První 10nm procesory Intelu prý mají takt jen 2,2 GHz. Problém je možná i s grafikou

9

Rok 2017 je za námi. Pokud pozorněji sledujete svět procesorů, možná si vzpomenete, že Intel měl původně v plánu do jeho konce dostat na trh nebo do výroby první 10nm CPU, čipy Cannon Lake.

Napnutí jsme v tomto ohledu byli až do poslední chvíle a oficiálně už asi nic oznámeno nebude, nicméně podle neoficiálních zdrojů se zdá, že to Intel přece jen stihl. Ovšem jen tak nějak napůl.

První Cannon Lake kvalifikováno

Bloger-analytik Ashraf Eassa z webu The Motley Fool totiž před koncem roku vypustil na Twitteru informaci o tom, že Intel už dokončil kvalifikaci procesoru Cannon Lake, respektive jeho konkrétních modelů. Minimálně jedna verze vstoupila do fáze, kdy je kvalifikována pro komerční výrobu („QPR“).

To neznamená, že by toto Cannon Lake již bylo dostupné zákazníkům a teoreticky by ještě nemusela být skutečná masová výroba spuštěna. Ale lze říci, že práce na procesoru je tím hotová, následuje už jenom běžná rutina na výrobních linkách a poté s distribucí krabiček (či v tomto případě spíše plat s procesory, protože jde o OEM produkt) po světě.

Háčky tohoto úspěchu

Intelu se tedy podařilo do určité míry naplnit prohlášení, dle kterých měla být 10nm CPU ve výrobě do konce roku. Ovšem trošku rozpačité je, jaký první procesor touto kvalifikací prošel. Podle tvrzení Eassy jde o zvláštní variantu se dvěma jádry s maximálním taktem 2,2 GHz (údajně má skutečně jít o frekvenci turba, ne základní) a pozor, s neaktivním grafickým jádrem.

Jde tedy o čisté CPU, ačkoliv čip Cannon Lake-Y/U, o který by se tu mělo jednat, obsahuje GPU třídy GT2. Přitom toto CPU také má mít TDP 15 W, což úplně nesedí k nízké frekvenci. K čemu je takový model Cannon Lake zamýšlen, není úplně jasné, protože pro mobilní zařízení, notebooky nebo minipočítače je integrovaná grafika nutností. V PC by sice mohla být zastoupena samostatným GPU, ovšem bez technologie přepínání by to zhoršovalo výdrž na baterii.

Model bez grafiky by možná mohl být určen pro segmenty embedded nebo internetu věcí. Tedy alespoň oficiálně. Podivná konfigurace totiž budí podezření, zda tento model nebyl vytvořen víceméně jen proto, aby Intel mohl říct, že nějaký 10nm procesor do konce roku 2017 stihl vyprodukovat a s použitelnějšími parametry to nešlo.

Problémy s procesem nebo architekturou GPU?

Jako vysvětlení nezvyklé konfigurace se totiž nejvíc nabízí hypotéza, že Intel má stále velké problémy s výrobou, jinak by dokázal vyprodukovat něco zajímavějšího. Nízká frekvence vzdor údajně 15W TDP (s nímž 14nm čipy Kaby Lake Refresh mohou mít čtyři jádra a turbo okolo 4 GHz) by mohla znamenat problém s výtěžností a dosahováním vyšších taktů. Ještě závažnější by asi mohla být ona absence grafiky.

Kdyby byl problém jen v defektech na waferu, patrně by mohlo stačit v ní vypínat část jednotek, což je běžný postup pro záchranu částečně vadných čipů. Stojíme tak před otázkou, zda Intel nemá problémy přímo s logickým návrhem architektury GPU, která měla u Cannon Lake být nová. Je možné, že jsou v ní snad chyby, kvůli kterým nefunguje?

Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel tento týden ukazoval v Pekingu. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2
Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel v září ukazoval v Pekingu. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2

Pokud je toto pravda, mohlo by nakonec možná právě GPU být hlavním problémem, kvůli kterému se Intelu stále nedaří Cannon Lake vydat. Zvěst, že má Intel potíže právě s bloky grafického jádra, se již dříve objevila, byť nebyla nijak ověřená nebo podepřená. Mimochodem, nyní je asi dobré připomenout také zprávu webu DigiTimes ze září, kdy tento tchajwanský web psal o zpoždění Cannon Lake.

