Proměny Skypu ve Windows 8.1 prospěly, moc jich ale není

0

Očekávání jsou v případě Windows 8.1 vysoká. Od příjemných změn si uživatelé slibují podstatné zlepšení uživatelského zážitku. Ikspéčka také stále za to především až po vydání druhého servisního balíčku, ačkoli mezi dvěma systémy není úplně přímá paralela.

První uvedení dlaždic zkrátka mělo svá úskalí a ačkoli se Microsoft ve své době tvářil neohroženě a prosazoval změny proti všeobecné chuti uživatelů, teď v mnohém ustupuje. Zlepšuje i slabší místa ve zpracování, abychom se při používání necítili frustrovaně. Nemusíme proto například neustále přebíhat mezi ovládacími panely v desktopu a v Metru.

Tip: Microsoft uvedl Windows 8.1 Preview, lepší e-mail a dotekový Office

Teď všechno vyřídíme na jednom místě. Dotekové rozhraní si sedá a ovládání dává lepší smysl. V minulosti jsme se již zabývali ústupky desktopovým uživatelům, novinkami v Metru a dokonce i v instalačním průvodci. Tyto články byly napsány podle zkušeností s Windows 8.1 Preview, ovšem platí také pro konečné sestavení. Dnes se proto zabrousíme do jiného koutku.

Skype sice platí za ohromnou službu, ovšem stále nemá vyhráno. V důležitém mobilním sektoru ho ohrožují úspěšní konkurenti jako Viber. Microsoft proto přikročil k integraci Skypu do Windows 8.1. Komunikátor nahradil aplikaci Zprávy, která ve Windows 8 byla pouhým odleskem slávy někdejšího velice úspěšného Windows Live Messengeru. Systém obsahuje Skype 2.0. Není vyloučeno, že Redmondští do října ještě s nějakou aktualizací přispěchají.

Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0 Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0
Srovnání aplikací Skype 1.8 (vlevo) a Skype 2.0 (vpravo)

Skype 2.0: velice mírná evoluce

Ve Windows 8 máme k dispozici Skype 1.8 a troufám si tvrdit, že pro tuto generaci dlaždic Microsoft novější verzi nevydá. Samotné uvolnění vylepšeného systému již není tak vzdálené, počkáme si zhruba měsíc. Skype 2.0 nepředstavuje žádný revoluční skok. Pokud jste doufali, že půjde o významné vylepšení aplikace, aby mohla bezpečně konkurovat soupeřům a aby se vyrovnala variantám Skypu pro jiné platformy, nedočkali jste se.

Jedná se o malé detaily, jichž si možná ani nevšimnete. Abychom to vzali v aspoň trochu logickém pořadí, na hlavní obrazovce si všimnete leda lupy, hned vedle tlačítka pro vytáčení běžných telefonních čísel. (Popisek vedle symbolu telefonního sluchátka se vytratil.) Překvapení nejsme, Redmondští se v nových dotekových aplikacích snaží vyhledávání zviditelnit, protože ne každého napadne, že by měl vyvolat Šém a v něm pak hledání.

 

Neduhy hlavní obrazce nicméně zůstaly. Seznam kontaktů nadále úspěšně a zcela nesmyslně míchá dohromady připojené a odpojené jedince. Filtrovat můžete až po přepnutí do plného místního adresáře. I proto pravděpodobně rádi využijete přidávání kontaktů do kategorie oblíbených. Ti se pak ukazují na hlavní obrazovce hned vedle seznamu posledních interakcí.

Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0 Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0
Srovnání aplikací Skype 1.8 (vlevo) a Skype 2.0 (vpravo)

Nenápadná elegance

Do nového kabátku se obléklo aspoň prostředí pro vytáčení telefonních čísel. I zde narazíte na tlačítka sladěná do jednotného odstínu bledě modré. Z aplikace se vytrácí barevná rozmanitost, což je v tomto případě spíše ku prospěchu věci. Sjednocení vzhledu tlačítek se odehrálo také v konverzaci. Tam se kromě toho hrála škatulata. Ačkoli nic moc nepřibylo ani neubylo, část prvků v postranním panelu se přesunula.

Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0 Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0
Srovnání aplikací Skype 1.8 (vlevo) a Skype 2.0 (vpravo)

Tlačítka pro vyvolání hovoru a jiná naleznete ve spodní části postranního panelu. Jméno uživatele nesvítí v jeho fotografii, ale využívá spousty volného prostoru pod ní. Konverzace jinak vypadají stále stejně a máme k ruce rovněž stejnou sadu smajlíků. Na nastavení aplikace ani jinam nikdo nesáhl. Pak nám zbývají funkce, o kterých společnost hovořila dopředu. Již na zamykací obrazovce lze přijímat hovory, niž byste se museli dříve přihlásit k Windows.

Skype předvádí oznámení, jaké jste nejspíš ještě neviděli. I vysoce interaktivní notifikace v Osmičkách mohou být. Klient se dále přepne do režimu postranního panelu, aby např. uvolnil místo prohlížeči, když klepnete na odkaz, co vám kamarád poslal. Bohužel dlaždicovému Skypu pořád něco chybí, mj. možnost odhlášení. Aplikace se přihlásí pomocí stejného účtu Microsoft, jakým se přihlašujete k Windows.

Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0 Srovnání aplikací Skype 1.8 a Skype 2.0
Srovnání aplikací Skype 1.8 (vlevo) a Skype 2.0 (vpravo)

První narozeniny na dosah

Je to fajn, údaje nemusíte vyplňovat znovu. Kdybyste ale chtěli použít jiný účet, jste jednoduše nahraní. Připomínám, že Microsoft nedávno začal zavádět Microsoft Account jako výchozí a jedinou možnost při registraci do komunikační sítě. Během roku vývoje Microsoft klienta pro Windows 8 vybavil především těmito funkcemi:

  • hledání v seznamu kontaktů,
  • sdílení a přijímání souborů,
  • blokování kontaktů,
  • natáčení a příjem videozpráv (pouze jako ukázka),
  • podpora obrazu v rozlišení 720p pro odchozí a 1080p pro příchozí hovory.

Nepřijde vám, že je to na rok práce trochu málo? Klient stále působí až příliš jednoduše. To je sice v podstatě v souladu s pravidly dotekového rozhraní, ale ve srovnání s desktopovým klientem ztratíte spoustu funkcí, včetně širšího počtu stavů. Jestli vám moc nechybí ve stávajícím Skypu pro Windows 8, nebudou pro vás Windows 8.1 zklamáním.

Ohodnoťte tento článek!