opomenuta nebyla ani teplovodivá pasta, balení je více než dostatečné. 

Do očí bijící je absence montážního příslušenství pro AMD, pokud zatoužíte po tomto chladiči a jste majiteli základní desky pro procesory AMD, musíte zakoupit volitelné příslušenství s kódem ARM-02.

Nechybí ani osmijazyčný manuál (EN FR, DE, IT, ES, CHT, JP, KR). Je velice jednoduchý a spoléhá spíše na kvalitní obrazový návod.

Zelení aktivisté by dozajista nebyli spokojeni, samostatný igelitový pytlík má pomalu každá součástka.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775/1156/1366, AMD AM2/AM2+/AM3 po dokoupení příslušenství

rozměry [mm]

144 × 50 × 160,3

hmotnost pasivu [g]

750

počet heatpipe

6

počet lamel

44

materiál základny

Měď

materiál lamel pasivu

Hliník

rozměry větráku [mm]

120 × 120 × 25/140 × 140 × 25

otáčky větráku [rpm]

N/A

PWM

N/A

udávaná max. hlučnost [dBA]

N/A

průtok vzduchu [cfm]

N/A

ložiska

N/A

stránka na webu výrobce

Prolimatech

cena [Kč]

1370

 

Detaily chladiče, instalace

 

Detaily a zpracování

Velmi úzký chladič je složen ze dvou samostatných menších pasivů. Každý je tvořen čtyřiceti čtyřmi žebry o tloušťce 0,4 mm a rozestupy činícími 2 mm. Tato žebra jsou dále tvořena dvěma polovinami. Shora jsou obě části spojeny žebrem s vysokým leskem a vyraženým logem. Kvalita zpracování je chvályhodná. Žebra díky šesti zámečkům drží jako přibitá, ač nejsou připájena. Plocha spojující žebra a teplovodivé trubičky je maximální možná a nejsou přítomny žádné mezery. Půdorys žeber je jednoduchý, jedná se o obyčejné obdélníky, jejich celistvost ruší jen drobnými zářezy, sloužících i k uchycení ventilátorů.

Šest teplovodivých trubiček o průměru 6 mm je pokovením chráněno proti oxidaci. Ze základny se jako spleť lián formují do žebrování, kde jsou všechna v jedné řadě. Je to asi jediný rozumný způsob, jak dosáhnout malé tloušťky a zároveň rozumné pevnosti. Upevnění heatpipes v základně není moc povedené. U některých trubiček zjistíte, že spojení není zdaleka natěsno. Základna je opracována dobře, je rovná a je přítomen i částečný zrcadlový efekt. Díky menší oděrce u heapipes jsem zjistil, že základna je měděná.

Instalace

Kdo z vás četl recenzi chladiče Prolimatech Megahalems, zná instalaci Armageddonu. Začnete nasazením matic do kovového backplate, kde je pojistíte gumovými „O“ kroužky. Ten nasadíte na základní desku a z druhé strany přitáhnete šrouby s velkou hlavou. Podle požadované orientace chladiče posadíte masivní hliníkové spony a pojistíte opět šrouby s hlavou umožňující utažení pouze prsty.

Nyní zbývá nanést teplovodivou pastu, přiložit chladič, na základnu zacvaknout největší hliníkovou sponu a vše zajistit šrouby s pružinami.

Celkově se mi instalace líbila, vše bylo rychlé, spolehlivé a hlavně bezproblémové. Menší oříšek je nezvyklá instalace ventilátor(ů). Zapomeňte na osvědčené ocelové klipsy, nebo silikonové trny, výrobce se rozhodl jít vlastní cestou. Přibalil dva páry ocelových planžet, které se nasadíte na rám chladiče a nacvaknete na chladič. Systém funguje bezvadně s 14 i 12cm ventilátory. Problém nastane, pokud se rozhodnete použít ventilátor, kde jsou lopatky těsně u rámu.

Testovací sestava a nastavení testů

 

Testovací sestava

Na test chladičů byl oproti testům skříní vyměněn procesor, dvoujádrový Intel Core 2 Duo E6750 byl nahrazen čtyřjádrovým kusem ze stejné stáje, modelem Q6600 rev. G0. Protože jsem chtěl chladiče co nejvíce zatížit, byl z důvodu dosažení vyššího odpadního tepla navíc přetaktován na 3300 MHz při napětí 1,5 V v BIOSu, což znamenalo 1,36 V pod zátěží v programu CPU-Z.

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 3,3 GHz (Kentsfield, G0)

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

Nanoxia FX-12 2000, Nexus D12SL-12 PWM

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Q6600

Testovací metodika

Všechny chladiče v tomto i v následujících testech budou testovány stejnou metodikou pro možnost jejich dalšího porovnávání. Při návrhu metodiky jsem měl na zřeteli především tři body. Omezení chyby měření na akceptovatelnou mez, relativní časovou nenáročnost měření kvůli možnosti zahrnutí většího množství produktů a nakonec snadnou montáž na základní desku při zachování modelu proudění vzduchu v počítačové skříni.

