Prsten Token nahradí hesla a zastoupí platební kartu, klíče od bytu i auta

0
Prsten Token

Americká společnost Tokenize vytvořila chytrý prsten Token, který si dal nemalé cíle. Chce nahradit všechny klíče, karty nebo hesla sloužící k ověření identity. Spolupracuje přitom s Microsoftem, karetními společnostmi Visa a MasterCard nebo firmou HID Global, která tvoří autentizační systémy pro firmy.

Token je prsten s NFC, Bluetooth, optickým senzorem, čtečkou otisků a zabezpečeným prvkem, který lokálně uloží přihlašovací údaje v šifrované podobě (nikam se neodesílají, funguje to čistě offline). Prodávat se bude v sedmi velikostech (tělo je ale vždy široké 9 mm a na tloušťku má 2,5 mm) a třech barevných provedeních. Na jedno nabití vydrží až dva týdny, pak prsten strčíte do indukční nabíječky. Tělo je pochopitelně voděodolné (IP68).

Co tedy prsten všechno zvládne?

  • Může fungovat jako klon platební karty, takže s ním půjde platit na všech bezkontaktních terminálech.
  • Bude se s ním možné přihlásit do počítače. Tokenize podporuje macOS a Windows 10, sám Microsoft jej dává jako dobrý příklad využití systému Hello. Prsten stačí přiložit k počítači, poklepat a je hotovo.
  • Ve vybraných městech půjde na prsten nahrát i karty do MHD.
  • U firem se systémem HID SEOS bude možné prstenem nahradí vstupní kartu.
  • Bezklíčová auta půjde odemykat, bude k tomu ale třeba modul do portu OBD2.
  • Token odemkne i dveře, budete však potřebovat nový zámek (má i klíčový mechanismus).
  • Prsten bude sloužit k přihlašování na webech, podporuje totiž standard Web Authentication API (stojí za ním Google, Mozilla, Microsoft, PayPal), který zastoupí tradiční hesla.

Data jsou chráněna otiskem prstu. Než si prsten nasadíte, nejdříve Token odemknete čtečkou otisků. Dokud prsten máte na sobě (což ověřuje optický snímač), nebudete už muset čtečku otisků k přihlašování/placení používat. Až jej sundáte, data se uzamknou. Kdybyste prsten ztratili, nikdo nebude moci prsten zneužít.

Novinka se začne prodávat až v prosinci a zatím jen v USA, firma však slibuje rozšíření do dalších zemí. Token stojí 249 dolarů. Za 100 dolarů bude možné koupit dveřní zámek a 100 dolarů stojí také modul pro odemykání auta.

Prsten Token nahradí hesla a zastoupí platební kartu, klíče od bytu i auta
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas