Průsak o procesorech Intel Skylake: DDR4, socket LGA 1151, pořád jen čtyřjádro

0

Ačkoliv teprve v příštím roce má Intel na trh přinést procesory generace Broadwell vyráběné 14nm procesem, objevují se nám již informace o tom, jak budou vypadat čipy z pokolení následujícího. Po Broadwellu nás čeká další „tock“, tedy nová architektura jménem Skylake. Tato CPU se budou stále vyrábět 14nm procesem a předběžně je jejich příchod naplánován na rok 2015.

Čínská větev magazínu VR-Zone přinesla tento týden rámcové informace o Xeonech E3-1200 v5 (celá platforma se bude označovat Greenlow), které budou postavené právě na architektuře Skylake. Jsou pro nás zajímavé proto, že Xeon E3 používá identické kusy křemíku jako desktopová Core i5 a i7 i stejnou platformu a patici. Až na pár odlišností (podpora pamětí s ECC) tedy tyto údaje můžeme vztáhnou i na to, jak bude vypadat Skylake pro desktop.

Skylake se údajně bude instalovat do socketu s 1151 kontakty (snad by se mohl jmenovat LGA 1151). Zcela jistě tato CPU nebudou kompatibilní se stávajícími deskami pro Haswell, už jen proto, že nebudou používat paměti DDR3. Potvrzuje se, že Skylake již pojede na nové generaci pamětí, tedy DDR4. Procesory mají mít dvoukanálový paměťový řadič, který na deskách zvládne obsloužit čtyři sloty DIMM. Oficiální podporovaná frekvence bude dle VR-Zone 2400 MHz efektivně.

Procesor Intel

Skylake naopak nemá podporovat rozhraní PCI Express ve verzi 4.0, zůstane údajně na stávající revizi 3.0. Integrovaný řadič by měl mít k dispozici dvacet linek. Čipová sada určená k procesorům Skylake má údajně pracovní označení Sunrise Point. Jak se bude oficiálně jmenovat její desktopová varianta nevíme, Xeonům E3 by ale měla sloužit pod názvem C230. Tento můstek nabídne osm portů SATA s rychlostí 6 Gb/s a deset portů USB 3.0. Vedle toho má podporovat i rozhraní SATA Express, které ale přijde již s Broadwellem. Podle informací VR-Zone to také vypadá, že se zrychlí komunikace čipové sady s procesorem – rozhraní DMI povýší na verzi 3.0. Zdroj neuvádí čísla, přenosová rychlost by ale snad mohla být dvakrát větší (40 Gb/s) než u verze DMI 2.0, jež se objevila s procesory Sandy Bridge.

 

V jednom ohledu ale bohužel zůstane vše při starém: a to co se týče počtu jader dostupných u běžných procesorů. Xeony E3-1200 v5 prý budou nadále dostupné buď jako dvoujádra nebo čtyřjádra (zachována ale bude technologie HT). Jak již bylo řečeno, tyto čipy odpovídají klasické řadě Core, což znamená, že i desktopové procesory pro socket LGA 1151 asi ponesou nejvýše čtyři jádra. Ani v roce 2015 tedy Intel počet jader nezvýší, byť má na trhu čtyřjádrová CPU již od roku 2006 (tehdy ještě pro socket LGA 775). Pro více jader budete muset stále sáhnout po highendové platformě odvozené od serverů (tou dobou to asi bude osmijádrový Haswell-E pro socket LGA 2011-3).

Procesory Intel

Již dříve jsme zde publikovali jiné neoficiální informace o tom, co Skylake přinese. Ty také vycházely z údajů o serverových Xeonech, mluvily ale o tom, že Skylake bude podporovat PCI Express 4.0. Vysvětlení tohoto rozporu je možná v tom, že byla řeč o odvozené vícejádrové variantě určené pro Xeony E5 (s možným označením Skylake-EP). Prostě by se opakovala situace s generací Sandy Bridge, kdy čipy pro socket LGA 1155 PCI neuměly Express 3.0, ale Xeony E5 na bázi Sandy Bridge-EP již ano.

Podle těchto dat by Skylake mohlo přijít s 512bitovými instrukcemi SIMD. Ty se nakonec budou jmenovat AVX-512 a vedle budoucích CPU by měly být podporovány i v akcelerátorech Xeon Phi (v budoucí generaci Knights Landing).

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář