Proti sobě: AMD Athlon Neo, Intel Celeron a Intel Atom

0

Seznam soutěžících

Všechny tři procesory jsou podle technických parametrů zajímavé, ale sterilní čísla specifikací ne vždy musí vypovídat vše. Podobně jako i v automobilovém oboru nemusí méně výkonný motor znamenat nižší jízdní dynamiku. Takže záleží i na tom, v jaké „společnosti“ se ten který procesor ocitne. Zda bude muset tahat „těžký náklad“ bez pomoci a s malou porcí energie nebo se v „boji“ s aplikacemi spojí s dobrým partnerem a v týlu je bude jistit pořádná dávka zásob.

Hráči v našem testu nesli barvy týmů společností Acer a Asus. Intel Atom D525 poháněl minibook Asus Eee PC 1215N, Intel Celeron U3400 Acer Aspire One 753 a poslední borec AMD Neo II K125 hájil čest značky v modelu Acer Aspire One 721.

První výkonnostní testy už něco málo naznačují, ale zda je pro vás důležitý výkon na prvním místě i za cenu kratší výdrže, či budete preferovat výdrž před výkonem, je jen na vás. Možná se na konci této velké malé série srovnání, této velké hry malých hráčů ukáže, zda se jednomu ze dvou výrobců konečně nepodařilo vytvořit výkonný procesor pro malé notebooky se zajímavou výdrží.

Dominantním procesorem ve sféře netbooků a minibooků je nesporně Atom. Historie pokusů a omylů je obecně známá a tak se s novou generací očekává, zda již konečně bude Atom tím, co od počátku Intel sliboval. Dostatečně výkonným i příjemně úsporným procesorem. Intel Atom D525 je dvoujádrový procesor umožňující zpracovávat instrukce dvouvláknově každým jádrem frekvencí 1,8 GHz. L2 cache má hodnotu 1 MB. Výrobní proces je ještě 45nm, ale i přesto se jeho maximální spotřeba dostala včetně sdíleného grafického čipu, NB a řadiče paměti na úroveň 13 W. D525 sice nabízí HT technologie a tím i o zhruba 10 % navýšený výkon, ale je škoda, že Intel ještě neuvolnil pro tyto levné procesory šetřící funkce. Na druhou stranu je těžké zde očekávat výbavu, kterou neoplývá ani nejnižší řada dospělých CPU Core i3.

Poznámka: Intel Atom D525 je určen primárně do levných stolních počítačů, proto nemá žádné šetřicí funkce (snižování frekvence, napětí…). Jeho nasazení v netboocích bude spíše sporadické a pravděpodobně se omezí jen na Asus, který do řady Eee nasadil i starší stolní Atom 330.

Další dva procesory jsou v oblasti netbooků a minibooků téměř nováčky. Zdálo se, že Intel na svoji řadu Celeron tak trochu zapomíná. Zájem zákazníků nebyl zrovna veliký a v nejprodávanějších, nejlevnějších patnáctipalcových noteboocích si docela slušnou pozici vybojovalo řešení od AMD, které na jednu stranu nebylo nejúspornější, ale dokázalo nabídnout slušný grafický výkon. Teď přichází Intel se zajímavým procesorem Celeron U3400 (1,06 GHz, Intel Smart Cache 2 MB), kterého pasoval do role úsporného procesoru s dobrým výkonem. I přes nízkou frekvenci a 32nm výrobní technologii je jeho maximální TDP 18 W (samozřejmě v celkovém součtu s grafikou, NB a paměťovým řadičem).

AMD se pokouší alespoň přibrzdit konkurenci v totálním nasazení v oblasti net a minibooků. K tomu by mu měl pomoci i dnešní zástupce této oblíbené firmy. Athlon II Neo K125 (1,7 GHz, L2 1 MB) je 1C/1T procesor vyrobený 45 nm technologií a konstruován klasickým způsobem, tedy s odděleným NB, grafickým čipem a paměťovým řadičem. Samotný procesor má maximální spotřebu na hranici 12 W. Díky DDR3-1066 paměťovému řadiči a FSB HyperTransport 3.0 pracující na frekvenci 2000 MHz nebude v této třídě výkonný grafický čip ATi limitován nižší rychlostí systémové sběrnice.

Výkonostní grafy

Následující grafy srovnávají naše tři bojovníky v testech zaměřené převážně na výkon jich samotných, popřípadě výkon grafického čipu.

Konfigurace testovaných netbooků:

  • Acer Aspire One 721: AMD Athlon Neo II K125, AMD 880G + AMD Radeon 4220, 2 GB DDR3
  • Acer Aspire One 753: Intel Celeron U3400, Intel HM55 + Intel HD, 2 GB DDR3
  • Asus Eee PC 1215N: Intel Atom D525, Nvidia ION2 + Intel 3150, 2G DDR3 (Nvidia Optimus)

3D Mark 01

 

3D Mark 03

3D Mark 05

3D Mark 06

PC Mark 05

PC Mark 05 – CPU

SiSoft Sandra 2010 – CPU

SiSoft Sandra 2010 – Memory

Cinebench R11,5 – Open GL

Cinebench R11,5 – CPU

DivX Converter (hod:min)

Ohodnoťte tento článek!