Tehdy uvedl, že „Cannon Lake s integrovanou grafikou“ vyjde až se zpožděním, možná až v druhé polovině roku. Tehdy toto nedávalo moc smysl, jelikož všechna mobilní CPU grafiku potřebují. Ovšem jestli má nyní Eassa pravdu (opak samozřejmě nelze vyloučit, jako obvykle berte tuto zprávu s rezervou) a GPU v Cannon Lake musí být vypnuto, pak tento zdánlivý nesmysl najednou do všeho zapadá.

Otázka samozřejmě je, v čem by mohl být tak závažný problém s výtěžností nebo logickým návrhem, že jej Intel několik měsíců nedokáže opravit, ale odpověď se asi jen tak ven nedostane. Bude každopádně zajímavé sledovat, kdy se nakonec běžné modely Cannon Lake ukáží na trhu a jak vysoké budou jejich takty.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • Ze by prvni jeho vysledek snazeni u Intelu? Ne to byl samozrejme joke.
   Casem se ale ukaze, zda byl opravdu v AMD tak limitovan financema a je to skutecne odbornik a nebo zopakuje nepresvedcivy vysledek sveho snazeni. Jsem sam zvedav, ale to se plne ukaze az tak za 3-4 roky.

 1. Ja nevim, ze se to zda nekomu divne. Proste narazime stale vice na fyzicke limity a to nejen ve vyrobe cipu. Vzdyt si vzpomente, co uz jsme meli mit v kosmonautice, jake vydrze baterii v telefonech, jake dojezdy elektromobilu, ….
  Stejne tak nechapu jak nekteru zerou a rikaji jak jina firma bude 100% do roka vyrabet velke plne funkcni procesory na 7 nm. Kde je jaka zaruka? Nikde. A navic, dnesni marketingove oznaceni vyrobnich procesu je taky jeden velky smich, at uz se jedna o jakehokoliv vyrobce.

  • A prečo by sme im nemali veriť? Na 10nm im to vyšlo, 48 jadrový 10nm serverový SOC vydali v rovnaký rok ako prvé mobilné procesory. Dokonca aj Globalfoundries, ktoré sa zdalo byť po 20nm fiasku odpísané, sa zmohlo vydať konkurencieschopný proces (porovnateľný so 14nm Intelu) .

   TSMC už pred pol rokom oznámilo že majú desiatky 7nm tape-outov a že viac ako polovica je z HPC (servery, AI/krypto ASICy, GPU, gaming…). Hlavný zákazníci Globalfoundries sú AMD a IBM tak tam je jasné že pôjdu hneď na veľké čipy a podľa toho čo doteraz ukázali sa analytici zhodujú že ich 7nm bude viac ako len konkurencieschopné a vydanie v 2019 znie celkom realisticky.

   Jediný komu sa v poslednom čase nedá veriť ani nos medzi očami je Intel. Ani sa nedá zrátať koľko toho nasľubovali, a nesplnili takmer nič.

  • Přesně tak. Kvantový limit pro možnost fungování hradla založeného na křemíku je 5 nm. K této hranici se lze pouze limitně přiblížit. A 10 nm už je fakt pekelně blízko. Jak se budeme tomuto limitu stále více přibližovat technologické problémy budou narůstat nade všechny meze.

    • Já se osobně přikláním k pravdě, která leží obvykle někde „mezi“. Tzn. proces není ve stádiu nejlepším (víme jak dlouho pilovali Nehalem, ale určitě to bylo bržděno i uměle že) a pravděpodobně má GPU část také své chyby (buď čistě SW nebo HW).

     O procesu v rukou intelu se tolik nebojím, ale průšvihy občas mají. Viz. nepovedený netbuřt (x let v kopru), chyba v návrhu chipsetu – umírající sata, chyba v SoC Atomu – umírající generátor hodin, chyba v Haswellu a TSX? instrukci.

     Navíc intel teď bojuje na několika frontách, protože se začalo snažit AMD, takže se po x letech musí generovat činnost vyšší než malá.

 2. Beru to jako poslední indicii před vzestupem AMD. Akcie AMD rok stagnovaly, možná že ještě půjdou níže, ale během roku 2018 a dále budou na několikanásobku. Už z technologické analýzy je možné, že brzy vystřelí nahoru, když jsou u svého ročního minima: https://finance.google.com/finance?q=AMD
  Opakovaný dotek minima bývá klíčový, buď bude ještě propad nebo to bude odrazový můstek pro pořádné rally: https://www.investopedia.com/terms/d/doublebottom.asp

  Hodně štěstí spoluakcionářům i ostatním do nového roku.