První 14nm Radeon Polaris 10 na fotce. Polaris 11 nepotřebuje aktivní chladič

0

Uvedení nových 14nm Radeonů s architekturou Polaris by mělo nastat nejdříve v červenci (s velkým štěstím možná v červnu), avšak karty už se novinářům předvedly v akci, byť neveřejně. Na akci Capsaicin také AMD nic neukázalo oficiálně, ale jedno z GPU v prototypu grafické karty se konečně podařilo vyfotografovat, byť nepřímo. V zákulisí bylo vidět i druhé GPU, které zřejmě bude mít značně nízkou spotřebu.

Je pravděpodobné, že se zde bavíme o GPU, které dřívější úniky informací označovaly Baffin a Ellesmere (po Greenlandu zatím stopy nejsou, pokud ale používá HBM2, patrně by mohl spadat až do generace Vega). AMD ale od začátku roku začalo používat označení Polaris 10 a 11 (kde čísla jsou toliko pořadová, neznamenají výkon).

Polaris 10 je z obou větší a výkonnější GPU a je i tím, jehož kartu poprvé vidíme na fotografii, již můžete zkoumat v galerii. Karta má evidentně dvouslotový chladič a podle některých zdrojů prý má být velká podobně jako Radeon R9 Nano. Patrně bude větší, ale ne o moc, prototyp má dost možná 17cm typu „Mini-ITX“. Karta však byla osazena ve skříni Coolermaster Elite 110, do které by se vešla i 21cm karta. Na fotce je toho bohužel dále k vidění už jen minimum, ale chybí konektor CrossFire a karta má pětici výstupů. Jedná se o tři DisplayPorty (minimálně nějaké by měly být verze 1.3), HDMI 2.0a a také dual-link DVI. To již referenční karty s GPU Fiji neměly, jeho přítomnost zde by mohla značit zaměření na nižší cenové příčky.

Grafika s čipem Polaris 10 na akci Capsaicin (GDC 2016, Zdroj: VRWorld)
Grafika s čipem Polaris 10 na akci Capsaicin (GDC 2016, Zdroj: VRWorld)

O Polaris 10 AMD uvedlo, že je schopné hrát AAA tituly s 60 a více snímky za vteřinu i v malých skříních (předveden byl Hitman v rozlišení 2560 × 1440, ovšem nemuselo jít o náročnou scénu, takže vyvozovat výkon je zatím ošidné). Někteří komentátoři usoudili, že tato karta by mohla výkonově porážet i Fiji, to je ale zatím dost nepravděpodobné, předchozí indicie ukazují spíše na relativně malé a levné mainstreamové GPU, byť 14nm FinFETy samozřejmě mohou výkonnost této kategorie hodně „nakopnout“.

 Grafika s čipem Polaris 10 na akci Capsaicin (GDC 2016, Zdroj: VRWorld)

Polaris 11 jako ono druhé GPU se objektivům úspěšně vyhnulo. Tento čip je podle webu AnandTech do značné míry mířen do laptopů, přinejmenším co do cílových TDP. Polaris 11 by mělo být oním zhruba 120 mm² GPU, které AMD v prototypu (a také ještě neveřejně) předvádělo na CES 2015. Zatímco přímo na videu byl krátce demonstrován jen Polaris 10, AMD zřejmě po Capsaicinu ukazovalo novinářům i Polaris 11.

Podle Ryana Shrouta z webu PC Perspective toto GPU „přehrávalo 4K VR obsah“ (co přesně to mohlo znamenat, to těžko říct, spíše ale asi video než náročnou hru). Chlazení bylo pasivní, i když to samozřejmě neznamená, že pasivní budou všechny eventuálně uvedené desktopové karty. U těch AMD může TDP zvednout pro zvýšení výkonu.

Podle Raji Koduriho, šéfujícímu divizi Radeon, mají karty s architekturou Polaris mít velmi zajímavý poměr výkonu a ceny. Potvrdil také, že tato generace karet nemá ještě používat HBM2, což znamená paměti GDDR5 s eventuální možností GDDR5X, maximálně asi první generaci HBM. Zajímavé je, že podle Koduriho by Polaris měl pokrývat celé výkonnostní spektrum, i když možnost, že by nejvýkonnější highend byl dále tvořen čipem Fiji až do uvedení karet Vega, je stále asi pravděpodobná (i vzhledem k uvedení nového Radeonu Pro Duo).

Zdroje: VideoCardz, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!