Z výše zmíněných bodů mi vyšla výroba kartonové náhražky skříně a kontrola teploty vstupního vzduchu. Krabice má objem přibližně podobný jako větší počítačová skříň a jsou v ní nainstalovány dva 12cm ventilátory na pozicích, kde by je každá slušná opravdová skříň měla. V krabici jsou během testů uloženy všechny komponenty včetně zdroje, ten má pro omezení jeho vlivu na tok vzduchu v krabici zajištěn vlastní ventilační otvory. Po instalaci a zajištění komponent na předem daná místa byla krabice zaizolována lepenkou. Teplota vstupního vzduchu se pohybovala vždy kolem 20 °C, odchylky při jednotlivých měřeních nebyly větší jak 1 °C.

Testbed

Teploty jsem odčítal z interního senzoru v procesoru, vzhledem k použití stejného kusu CPU na všechny testy, bych zde chybu neviděl nijak kritickou. Jako vstupní a výstupní ventilátor byly použity chladiče FX12-2000 od firmy Nanoxia, běžící na 1000 ot. /min.  V případě, že testovací chladič neměl v balení ventilátor, použil jsem na jeho náhradu Nexus D12SL-12 PWM. Chladiče jsem testoval postupně s ventilátorem běžícím na 800, 1100, 1500 a vždy s nastavením, které jsem považoval za maximální možnou efektivitu při rozumné hlučnosti, to je vždy popsáno u jednotlivých chladičů.

Procesor byl zatěžován v programu OCCT 3.1.0 a z grafů  toho samého programu byly i odčítány teploty. Testování probíhalo tak, že po zapnutí PC jsem nechal běžet systém 10 min. pod zátěží pro zahřátí a následně jsem 10 min. čekal do dalších testů. Program byl nastaven na 15min. test, během něhož nejdříve měří 1 min. bez zátěže, následuje 10 minut zátěže a poté 4 minuty opět bez zátěže, na úplném konci byly odečteny teploty v idle. Z výsledných grafů byla odečtena maximální teplota na všech jádrech a vypočítán jejich aritmetický průměr.

Testování, teplotní testy (grafy), posouzení hlučnosti, verdikt

 

Testování

Celkem jsem provedl deset měření. Jelikož je možné osadit jak 12cm, tak i 14cm ventilátory, nasadil jsem kromě referenčního Nexusu i Noctuu NH-P14. Ta bohužel umožňovala pouze testy do 1100 RPM, ale dle výsledků to až tak nevadilo. Nemohl jsem zapomenout ani na test v konfiguraci „push-pull“.

Výsledky

Začněme výsledky na nezatíženém CPU. Naměřené hodnoty dávají tušit velkou závislost výkonu na průtoku vzduchu.

Po zatížení procesoru se začaly dít opravdu zajímavé věci. Zjistil jsem, že mám v ruce jeden z nejvýkonnějších vzduchových chladičů na trhu. Při nasazeném 12cm ventilátoru už byla čísla velmi zajímavá, výrazný byl odskok při přidávání z šesti set na osm set otáček. Zvětšení osazeného ventilátoru přineslo další sražení teplot o až o pár stupňů.

Osazení dvou ventilátorů znamenalo opět dalších pár stupňů k dobru. Pokud bych měl vybrat ideální kombinaci, byly by to dva pomaloběžné 14cm ventilátory, kdy bude výsledná teplota hodně dobrá, úroveň hluku ale dále zůstane na nízké úrovni.

S dosavadním králem v našich testech, chladičem Noctua NH-D14, se výrazně zatřásl trůn. Ve výsledku to sice nestačilo na úplné vítězství, ale i tak se tento kus minimálně rovná stájovému kolegovi.

Klepněte na náhled grafu pro zobrazení v plné, čitelné velikosti:
 

 

 

Verdikt

Naměřené teploty jsou, jak můžete vidět, velice příjemné v celém spektru otáček, je pouze na vás, zda zvolíte vysoký chladící výkon, nebo ticho s teplotami, za které se nemusí stydět jiné podobně drahé chladiče na vyšších otáčkách.

Jestliže se zaměřím na výrobek jako celek, není moc co kritizovat. Bohaté a velmi kvalitní příslušenství je další devizou Armageddonu. Nápadité balení je jednou ze slabin, nepřináší mnoho ochrany pro výrobek, zamrzí i absence spon pro patice AMD v balení. Ani cena není lidová, hlavně když budete muset přidat dalších pár stovek za kvalitní ventilátory, ale tak už to bývá, za kvalitu se platí.

Nezbývá mi, než výrobku udělit ocenění „we want it“ za nekompromisní výkon a kvalitu zpracování.

Prolimatech Armageddon

+ výkon
+ kvalita zpracování
+ nápadité uchycení ventilátorů
+ povedený montážní systém
– chatrná ochrana při transportu
– absence spon pro instalaci na patice AMD (lze dokoupit)
– cena

Za zapůjčení chladiče Prolimatech Armageddon děkujeme společnosti ALFA Computer.

Ohodnoťte tento článek!