Průlom v kvalitě LCD: Panasonic má vylepšené IPS s tisíckrát lepším kontrastem

5

V oblasti monitorů nyní asi všichni vyhlížíte masový příchod panelů OLED, které proti dnešním LCD slibují velké pokroky v odezvě a kontrastu – nepoužívají totiž podsvícení a svítí samotnými pixely. Zdá se nicméně, že by se proti nim ještě technologie LCD mohla postavit na docela silný odpor. Panasonic totiž oznámil její modifikaci, která silně zlepší jednu z jejích slabin – relativně malý kontrast.

Běžný IPS displej má dnes papírový statický kontrast 1000:1, jen ve zcela výjimečných případech se objevují lepší hodnoty jako 1300:1 či 1500:1 (aktuální maximum má být 1800:1). Panasonic ale oznámil, že jím vyvinutý nový tip matrice IPS dokáže dosáhnout kontrastu až 1 000 000:1, přičemž nejde o trik s v praxi nesmyslným „dynamickým kontrastem“, stále to má být reálný statický kontrastní poměr, který by tak byl 600–1000krát lepší. Projevit by se to mělo hlavně mnohem černější černou, která je slabinou LCD a IPS tímto trpí ještě o něco víc než VA panely.

Nový typ panelu díky lepšímu kontrastu umožňuje také použít silnější podsvícení (které by jinak ještě více zesvětlilo tmavé tóny) a může tak mít maximální jas až 1000 cd/m². Což nemá smysl pro běžnou práci uvnitř, ale mohlo by být velmi užitečné na slunci (s telefony, tablety, notebooky). A také se tím už otevírají dveře pro zobrazování HDR videa. Pro srovnání: dnes mají stolní monitory běžně maximální jas jen 250–350 cd/m².

Panasonic představil nový typ matrice IPS s kontrastem až 1 000 000:1
Panasonic představil nový typ matrice IPS s kontrastem až 1 000 000:1

Zajímavé na tom všem je, že nemá jít o nějakou masivní revoluci a tyto panely mají být vyrobitelné současnými továrními linkami. Vtip je v tom, že údajně ovládají intenzitu podsvícení individuálně pro každý pixel (uvidíme, zda je tomu skutečně tak, či zde není použito nějaké „podvzorkování“). Fungování by se tedy pokud jde o kontrast mohlo přiblížit matrici OLED, která při vypnutém (sub)pixelu nesvítí vůbec. Nový typ IPS toto napodobuje tak, že separátně ovládá množství světla propouštěného z podsvícení, než toto projde subpixely. Oproti tomu v běžném LCD je do matrice všude pouštěno zhruba stejné množství světla (viz třeba tento článek popisující její fungování) a výsledek závisí už jen na tom, kolik ho dál propustí červené/modré/zelené subpixely. Ideální by asi bylo, pokud by toto fungovalo ne na úrovni celého pixelu, ale subpixelů, nevíme ale, zda to tak Panasonic má.

Ovládání podsvícení je zdá se vyřešeno tak, že má matrice dvě vrstvy. Kromě té běžné s RGB subpixely by mezi ní a podsvícením měla být druhá matrice, která nemá barevné filtry (a údajně je z materiálu s jinými vlastnostmi), ale zavíráním či otevíráním svých bodů jen ovládá podsvícení. Černý pixel tak má světlo blokováno nadvakrát a propouští ho méně. Díky tomu je jeho světlost mnohem nižší (pokud je maximální jas 1000 cd/m², pak by černá měla mít 0,001 cd/m²) a tedy je kontrast lepší. I když samozřejmě musíme počkat, zda se bombastická milionová hodnota potvrdí i při reálném testování.

Nový typ IPS používá druhou matrici, která individuálně ovládá jas podsvícení pro každý pixel
Nový typ IPS používá druhou matrici, která individuálně ovládá jas podsvícení pro každý pixel

 

Panasonic uvádí, že vzorky těchto panelů by měly být dostupné už v lednu 2017. Tedy velmi brzy, komerční dostupnost na nich založených monitorů by tak nemusela být moc daleko. Respektive, alespoň z počátku možná spíš televizí, ale Panasonic chce prý tuto technologii nasadit také v profesionálních monitorech pro medicínské či průmyslové účely nebo pro videoprodukci. Cena panelu bude přirozeně vyšší, jelikož bude potřebovat více konstrukčních komponent a také elektronika bude muset být speciální.

 

 

Výhodou OLED zůstane odezva

V jednom ovšem tento panel nebude moci OLED konkurovat: v odezvě. Pokud jsou skutečně použity dvě konvenční matrice založené na stávajícím principu, pak se stěží něco změní, neboť pomalá odezva a z ní plynoucí artefakty v obraze jsou inherentní problém technologie IPS (a existujících LCD obecně). Odezvu by se mohlo podařit lehce zlepšit pokroky ve výrobě stejně jako na běžných panelech, ale rozhodně nezmizí. V tomto ohledu se tedy toto „superIPS“ bude asi chovat vesměs stejně jako dnešní panely, což je samozřejmě škoda. Alespoň by ale nemuselo trpět stárnutím organických LED, které vede k problému, že se panelu OLED časem mění charakteristiky a v horších případech i barevné podání. Přínosem této vylepšené LCD technologie by ale mohl být i konkurenční tlak na výrobce OLED panelů – takže doufám, že uspěje a učiní oblast PC monitorů zajímavější.

Zdroj: Panasonic, AnandTech

Průlom v kvalitě LCD: Panasonic má vylepšené IPS s tisíckrát lepším kontrastem

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

    • Tipujem že náklady na výrobu budú o cca 50% vyššie, ale marketing ako za novinku môže spraviť aj cez 100%. V podstate sa jedná o banálne riešenie (prečo to tu nebolo už pred pár rokmi ? ), dožvie či to majú nejako patentované, alebo to začnú vo veľkom používať aj ostatný veľká hráči. Pochybujem že kontrastná matrica bude na úrovni farebných subpixelov, bolo by to zbytočné nakoľko bežné PC pozná iba 256 úrovní na jeden farebný kanál, podľa mňa bude výsledná kvalita závisieť hlavne na odladenosti riadiacej elektroniky.

    • Už si někdy viděl, že by se nějaký větší pokrok začal prodávat úměrně jeho ceně? Naopak, klidně se radši zakopou na pár let do šuplíku, protože je potřeba doždímat předchozí generaci, případně se pokrok uměle zmrví, zde třeba tak, že to udělají jen na 5000:1 a pak 8000:1 a pak 12000:1 atd. a pokud mají patenty, tak mají desetiletku vymyšlenou a dobře zaplacenou. Podobně jako se do notebooků uměle dává nekoukatelný HD panel, protože kdyby dali o pět dolarů dražší jako je v jejich prémiové řadě, tak by to nebylo dostatečně oddělené. Teď už je 4k, tak už jsou fullHD i normálních noteboocích. Pokud je tohle pravda, tak to bude ze začátku postavené proti mnohem dražší OLED jako „likeOLED“ panel za výrazně míň peněz, takže místo 100k za oled, to bude 70k za likeOLED s výrobní cenou jako u lepšího IPS za 10k a to se vyplatí.