Prostřednictvím nespokojeného zaměstnance unikl seznam věcí, které Facebook cenzuruje

0

Bible Facebooku

Zaměstnanec nebyl spokojen s pracovními podmínkami a výší platu. Uniklý dokument detailně popisuje, jaký sdílený obsah Facebook považuje za závadný a nutný ke smazání.

Podle informací od nespokojeného zaměstnance se dokumentu interně přezdívá „bible“. Píše se tam, že se přednostně mažou věci, které se týkají popírání holokaustu, zobrazování nahoty a sexuálních aktivit, rasismu, hanobení rasy a šikany. Tohle by asi nikoho nepřekvapilo, nad některými jinými položkami seznamu ale zůstává rozum stát.

Bez bradavek a kojících žen

Cenzorům vadí, když jsou na obrázcích zobrazeny ženské bradavky, a to i když jsou vidět pouze obrysy přes oblečení. Mužské bradavky jsou podle cenzorů v pořádku. Stejně tak Facebooku vadí obrázky kojících žen. Pozoruhodné je, že Facebooku nevadí obrázky znetvořených a zmrzačených částí těl, pokud nejsou vidět vnitřní orgány, nebo uploader nad takovými záběry nevyjadřuje radost a potěšení.

Na fotkách se nesmí vyskytovat tělní tekutiny a mrtvá zvířata, uživatelé nesmí obhajovat násilí, zakázané jsou i rasistické vtipy. Facebook taky výslovně zakazuje všechny fotky osob, které jsou upravené ve Photoshopu nebo v jiných grafických programech, a to i v případě, že taková úprava je neutrální a daného jedince nijak nezesměšňuje ani neuráží.

Cenzoři mají nařízeno mazat i fotky, na kterých je vyobrazena nahota nebo sexuální aktivita, včetně kreslených obrázků a počítačově vytvořených animací s tím, že intimní partie jsou rozmazané nebo překryté černým pruhem tak, aby nebylo nic vidět. Na Facebook se taky nesmí nahrávat fotky spících nebo opilých lidí, kteří mají popsané nebo pokreslené obličeje.

Například fotky marihuany jsou v pořádku, pokud nejsou nahrány v tom kontextu, že uživatel drogu pěstuje, kupuje nebo prodává. Vyobrazení nahoty je povoleno pouze v případě, že se jedná o umění.

Omezování práv?

Facebook je dlouhou dobu kritizován za omezování práv, protože například maže obrázky kojících žen, nebo blokuje profily, které vytváří účastníci hnutí odporu v Palestině. Facebook je ale soukromou společností, tak ať se nám to líbí nebo ne, je pouze na něm, jaká pravidla si určí a jaký uživatelský obsah bude tolerovat.

Facebook

V souvislosti s únikem dokumentu taky vyšlo najevo, jak se Facebook chová ke svým zaměstnancům v rozvojových zemích, kam práci takového typu outsourcuje. Dokument zveřejnil 21letý Amine Derkaoui z Maroka. Tvrdí, že pracoval pro Facebook prostřednictvím společnosti eDesk za pouhý jeden dolar na hodinu.

Zdroj: Raw Story

Ohodnoťte tento článek!