Proti nucení upgradu na Windows 10 se postavily dvě hromadné žaloby

0

Microsoft se už musel vypořádat s nejméně jednou žalobou týkající se vynucení bezplatného upgradu na Windows 10. Žena měla po instalaci technické problémy s počítačem a Redmondští jí museli nahradit ušlý zisk. Deník The Seattle Times hlásí další dvě žaloby. První z nich podali tři muži z Floridy. Ti ale na rozdíl od uvedeného případu s poškozeným byznysem nehlásí ztrátu. Aspoň o tom nevíme.

Pouze se ohrazují proti nevyžádané nabídce a tvrdí, že tato elektronická reklama porušuje zákon. Kromě soudu na Floridě podali stížnost u federální obchodní komise kvůli klamavému a neférovému jednání. Další (hromadná) žaloba byla podána v Izraeli. Ta tvrdí, že Windows 10 byl nainstalován na počítače bez souhlasu uživatelů či uživatelek. Tím pádem měl Microsoft porušit izraelský zákon.

Poslední výzva k bezplatnému upgradu na Windows 10
Poslední a tentokrát celoobrazovková výzva k bezplatnému upgradu na Windows 10 | Foto: Microsoft

Microsoft se pro uvedený deník vyjádřil ve smyslu, že se žalob nebojí. Věří, že nejsou opodstatněné a že u soudu zvítězí. Ačkoli je nabídka bezplatného upgradu, která mimochodem zítra skončí, zcela dobrovolná, zaznamenali jsme případy, kdy si lidé nejsou vědomi toho, že by instalaci Desítky schválili. Jak jsme ale řešili v podcastu, lidé často tvrdí, že neví, jak se něco stalo.

V této branži je běžné, že běžní uživatelé a uživatelky dialogy nečtou a automaticky klepnout na některé z tlačítek, aby se dialogu zbavili. I to si myslím mohlo vést k řadě případů, kdy někdo neví, jak se mu do počítače Desítky dostali. Je ale také pravda, že v tomto roce byla po několik týdnů nabídka změněna tak, že její chování neodpovídalo minulosti a bylo možné ji považovat za pokus o sociální inženýrství.

Také ji Microsoft měsíc před skončením akce předělala do přijatelnější podoby. Jak jsem uvedl v podcastu, Microsoft až příliš tlačil na pilu a poškodil tím důvěru se zákaznictvem. Krátkodobý zisk může být dlouhodobá ztráta.

Zdroj: The Seattle Times via Neowin

Proti nucení upgradu na Windows 10 se postavily dvě hromadné žaloby

Ohodnoťte tento článek!