Průzkumník podle vašeho gusta

0

Možnosti složky

Nastavení možností složky nenajdete nikde jinde než v ovládacích panelech. Do nich se dostanete klasicky přes nabídku Start. Z celé řady sekcí si vyberete Vzhled a přizpůsobení a zde klepnete na položku Možnosti složky.

Obecné

První kartou, která se vám objeví v právě otevřeném okně, je karta Obecné. V sekci úkoly jsou vám nabízeny dva druhy zobrazení okna se složkou a je jen na vás, kterému dáváte přednost, i když většinu funkcí z tzv. klasických složek systému Windows máte ve Windows Vista snadno po ruce i s druhým typem zobrazení. Další sekce vám dává možnost otevírat pro každou nově otevřenou složku nové okno, což asi většina uživatelů nevyužije a je lepší zůstat u defaultního nastavení Otevřít každou složku ve stejném okně. Poslední nastavení se týká otevírání složky poklepáním nebo klepnutím.

Zobrazení

Na druhé kartě se nachází celá řada dílčích nastavení složky, která se budou aplikovat na všechny složky systému. Vhodné je zatrhnout si volbu Pamatovat nastavení zobrazení každé složky, systém vám dovolí jiné nastavení pro konkrétní složky a nebude ho měnit. Pokud nejste pokročilí uživatelé, doporučuje se i volba Skrýt chráněné soubory operačního systému. Další množství nastavení je na vás, každému vyhovuje něco jiného a je vhodné si každé dílčí nastavení vyzkoušet.

Hledat

Poslední karta se zabývá problematikou vyhledávání. Nicméně původní nastavení je důmyslné a v zásadě ho není třeba měnit. Pro rychlejší vyhledávání si určitě ponechte povolené indexové vyhledávání. V prostřední sekci Jak vyhledávat si určitě ponechte zatržené první dvě možnosti.

Zobrazení konkrétní složky

Pokud nechcete měnit centrální nastavení, ale pouze zobrazení jedné konkrétní složky, klepněte kdekoli v této složce na volnou plochu pravým tlačítkem myši. Z vyvolané nabídky najeďte na možnost Zobrazit. Objeví se před vámi celá řada možností, jak se vám mají soubory a podsložky v této složce zobrazovat a zda se mají zarovnávat. Podobnou nabídku nabízí i tlačítko Zobrazení v levém horním rohu každého průzkumníkového okna.

Uspořádání konkrétní složky

Pokud jste spokojeni s velikostí a zarovnáním ikon, možná byste rádi změnili i pravidla seřazení souborů ve složce. Opět klepněte pravým tlačítkem na volnou plochu této složky, ale tentokrát najeďte na pole Seřadit podle. Z vyvolané nabídky si vyberte kritérium, podle kterého se mají soubory ve složce řadit. Pokud jste nenalezli, to které hledáte, můžete si vybrat i jiné kritérium klepnutím na tlačítko Další.

Vlastní nastavení složky

Závěrečnou možností je úprava vzhledu složky samotné. K tomuto nastavení se dostanete klepnutím pravým tlačítkem myši buď na ikonu složky, nebo opět v dané složce na volnou plochu. Z nabídky si vyberte úplně spodní možnost, Vlastnosti. Na poslední kartě se nachází Vlastní nastavení složky. Pomocí zdejších nastavení můžete vytvářet šablony, změnit ikonu složky nebo si vybrat, který obrázek se bude spolu s ikonou složky zobrazovat.

Uspořádání Průzkumníka

Kromě dílčích úprav si samozřejmě můžete upravit zobrazení také celého okna průzkumníka. Možná již jste se někdy setkali s tím, že nevíte, jak některou překážející část okna odstranit. Pár klíčových nastavení se skrývá ještě pod tlačítkem Uspořádat v levém horním rohu každého průzkumníkového okna. Kromě možnosti vytvoření Nové složky a přístupu k několika výše zmíněným nastavením by vás mělo zaujmout především Rozvržení. Po najetí na tuto možnost máte na výběr k zatržení čtyři volitelné oblasti okna průzkumníka. Využitelné pro složky s obrázky je jistě Podokno náhledu, obecně prospěšné se může jevit Podokno podrobností.  Naproti tomu Panel nabídek a Navigační podokno mohou někdy spíše zavazet. 

Ohodnoťte tento článek!