Prototypy NUCů na IDF. Intel zkouší dotykové prvky, reproduktory nebo baterie

0

Minulý týden jsme zde psali o představách Intelu, týkajících se budoucího rozvoje minipočítačů. Na konferenci IDF 2014 ale společnost také fyzicky předváděla prototypy NUCů. Nešlo však ještě o novou generaci přístrojů se 14nm čipy Braswell a Broadwell, které se mají objevit v první polovině příštího roku. Intel předvedl experimentální prototypy a zmenšený také zmenšenou kompaktnější verzi NUCu.

Už z dřívějška máme informace o tom, že by šasi budoucích počítačů NUC mohlo integrovat dok pro bezdrátové nabíjení mobilních zařízení, to ale nebude jediná specialita, kterou Intel vymyslel. Na IDF společnost předváděla například prototyp s integrovanými reproduktory od firmy Sound Edge. Zároveň měl přístroj i svůj vlastní mikrofon, použitelný mimo jiné k hlasovému ovládání (jak už nějaký čas víme, budou mít pro tyto účely procesory Broadwell speciální koprocesor).

Tento minipočítač má uvnit integrované reproduktory Sound Edge (Zdroj: PC World)
Tento minipočítač má uvnit integrované reproduktory Sound Edge (Zdroj: PC World)

Další prototyp (či možná spíše koncept) pak nese na šasi dotykové prvky, použitelné pro přímé ovládání přístroje, konkrétně pro ovládání hlasitosti reprodukce a mikrofonu. Takovéto ovládací prvky se asi na sériových NUCích přímo od Intelu neobjeví, ovšem mohly by najít použití na skříních od nezávislých výrobců, určených pro tato mini PC. Podle zástupců Intelu tím ale experimentování s novými funkcemi a příslušenstvím nekončí. Uvažuje se prý například o tom, že by NUC dostal vlastní akumulátor, díky čemuž by dostal určitou mobilitu (taková funkce by byla zajímavá třeba v kombinaci se zabudovaným projektorem, což byl nápad firmy Gigabyte).

NUC s dotykovými ovládacícmi prvky na šasi (Zdroj: PC World)
NUC s dotykovými ovládacícmi prvky na šasi (Zdroj: PC World)

Zatímco v těchto případech šlo asi spíše o koncepční prototypy, Intel předvedl také „poloNUC“ – mini PC se zmenšenou velikostí, které už zřejmě bude určené pro komerční produkci. Tento přístroj má zhruba poloviční rozměry oproti klasickému NUCu (šířka je stejná, hloubka šasi ale byla zredukována) a vypadá přesně jako návrh, který Intel minulý týden prezentoval ve svých slajdech. NUC „půlčík“ je založen na Atomu Bay Trail, nejspíše pasivně chlazeném.

Intel ukázal prototyp kompaktnějšího NUCu s zhruba poloviční skříní (Zdroj: PC World)
Intel ukázal prototyp kompaktnějšího NUCu s zhruba poloviční skříní (Zdroj: PC World)

Jak jste si už mohli přečíst v odkazované aktualitě, mini PC tohoto formátu budou muset oželet vyměnitelné komponenty jako paměť v modulech SO-DIMM, HDD či SSD typu mSATA/M.2. Místo toho se bude RAM a úložiště pájet na desku podobně jako v tabletech. Menší rozměry se sebou ponesou také méně místa pro konektory, což ukazuje i „poloNUC“: na zadní straně naleznete jen HDMI, dvoje USB, napájecí konektor (a také analogový video výstup, který bychom asi oželeli). Zatím není jasné, zda bude Intel takovýto NUC přímo nabízet – výrobu možná nechá jen na partnerské firmy. Nabízí se třeba ECS, která už velice podobný minipočítač Liva má.

 

 

Za letošek by se mohl prodat milion NUCů

Mimochodem, pokud vás zajímá, jaký je o tyto krabičky zájem, web Fudzilla přinesl čísla o prodejích počítačů NUC, o něž se Intel na IDF podělil. V první generaci zařízení (čímž se nejspíš myslí modely s 32nm Celeronem 847 a různými čipy Ivy Bridge) se údajně prodalo toliko 250 tisíc zařízení, v druhé vlně (což jsou zřejmě modely s Haswellem) už objem narostl na půl milionu. Za letošní rok by údajně Intel mohl prodat 750 000 až jeden milion počítačů NUC.

Zdroje: PC World, Fudzilla

Prototypy NUCů na IDF. Intel zkouší dotykové prvky, reproduktory nebo baterie
Ohodnoťte tento článek!