Průzkumník bez žluté ikonky. Windows 10 (14328) ale mění především Start a hlavní panel

0

Microsoft v pátek do fast ringu vpustil nové sestavení Windows 10 (Mobile). Mobilní verze žádné viditelné novinky nepřináší, vždyť předchozí build měl číslo 14327 a ten aktuální 14328. Do české verze se ale vrátilo počeštěné nastavení, byť se to netýká ještě všech položek. Novinek se dočkala především desktopová/tabletová verze.

Nový Start
Nový Start

Nabídka Start už rovnou ukazuje seznam všech aplikací, zobrazuje se pod těmi naposledy použitými nebo nově nainstalovanými. Dříve jste se k seznamu museli dostat kliknutím na tlačítko. Úplně nalevo se přesunul blok se čtyřmi ikonami: vypínačem, přepínačem účtů, nastavením a průzkumníkem.

Ten se na prominentní pozici objevil poprvé, ale na druhou stranu zmizel z hlavního panelu. Kdo chce, může si jej připnout zpět. Microsoft testuje, jakým způsobem jej lidé vlastně otevírají (a zda vůbec). Do stejného sloupce si můžete přes Nastavení | Přizpůsobení | Start přidat i ještě další ikonky/složky (Dokumenty, Stažené, Hudba, Videa atd.)

Seznam všech aplikací v tabletovím režimu
Seznam všech aplikací v tabletovém režimu

Upraven byl také Start v tabletovém režimu. Microsoft do něj vrátil celoobrazový seznam všech aplikací. V tabletovém režimu je také možné nechat automaticky schovávat hlavní panel.

Rychlé akce lze upravitSdružené notifikace
Rychlé akce lze upravit | Sdružené notifikace

A u panelu zůstaneme. Hodiny se nově zobrazí na všech virtuálních plochách. Už ale nejsou úplně napravo, tam je vystřídala ikonka pro otevření akčního centra. Na ikonce se již zobrazuje bublina s číslem upozorňujícím počet nepřečtených notifikací (oznámení). Podobná bublina se zobrazí také u ikonek některých aplikací. Například u budíku bude zvoneček nebo u Pošty počet neviděných zpráv.

Nastavení Rychlých akcíNastavení Rychlých akcí
Nastavení Rychlých akcí

V sekci s notifikacemi došlo k drobné změně. U sdružených oznámení z jedné aplikace je vidět už pouze jediná ikonka a pod ní rozevíratelný textový seznam. Sekci Rychlé akce si můžete přizpůsobit v nastavení. Lze zapínat/vypínat jednotlivé dlaždice a měnit i jejich pozici. Dlaždice s Wi-Fi navíc změnila chování. Už neslouží jako přepínač, ale nově vás dostane k seznamu sítí.

Nastavení hlavního panelu
Nastavení hlavního panelu

Do moderního rozhraní Microsoft přepnul nastavení hlavního panelu. Dosud se nastavoval přes zvláštní nabídku. Na Modern UI byly převedeny také dialogy pro ověření uživatele nebo Řízení uživatelských účtů (UAC).

 

Přes hlavní panel lze konečně přepínat zvukové výstupy. To když používáte více zvukových karet, případně chcete mít současně připojená sluchátka i reproduktor.

Výběr zvukového zařízení
Výběr zvukového zařízení

Pokud kliknete na hodiny v hlavním panelu, kromě minikalendáře uvidíte i přehled dnešních událostí (plus tlačítko pro jejich přidání). Microsoft je na dobré cestě, ale kalendář by určitě šlo ještě vylepšit. V měsíčním přehledu by bylo vhodné označit, ve které dny jsou události, a místo denní agendy bych rád viděl i týdenní.

Hodiny spolupracují s kalendářemNabídka Windows Ink
Hodiny spolupracují s kalendářem | Nabídka Windows Ink

Na hlavní panel lze nově připnout tlačítko Windows Ink Workspace. To je automaticky aktivní u tabletů se stylusem, funguje ale také u jiných počítačů. Tlačítko otevře boční nabídku se třemi miniaplikacemi a seznamem aplikací, kde Ink funguje. První miniaplikací jsou Rychlé poznámky (ty už ve W10 byly). Přibyl ale Skicák pro jednoduché kreslení a pak ještě funkce pro típnutí screenshotu, který lze pak upravit a uložit/sdílet.

Rychlé poznámkySkicákSnímek obrazovky s poznámkami
Rychlé poznámky | Skicák | Snímek obrazovky s poznámkami
 

Stejně jako na mobilech jsou v podnabídkách Nastavení u jednotlivých položek zobrazeny ikonky, dosud byly v bočním panelu jen textové popisky. Nastavení programu Insider již není vnořeno do Windows Updatu. V nastavení aplikací je možné resetovat jejich stav, takže se chovají jako čerstvě nainstalované. Funguje to pochopitelně jen u těch univerzálních. Microsoft také znovu otevřel téma doplňků (add-ons), ale opět bez praktické ukázky.

Podnabídky v nastavení mají vlastní ikonkyNastavení programu InsiderReset aplikací
Podnabídky v nastavení mají vlastní ikonky | Nastavení programu Insider | Reset aplikací

Co je dále jinak? Cortana je znovu o něco chytřejší, ale u nás nefunguje, takže ji přeskočíme. Microsoft upravil přihlašovací obrazovku. Kvůli ochraně osobních údajů je na ní možné vypnout zobrazení e-mailové adresy. Na „lockscreenu“ se pak stejně jako na mobilu dostal přehrávač médií s tlačítky pro přeskočení skladby, pauzu nebo návrat k předchozí skladbě. Kdo má vícedotykový touchpad, tažením čtyř prstů doleva/doprava může přepínat virtuální plochy.

Stará a nová ikonka Průzkumníka
Stará a nová ikonka Průzkumníka

Poslední z viditelných novinek je aktualizovaná ikonka Průzkumníka. Microsoft se téměř zbavil žluté barvy. Původně chtěl udělat jen monochromatickou podobu, ale pro uživatele by to byl prý až moc velký šok. Nevím, jak vám, ale mně se ta žlutá líbí více. Jenže Microsoft chce z desítek 16barevný systém jako Windows 3.11.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!