Protikopírovací ochrana se stane součástí webu. Navzdory kritikům

2
Internet
Ilustrační foto (zdroj: geralt / Pixabay)
-
Zdroj: Pixabay

Zakladatel webu a ředitel World Wide Web Consorcia (W3C) Tim Berners-Lee minulý týden doporučil, aby se protikopírovací ochrana (DRM) stala součástí HTML5. Schválil to i přes kritiku Unesca nebo organizací Free Software Foundation či Electronic Frontier Foundation, které chtěly zabránit, aby svobodný a otevřený web adaptoval proprietární technologie. Standardizaci ještě může zastavit rozhodnutí výboru, který by o schválení hlasoval, kdyby se proti rozhodnutí ředitele odvolalo 5 % z 477 členů W3C.

Předně je nutné říct, že proprietární technologie se fakticky nestanou součástí HTML. Debatuje se pouze o implementaci tzv. Encrypted Media Extension (EME). To je otevřené rozhraní, které mohou nasadit tvůrci prohlížečů a využít poskytovatelé video obsahu, aby jejich díla nešla jednoduše zkopírovat. EME slouží jen jako prostředník, který zavolá onen proprietární Content Decryption Module (CDM), jenž dílo chráněné pomocí DRM dešifruje.

Berners-Lee říká, že DRM by tady bylo i bez W3C. Standardizace ale pomůže k tomu, aby všichni využívali jedno rozhraní. Ještě donedávna DRM v prohlížečích fungovalo jen díky Flash Playeru, Silverlightu a dalším doplňkům. EME již ale ve většině moderních prohlížečů stejně dostupné je (Chrome, Firefox, Safari, Opera i Edge).

W3C navíc nemá žádnou pravomoc ochranu na webu zakázat. To ostatně ví i kritici. Až na fanatické obhájce open source technologií z řad Free Software Foundation není prakticky nikdo, kdo by byl zásadně proti DRM. Vadí jim jen malá ochota W3C připravit tak, aby moduly zpřístupněné přes EME nemohly ohrozit soukromí uživatelů. To však Berners-Lee popírá.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Trochu by mě zajímal zdroj informace, že odpůrci jsou jen open source fanatici. DRM může škodit i komunitě lidí co si rádi zaplatí za kvalitní software. Např. Netflix implementoval Widevine do své streamovací služby a teď je díky tomu absolutně nemožné sledovat cokoliv ve 4k mimo Microsoft Edge. Uživatelé Firefoxu a Chrome můžou být rádi za 720p protože 1080p nabízí jen Safari, Edge a Explorer .. jestli se takové praktiky mají standardizovat tak bych viděl odpůrce i mimo FOSS komunitu.

  2. Taky nejsem proti DRM, ale jen pokud to pujde hacknout a pirati mi to ripnou a zpristupni ke stazeni. Predem jim dekuji.
    Porad je to ta sama pisnicka, jakou jsem si letos v lete koupil hru – Witcher 3. Proc? Protoze tam nenarazim na zadne problemy s ochranama a DRM.
    Jakej jsem si koupil film? Zadnej. Proc? Protoze ke stazeni nikdo nic nenabizi.

    Proc sami sebe nekteri vyvojari her a producenti filmu okradaji o zisky, kdyz nenabizi obsah potencionalnim zakaznikum, netusim.