ProtonMail vás ochrání před slídily z USA i EU. E-mail je šifrovaný a zdarma

0

V CERNu vznikl web a na stejném místě parta vývojářů tvoří také možná nejbezpečnější bezplatnou e-mailovou službu – ProtonMail. Je vyvíjena a hostována ve Švýcarsku, takže je mimo dosah USA i Evropské unie, řídí se pouze švýcarským právem a rozhodnout o vydání údajů mohou pouze tamní soudy.

Stupňů ochrany je ale více. Tím hlavním je end-to-end šifrování, všechny zprávy jsou tedy šifrovány jak během přenosu, tak i při uložení na serveru. Správci serveru neznají klíče, nemohou zprávy dešifrovat a ani je nikomu předat. Uživatelé si přitom nemusí instalovat žádný doplněk, vše funguje přímo v prohlížeči. Kdo zvládne ovládat Outlook nebo Gmail, pochopí i ProtonMail, žádné složitosti nečekejte.

Pro plně šifrovanou komunikaci je nutné, aby ProtonMail používaly obě strany. Pokud ale uživatel ProtonMailu zašle zprávu někomu s účtem na Gmailu, Outlooku.com, Seznamu apod., bude si moci vybrat, zda pošle tradiční nešifrovanou zprávu, nebo jen odkaz na webovou stránku, kde už zpráva zašifrovaná je. Adresát bude muset znát klíč, aby ji otevřel. K šifrování autoři používají známých technologií AES, RSA a OpenPGP, vše s pomocí open source knihoven. Kryptograficky chráněné jsou také disky, na kterých jsou uložena data.

 

ProtonMail slibuje i některé nestandardní funkce. Odeslání zpráv je možné plánovat, odeslané zprávy zrušit nebo jim nastavit dobu expirace. Tvůrci sice mluví o maximální bezpečnosti, ale adresát si vždy bude moci zprávu rychle přeposlat jinam, zkopírovat text nebo vytvořit screenshot. Takže na to pozor.

 

 

Služba je a bude navždy zdarma a bez reklam, ale s několika omezeními, co se týče počtu přenesených zpráv (1000 za měsíc) nebo kapacity pro přílohy. Platit lze anonymně v hotovosti i pomocí bitcoinů. Tvůrci zatím sbírají peníze přes crowdfundingovou platformu Indiegogo. K úspěšnému financování potřebovali 100 000 dolarů. Už mají čtyřnásobek a k tomu ještě čtyři dny času.

Čím více se vybere, tím více funkcí ProtonMail dostane. Už se zdvojnásobil limit v počtu zpráv, přibude podpora vlastních domén. Dalšími metami jsou aplikace pro Android a iOS, šifrovaný chat a šifrované úložiště.

ProtonMail je zatím jen na pozvánky, zažádat si o ni můžete zde. My stále čekáme, zájem je prý obrovský.

ProtonMail vás ochrání před slídily z USA i EU. E-mail je šifrovaný a zdarma
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas