Průměrná velikost webové stránky odpovídá Doomu. Weby narostly o 10 %

0

Trendy na webu jsou několik let jasné. Celková velikost webových stránek roste, zatímco alespoň klepá využívání flashových prvků. Před rokem kolega Lukáš Václavík napsal, že se webové stránky meziročně zvětšily o zvětšily o 24 %. Díky projektu HTTP Archive můžeme trendy a stav webu sledovat i nadále.

Průměrná webové stránka překročila hranici jednoho megabajtu na jaře 2012.

Redaktor mobiForge před sedmi měsíci vtipně upozornil, že velikost webové stránky blíží velikost instalační obrazu hry Doom. Hádáte správně, že dnes weby v průměru této velikosti opravdu dosáhly.

Když porovnáme data aktuální ke dni 15. dubna 2016, zjistíme, že průměrná velikost webové stránky byla 2296 kB, před rokem pak 2061 kB. To je zhruba 10% nárůst. Rostly prakticky všechny základní hodnoty, od samotného kódu v jazyce HTML, obrázků, skriptů, fontů nebo kaskádových stylů. V loňském přehledu chybí položka video, z níž se patrně stala samostatná kategorie, jež se dříve ukrývala v kategorii ostatní.

Z 24 % na 17 % klesl počet stránek s prvky ve Flashi, z 51 % na 59 % naopak vzrostl počet stránek využívajících vlastní fonty. Rostl také objem zabezpečené komunikace, a to na 27 %, přičemž v roce 2015 přes HTTPS proudilo jen 15 % dotazů. Detailní statistiky naleznete na HTTP Archive, kde můžete srovnávat různá období nebo všechny weby s největší stovkou či tisícovkou.

Když budete prozkoumávat třeba stovku nejnavštěvovanějších webů, narazíte na jiná čísla. Toto stránky jsou obecně před ostatními v technologické vyspělosti. Průměrně dosahují velikosti 1257 kB a např. pouze v 19 % případů narazíte na prvky ve Flashi. Daří se jim lépe i v oblasti zabezpečené komunikace (29 %).

Zdroj: HTTP Archive via mobiForge

Průměrná velikost webové stránky odpovídá Doomu. Weby narostly o 10 %

Ohodnoťte tento článek!