Velký pád kryptoměn. Hodnota Bitcoinu a spol. oproti včerejšku klesla o čtvrtinu

13

Tradiční ranní pohled na CoinMarketCap ukázal zajímavou věc. Za posledních 24 hodin došlo k citelnému pádu kryptoměn. Bitcoin tento týden téměř zdolal hranici 20 000 dolarů za jednotku, ale pak postupně klesal až na 13 000. Od včerejška se jeho hodnota propadla o 25 %. Relativně se drží jen Ripple, ale všech ostatních 20 největších kryptoměn padalo spolu s Bitcoinem.

Co se stalo? Tradičně za to nejspíš mohla nervozita investorů, ti začali rychle směňovat za dolary a po převýšení nabídky nad poptávkou cena klesla. A protože se směňuje hlavně za dolary, nikoliv jiné kryptoměny (a ty jsou ve směnárnách na BTC závislé, protože na fiat měny ty malé nikdo nepřevádí), padaly ceny i alternativních coinů. Bitcoin ale tento týden zažil i dva velké skandály.

Velký předvánoční pád zažilo všech 20 největších kryptoměn
Velký předvánoční pád zažilo všech 20 největších kryptoměn

Coinbase a Bitcoin Cash

Největší kryptoměna začala oslabovat poté, co velká online peněženka Coinbase (sestra burzy GDAX) začala podporovat odnož Bitcoin Cash. Rázem tak všichni, kteří měli na Coinbasu BTC, získali i BCH. (Kdo měl klasickou lokální peněženku, ten měl k BCH přístup už od léta.) Hodnota Cashe najednou stoupla z 1800 až na 4100 dolarů.

Cena BCH ale vystřelila ještě pár hodin před oficiálním startem Coinbasu, takže provozovatelé populární peněženky čelí obvinění z „insider tradingu“. Zainteresovaní lidé a jejich rodiny či kamarádi o tom věděli dopředu a nejspíš začali hromadně nakupovat BCH, protože věděli, že podpora na Coinbasu pak vystřelí cenu nahoru. (A zvýšení hodnoty samozřejmě pomohlo i to, že začali hromadně nakupovat.) Šéf a spoluzakladatel firmy Brian Armstrong řekl, že to vyšetří, zaměstnance propustí a bude se bránit i právně.

Hack korejské burzy Youbit

Populární jihokorejský Youbit vyhlásil bankrot. Burza potvrdila, že po hackerském útoku přišla o 17 % celkových aktiv uložených v internetových peněženkách (tzv. hot wallet). Klientům okamžitě vrátí okolo 75 % aktiv, které byly uchovány offline v cold peněřenkách. Zbytek by se k lidem mohl vrátit po prodeji majetku firmy a díky pojišťovně.

Velký pád kryptoměn. Hodnota Bitcoinu a spol. oproti včerejšku klesla o čtvrtinu

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

  • Tak to Vám přeji. 😉

   Já četl předevčírem, že ta korekce je na spadnutí a uvažoval, že bych šel tak s půlkou své IOTA (která byla přes $5) na short s targetem cca. $3,5. Pravdou je, že jsem si řekl, že je to pro mě příliš nové pole, tak radši zůstanu jen u buy-and-hold.
   No, škoda, ovšem lituji hlavně ty, kteří se polokali a někde kolem těch minim to prodali… Už se to koukám zotavuje, IOTA spadla chvilku pod $2,5, už je zas přes $3,5.
   Hlavně z toho člověk nesmí mít nervy, je to holt extrémně volatilní prostředí. Já ji nakoupil za $1,7, takže korekce, nekorekce jsem pořád ve slušném plusu (zvláště vzhledem k tomu, že jsem to koupil před 3týdny 😀 ).

   • Jak se říká, když člověk neprodá, tak nemůže ztratit. 🙂 Znám právě spoustu lidí co ve zmatku prodají dole. U těch altcoins byl ten flash crash na Bitfinexu docela masivní, IOTA šla až na $1,5. Škoda, že jsem tam nedal buy ordery na zachycení, ti co to nakoupili za tu cenu si můžou výskat. 🙂

 1. Vtip je, že pokud bych měl burzu s bitcoiny, a cena šla prudce dolů, lidi by chtěli měnit za hotovost, tak taky vyhlásím bankrot. A říct, že vám byly ukradeny by bylo nejjednodušší ospravedlnění – nikdo to nemůže ověřit 😀 Není to tak?